Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-14, 15:30 Autor: Witold Wośtak

"Polski sen o amerykańskim śnie". Rozstrzygnięto konkurs na mural Krzysztofa Krawczyka w Opolu

Wizualizacja muralu K. Krawczyka w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja muralu K. Krawczyka w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja muralu K. Krawczyka w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja muralu K. Krawczyka w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Na tej ścianie będzie realizowany mural K. Krawczyka [fot. Witold Wośtak]
Na tej ścianie będzie realizowany mural K. Krawczyka [fot. Witold Wośtak]
Poznaliśmy zwycięską koncepcję muralu Krzysztofa Krawczyka w ramach trasy Muzycznych Murali Opola. Do konkursu nadesłano około 20 propozycji, natomiast po dwóch dniach obrad wybrano propozycję Bruno Neuhamera.
Wielka grafika na ścianie przy ulicy Krakowskiej 34a będzie gotowa przed rozpoczęciem 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, czyli do końca wakacji. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski mówił na konferencji prasowej, że mural będzie realizowany w trudnej przestrzeni.

- Jest bardzo pstrokata i z różnymi budynkami towarzyszącymi. Z drugiej strony to okolica bardzo atrakcyjna, bo na zapleczu głównej ulicy, czyli Krakowskiej, na zapleczu Centrum Aktywizacji Społecznej. Wokół są też kawiarnie, restauracje i Młynówka będąca dumą oraz wyróżnikiem Opola. Miejsce jest więc bardzo dobre, a odrestaurowanie kamienicy trwało kilka tygodni.

Joanna Filipczyk, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu zasiadająca w jury, dodaje, że poszukiwano wyrazistej i mocnej wypowiedzi artystycznej.

- Szukaliśmy pewnej opowieści. Finalnie nie skupiliśmy się wyłącznie na portrecie, bo nie chcieliśmy czegoś na kształt spiżowego pomnika. Chodzi o pokazanie Krzysztofa Krawczyka jako pełnokrwistego bohatera. Przedstawienie człowieka z jego marzeniami oraz aspiracjami – właśnie tego potrzebujemy.

Bruno Neuhamer, autor projektu przyznaje, że od samego początku nie mógł pozbyć się z głowy scenerii plaży i zachodzącego słońca.

- To jest scena z pogranicza polskiego snu o śnie amerykańskim. Taki scenariusz właściwie realizował się na naszych oczach, jeśli spojrzymy na karierę pana Krzysztofa. Później skupiłem się na szukaniu formy, która dotrze do pokolenia wychowanego na muzyce Krzysztofa Krawczyka, jak i pokolenia niezainteresowanego twórczością tego artysty.

Autor wykona mural sam. Część prac będzie prowadzona w godzinach wieczornych, natomiast realizacja ma potrwać do 10 dni.
Arkadiusz Wiśniewski
Joanna Filipczyk
Bruno Neuhamer

Kultura i rozrywka

2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej 2021-09-23, godz. 13:12 Festiwal beethovenowski w Głogówku z niesłabnącą interakcją między wykonawcami i publicznością Obszerne dzieła Ludwiga van Beethovena oraz Fryderyka Chopina na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w środowy wieczór(22.09), na przedostatnim koncercie 29… » więcej 2021-09-22, godz. 15:51 Kocert Stanisława Soyki rozpocznie "Wrzosowisko" w Kędzierzynie-Koźlu Miłośnicy łagodnych dźwięków będą mogli nacieszyć uszy podczas festiwalu „Wrzosowisko”. Impreza rozpoczyna się jutro (23.09) w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-09-22, godz. 13:06 Chopin u Beethovena - koncerty 29. Śląskiego Festiwal im. Ludwiga van Beethovena z niesłabnącym zainteresowaniem Przedsmak konkursu chopinowskiego zafundowała Aleksandra Świgut publiczności zgromadzonej podczas czwartego (21.09) koncertu 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga… » więcej 2021-09-22, godz. 10:45 Za nami finałowy koncert II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych W Filharmonii Opolskiej wystąpiło 15 artystów wytypowanych z grupy 34 osób, które zgłosiły się do tegorocznego festiwalu. Finaliści tym razem nie śpiewali… » więcej 2021-09-22, godz. 10:00 Sport jako społeczna winda? Ludwika Włodek o "Gorszych dzieciach republiki" 'Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji' to tytuł książki, której promocja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Autorką… » więcej 2021-09-22, godz. 07:15 W październiku ruszają w regionie 18. Dni Kultury Niemieckiej. Zaplanowano ponad 40 wydarzeń w 11 miejscowościach Spotkania autorskie, wykłady, koncerty i warsztaty. Tak przedstawiają się tegoroczne 18. Dni Kultury Niemieckiej, które ruszają w październiku. Towarzystwo… » więcej 2021-09-21, godz. 19:47 Spacerownik, czyli podpowiedzi, co warto w regionie odwiedzić. "Pozwoli odkryć miejsca, które znajdują się tuż obok… Miejsca warte odwiedzenia, ciekawostki przyrodnicze, namiary na miejsca noclegowe i restauracje - to wszystko można znaleźć w „Spacerowniku”, czyli polsko-niemieckim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »