Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-30, 17:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Prezydent Andrzej Duda przyjedzie na obchody 100-rocznicy Powstań Śląskich. "To bardzo ważna chwila dla Polski i naszego regionu"

Pomink Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pomink Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Nysie, 07.03.20. [fot. Wanda Kownacka]
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Nysie, 07.03.20. [fot. Wanda Kownacka]
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Szpitalu MSWiA w Głuchołazach [fot. Marcin Skomudek]
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Szpitalu MSWiA w Głuchołazach [fot. Marcin Skomudek]
Prezydent RP Andrzej Duda po raz kolejny odwiedzi Opolszczyznę. Głowa państwa 2 maja przyjedzie na Górę św. Anny. Ma to związek z odbywającymi się tam uroczystościami z okazji 100-lecia powstań śląskich. Wizytę potwierdził sam Andrzej Duda na antenie Radia Katowice. Wczoraj (29.03) mówił o tym także w Radiu Opole senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński.
- Będziemy robić wszystko, aby te uroczystości przebiegły jak najlepiej, choć wiadomo, że nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, co dalej będzie z pandemią - mówi Andrzej Duda, prezydent RP.

- Na 2 maja przewidujemy duże uroczystości na Górze św. Anny. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie wtedy wystąpił wybuch III Powstania Śląskiego. Dokładnie w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Te obchody stulecia odbędą się w historycznym miejscu, bo Góra św. Anny bardzo mocno i jednoznacznie kojarzy się z czynem powstańczym.

Jak podkreśla Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski to będzie wielki dzień i bardzo ważna chwila dla naszego regionu.

- Szykuje nam się wielkie wydarzenia, jakiego Góra św. Anny nie pamięta od czasów przyjazdu i celebracji mszy przez świętego Jana Pawła II. Liczymy, że od tego czasu covid trochę odpuści. Wszyscy mamy nadzieję, że warunki atmosferyczne pomogą, na przykład jakieś ocieplenie. Przypomnę, że w tamtym roku cieplejsze temperatury spowolniły trochę rozwój koronawirusa. Natomiast przygotowujemy się na tę wizytę wielowariantowo.

- Przyjazd głowy państwa na Górę św. Anny jest przede wszystkim docenieniem powstańców i naszego regionu. To także świadectwo tego, że Górny Śląsk jest ważną częścią Polski - dodaje Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz szefowa struktur partii w regionie.

- 2 maja na Górze św. Anny będzie pan prezydent Andrzej Duda. Mamy nadzieję, że będą również inne znakomite osoby, oczekujemy na potwierdzenie. Będzie piękna msza święta, wspaniałe, chwytające za serce podniesienie flagi państwowej na pomniku. Będą uroczyste chwile, które będą budziły łzy w oczach, wspomnienie, nostalgię a przede wszystkim wielki szacunek dla powstańców.

- Te uroczystości będą także doskonałym momentem, aby przypomnieć wszystkim historię i znaczenie powstań śląskich - mówi Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Po kilkuset latach, znacznie dłużej niż po trzech rozbiorach Polski, ludność tutaj zamieszkała zachowała i obroniła swoją polskość. Mało kto wie, jaki był wkład Górnego Śląska w odbudowę jednolitego państwa polskiego w okresie międzywojennym. Jeśli przedstawimy to w odpowiedni sposób w mediach, to na nowo będzie to w świadomości przeciętnego Polaka. To, że były powstania śląskie, to każdy wie, ale co było z nimi związane, jakie były skutki i przyczyny, to już może mniej.

Dodajmy, że na naszej antenie już teraz można posłuchać o historii powstań śląskich w felietonach przygotowanych przez Bolesława Bezega. Pierwszy z nich to stały cykl "Historyczny przegląd prasy", który umieszczany jest na naszej stronie codziennie. Drugi to "Na linii Korfantego", który jest emitowany od poniedziałku do piątku w audycji "Dobry Moment" o godzinie 10.45.
Andrzej Duda
Sławomir Kłosowski
Violetta Porowska
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2021-09-23, godz. 21:20 Kędzierzyn-Koźle: chcesz dostać mieszkanie komunalne? Wyremontuj je Ruszył projekt „Mieszkanie do remontu-urządź się po swojemu” w Kędzierzynie-Koźlu. Są to przestronne i wolne powierzchnie, które tylko czekają na… » więcej 2021-09-23, godz. 20:10 Raport dnia: prawie tysiąc zakażeń koronawirusem w kraju, rusza rejestracja na szczepienie trzecią dawką [INFOGRA… 20 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (23.09) o 974 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-09-23, godz. 19:45 W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik W Nysie powstanie Mini Centrum Nauki Kopernik. Miasto znalazło się w gronie 32 wybranych miejscowości, a w staraniach pomógł poseł Kamil Bortniczuk. Taką… » więcej 2021-09-23, godz. 18:20 Do SzPiK-u przesiąknięci... zawodowstwem. W Kędzierzynie-Koźlu powstał Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery powstał w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie to miejsce, gdzie uczniowie będą mogli spotykać się z pracodawcami, ale i doradcami… » więcej 2021-09-23, godz. 17:20 Prudnik: Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Konwencie Bonifratrów oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA] Pierwsze w powiecie prudnickim Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Konwencie ojców Bonifratrów oficjalnie otwarte. Na potrzeby nowego WTZ w Prudniku wyremontowano… » więcej 2021-09-23, godz. 17:14 Poważny wypadek na DW 414 Opole - Prudnik. Lądował śmigłowiec LPR [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed godziną 17:00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 414. » więcej 2021-09-23, godz. 16:35 Bierawa: strażacy pomogą dojechać na szczepienia przeciw COVID-19 Mieszkańcy gminy Bierawa, którzy mają problem z dotarciem do punktu szczepień przeciw COVID-19, mogą liczyć na pomoc druhów z OSP Kotlarnia. Dowiozą oni… » więcej 2021-09-23, godz. 15:35 Rośnie liczba chorych na grypę i infekcje grypopodobne. W przychodniach zabrakło szczepionek Choć sezon jesienno-zimowy dopiero się zaczął, w przychodniach już widać pierwszych pacjentów z objawami grypy i przeziębienia. W łagodniejszym przebiegu… » więcej 2021-09-23, godz. 15:15 IMGW ostrzega mieszkańców Opolszczyzny przed silnym wiatrem Dzisiaj (23.09) od godziny 24:00 mieszkańcy województwa opolskiego powinni przygotować się na silne porywy wiatru. » więcej 2021-09-23, godz. 15:00 Młodzież Wszechpolska odpowie na III Marsz Równości w Opolu. "Modlitwa, różaniec i pokojowa manifestacja" Kontrmanifestację wobec trzeciego Marszu Równości w Opolu zapowiada Okręg Opolski Młodzieży Wszechpolskiej. Środowiska LGBT przejdą ulicami centrum stolicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »