Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-12, 11:45 Autor: Katarzyna Zawadzka

Tworzyła rzeczy piękne. Promocja publikacji o Marii Bujakowej

Promocja publikacji pt. "Maria Bujakowa - Rzeczy piękne" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Promocja publikacji pt. "Maria Bujakowa - Rzeczy piękne" [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jej wzory znała cała Polska, choć nie każdy słyszał to nazwisko. Tworzyła nie tylko dla Cepelii, zajmowała się także tkaniną unikatową. Maria Bujakowa - czołowa projektantka Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych - była bohaterką spotkania w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Nieżyjąca już artystka doczekała się monografii, która ukazuje różne etapy jej twórczości. Gościem spotkania promującego publikację pod tytułem "Maria Bujakowa - Rzeczy piękne" była córka artystki - Magdalena Bujak-Lenczowska. - Największa jej tkanina "Czarna rzeka" miała 5 m długości i 1,60 m wysokości - wspomina córka. - Przeważnie motywem, który lubiła najbardziej były drzewa. Najwięcej tkanin jest właśnie na ten temat - dodaje.

- Miała nie tylko ogromne zasługi, jako autorka tkanin unikatowych, ale także w dziedzinie szkolnictwa - podkreśla dr Bogna Szafraniec, która opracowała publikację o Marii Bujakowej. - Była ważną nauczycielką pokoleń tkaczek, projektantek, kilimiarek. Maria Bujakowa właśnie jeszcze we Lwowie pracowała w szkołach zawodowych żeńskich, tam uczyła rysunku, projektowania, hafciarstwa, krawiectwa i modniarstwa jak wtedy wyrażano się. Dopiero po wojnie kierowała szkołą koronkarską w Zakopanem. To też była bardzo ważna część jej życia - dodaje.

W spotkaniu poświęconym Marii Bujakowej udział wzięła także Anna Demska z Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum Śląska Opolskiego już wcześniej chciało stworzyć wystawę ukazującą dokonania artystki. Plany pokrzyżowała pandemia, ale w przyszłości taka ekspozycja ma powstać.
Magdalena Bujak-Lenczowska
dr Bogna Szafraniec

Kultura i rozrywka

2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »