Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-16, 09:12 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyka zakwitła w Mosznej, na przekór kapryśnej pogodzie [ZDJĘCIA, FILM]

Muzyka zakwitła w Mosznej, na przekór kapryśnej pogodzie
37. Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej został zainaugurowany, choć nie obyło się bez dynamicznych zwrotów akcji.
Wczoraj (w sobotę 15.05), wczesnym popołudniem, na scenie plenerowej ulokowanej w parku, nieopodal zamku, zaprezentowała się młodzież ze szkoły muzycznej w Oleśnie. Występ młodych muzyków przypadł do gustu słuchaczom.

- Podoba nam się, akurat dzisiaj, akurat jest ładna pogoda - przyznają mieszkańcy Praszki, którzy pokonali ponad 100 km, żeby odwiedzić zespół parkowo-pałacowy w festiwalowej porze. - Nie jest za gorąco, nie jest za zimno, właśnie słuchamy próby. Przyjechaliśmy specjalnie, w tamtym roku też byliśmy tutaj. Bardzo fajnie, pięknie. My już jesteśmy emerytami, mamy czas, więc wyszukujemy sobie atrakcje gdzieś w okolicy. Jak jest coś ciekawego, to jedziemy.

Niestety w trakcie występu młodych artystów pogoda znacznie się pogorszyła i występy młodzieży ze szkoły muzycznej w Brzegu odbyły się już wewnątrz zamku, jedynie z wideo-transmisją prowadzoną na kanale społecznościowym zamku. Bez udziału publiczności, wyłączając obsługę obiektu i festiwalu, odbył się także główny koncert inauguracyjny, który z nieznacznym opóźnieniem można było śledzić na antenie Radia Opole 2 KULTURA.

- Przeszliśmy dzisiaj chrzest bojowy, dobrze, że na sam początek - przyznała Barbara Hortyńska, która w sobotni (15.05 wieczór) wystąpiła w potrójnej roli: jako dyrektor artystyczny wydarzenia, solistka i akompaniator. Na scenie artystka towarzyszyła sopranistce Romie Owsińskiej.

- My nie mamy zamiaru się nigdy poddać z jakimkolwiek działaniem, jakikolwiek koncert nie miałby się odbyć - dodaje pianistka. - Wszystkie koncerty się dalej odbywają. Natomiast dwa koncerty [szkół muzycznych - przyp. red.], które usłyszałam, niesamowite głosy, w ogóle wokalne przepiękne, cudowny Chopin, którego usłyszałam, naprawdę niesamowity. Ja myślę, że właśnie w tej młodzieży mamy potencjał.

Podczas transmisji artystka odniosła się także do błyskawicznie podjętej decyzji o realizowaniu głównego koncertu inauguracyjnego jedynie przy transmisji, a także do samej realizacji koncertu w specyficznych warunkach.

- Dla nas ten dzisiejszy dzień, to i tak jest sukces - mówi Hortyńska. - I ta pogoda udowodniła jak dobrą ekipą, zgraną jesteśmy, jak wiele możemy razem zdziałać nawet w sytuacji kryzysowej, bo to była ewidentnie sytuacja kryzysowa. Jak szybko udało się wszystko załatwić, w przeciągu naprawdę parunastu minut podjęliśmy decyzję o przeniesieniu koncertu i zagospodarowaniu sprzętu. Także te pół godziny opóźnienia, które mamy, to jest bardzo niedużo, jak na taką sytuację, przenoszenie całej sceny, aparatury do pomieszczeń, no mistrzostwo. Dlatego się uśmiecham, bo jestem dumna z ludzi, z którymi pracuję.

Dodajmy, że z powodu niestabilności pogody i nieprzychylnych zapowiedzi synoptyków, podjęto decyzję, o przeniesieniu niedzielnych występów młodzieży ze szkół muzycznych na przyszły tydzień. Natomiast wieczorny koncert Sławomira Zubrzyckiego ma się odbyć zgodnie z planem.
Uczestnicy koncertu plenerowego
Barbara Hortyńska
Koncert w wykonaniu uczniów szkół muzycznych [fot. Łukasz Fura]
Koncert w wykonaniu uczniów szkół muzycznych [fot. Łukasz Fura]

Kultura i rozrywka

2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »