Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-22, 19:40 Autor: Mariusz Chałupnik

Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa MN

Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Projekt muralu, który miał powstać na ścianie szkoły w Łubnianach [fot. Hubert Kampa]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła im. Powstańców Śląskich w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły, która nosi imię Powstańców Śląskich, z okazji 100. rocznicy III powstania. Pomysł ten nie spodobał się jednak części rodziców, więc szkoła ogłosiła konsultacje w tej sprawie. Wiele wskazuje na to, że rodzice opowiedzieli się przeciwko.
Jednym z przeciwników muralu jest były wójt Łubnian Krystian Baldy z Mniejszości Niemieckiej, który obecnie zasiada w radzie sołeckiej. Jak tłumaczy, chodzi przede wszystkim o treść, którą mural ma przedstawiać.

- Chodzi o militarne elementy, ludzie w mundurach przy szkole, przy boisku - tłumaczy Baldy. - Moim zdaniem efektowne to nie było. Budziło to dosyć duże zamieszanie w miejscowości. To nie mniejszość niemiecka się oburza, ale rodzice. Nikt z nikim nie dyskutował, nie powiedział.

Na realizację muralu w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej wystartowała fundacja In Blessed Art. Jej wniosek znalazł się wśród 60 wyróżnionych, spośród 1200 nadesłanych do konkursu ofert. Prezes fundacji Hubert Kampa mówi, że w obecnej sytuacji trudno będzie mural zrealizować.

- Odbył się właściwie atak przeciwko nam - mówi Kampa. - Są obawy, że mural przedstawia agresję. Nawet podważono archiwa, a my wiemy, że ppor. Lelek był powstańcem śląskim. Są też głosy, że ktoś przyjdzie z widłami, z jajkami, bądź zamaluje go farbą.

Zgodę na utworzenie muralu dała dyrektor szkoły w Łubnianach Wiesława Palt, która tłumaczy, że ze względu na wiele negatywnych sygnałów musiała ogłosić w tej sprawie konsultacje wśród rodziców. Próbę rozwiązania patowej sytuacji zapowiada wójt Łubnian, Paweł Wąsiak.

- Rozumiem, że na tych terenach nie jest prosto przechodzić nad różnego rodzaju problemami - zaznacza Wąsiak. - Chodzi przede wszystkim o dialog. Wystąpię z pismem do przewodniczącego MN Rafała Bartka z prośbą o mediacje.

Jeżeli mural nie powstanie do 15 sierpnia, to fundacja In Blessed Art będzie musiała zwrócić 20-tysięczną dotację do ministerstwa. Dokładne wyniki konsultacji rodziców w łubniańskiej szkole będą znane dzisiaj (22.06) w późnych godzinach popołudniowych.
Krystian Baldy
Hubert Kampa
Paweł Wąsiak

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 09:48 Policja podejrzewa, że uczestnik wypadku na DK 39 prowadził pod wpływem amfetaminy Uczestnik wczorajszego (26.07) wypadku w Kamiennej na DK 39 najprawdopodobniej był pod wpływem środków odurzających - ustalił nasz reporter. To 36-letni… » więcej 2021-07-27, godz. 08:56 Ruszyła ocena formalna projektów zgłoszonych do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego - 32 opolskie organizacje pozarządowe zgłosiły się do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Łączna wartość wszystkich złożonych projektów… » więcej 2021-07-27, godz. 08:07 Niemysłowice koło Prudnika zalane przez deszcz. Strażacy interweniuja, sytuacja jest opanowana Siedem zalanych posesji, garaży i piwnic. To efekt silnych opadów deszczu w Niemysłowicach w powiecie prudnickim. » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »