Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-14, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Komiksowy bohater Wilq będzie czuwać nad Opolem. Grupa Murki realizuje mural na osiedlu Armii Krajowej

Prace przy muralu na osiedlu Armii Krajowej w Opolu [fot. Aneta Pikuła]
Prace przy muralu na osiedlu Armii Krajowej w Opolu [fot. Aneta Pikuła]
Prace przy muralu na osiedlu Armii Krajowej w Opolu [fot. Aneta Pikuła]
Prace przy muralu na osiedlu Armii Krajowej w Opolu [fot. Aneta Pikuła]
"Wilq czuwa nad Opolem" to tytuł muralu realizowanego na osiedlu Armii Krajowej w stolicy regionu. To bezpośrednie nawiązanie do serii komiksowej "Wilq Superbohater".
Jej autorem jest Bartosz Minkiewicz, który zaprojektował również mural. Prace przy ulicy Bytnara Rudego 11F ruszyły wczoraj (13.07) o zmroku. Jeśli planów nie pokrzyżuje pogoda, malowidło będzie gotowe do końca tygodnia.

- Miejsce jest nieprzypadkowe, bo akcja komiksu rozgrywa się zwłaszcza na osiedlu Armii Krajowej - mówi Dominika Bilik ze stowarzyszenie OPAK.

- Z jednej strony mamy tu poważną i pomnikową postać Wilqa z bukietem kwiatów jako czuwającego nad Opolem i opiekującego się miastem w roli bohatera. Obok będzie postać kosmity, z którym Wilq często walczy. Kosmita pisze sprayem, że Wilq jest „gupi”. Błąd ortograficzny to celowe zagranie, żart i mrugnięcie okiem do widza.

Dominika Bilik dodaje, że wykonaniem muralu zajmuje się znana w Opolu grupa artystyczna Murki.

- Blok jest czteropiętrowy. Mówimy o bocznej ścianie i bardzo dużym muralu, który właściwie zajmie powierzchnię trzech pięter. Prace są prowadzone na wysokości dzięki podnośnikom. Dwie osoby to główni autorzy i wykonawcy tego muralu, ale kilka osób pomagało nam ze sprawami technicznymi.

Projekt Stowarzyszenia OPAK jest finansowany z budżetu Urzędu Miasta Opola.
Dominika Bilik 1
Dominika Bilik 2

Kultura i rozrywka

2021-09-20, godz. 12:55 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera przeszedł do historii Występem kwartetu smyczkowego Airis oraz klarnecisty Krzysztofa Zbijowskiego w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju zakończył się (19.09) 18. Festiwal… » więcej 2021-09-20, godz. 08:00 Nowy festiwal teatralny wchodzi do kalendarza kulturalnego Opola i regionu. "Teatr bez granic" ruszy w środę Międzynarodowe Spotkania Teatralne 'Teatr bez granic' to nowa propozycja w kulturalnym kalendarzu Opola. Większość spektakli między środą (22.09) a niedzielą… » więcej 2021-09-19, godz. 14:17 Przed nami barokowy finał 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Dwa koncerty zamkną (19.09) 6. Festiwal Mikołaja z Koźla, w tym roku zawężony jedynie do formuły muzycznej. Na godzinę 16:00 w kościele pw. św. Zygmunta… » więcej 2021-09-19, godz. 13:24 Inauguracja 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Czterokrotne owacje na stojąco w trakcie koncertu i podwójny bis Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia 'Amadeus' prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz - tak zainaugurowany… » więcej 2021-09-19, godz. 12:25 O polskim i czeskim dziedzictwie niematerialnym rozmawiali ludzie kultury z Polski i Czech Zwyczaje i obrzędy praktykowane na Śląsku Opolskim oraz w okolicach Bruntala były tematem konferencji zorganizowanej w Domu EXPO w Opolu. Prelegenci z Polski… » więcej 2021-09-19, godz. 09:03 45. OKT: Lata 30. XX wieku w zwierciadle współczesności. "Panny z Wilka" z Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie 'Panny z Wilka' Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - to kolejny spektakl konkursowy 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka Żywa'. Przedstawienie… » więcej 2021-09-19, godz. 08:55 Zmarła Zofia Bielewicz - nestorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu W sobotę (18.09) zmarła najstarsza aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - Zofia Bielewicz. » więcej 2021-09-18, godz. 19:00 Kameralne składy i światowa literatura muzyczna na festiwalu weberowskim w gminie Pokój Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w kameralnej obsadzie oraz jeden z kwartetów smyczkowych Dmitrija Szostakowicza zabrzmią podczas drugiego z trzech… » więcej 2021-09-18, godz. 16:30 Głubczyce na jazzowo. Dwie formacje studentów akademii muzycznej dadzą w niedzielę darmowy koncert Jazz Music Na Granicy to najnowsza koncertowa propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. W ramach projektu Śląskie Portamento realizowanego z funduszy… » więcej 2021-09-18, godz. 14:00 Skarby XV-wiecznej muzyki na 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla Muzyka renesansowa zabrzmi dziś (18.09) podczas drugiego dnia 6. Festiwalu Mikołaja z Koźla. W tym roku, z powodu warunków pandemicznych, wydarzenie ograniczone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »