Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-16, 14:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Moszna: przed nami drugi festiwalowy dzień i zmiany wymuszone warunkami pogodowymi

Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Łukasz Fura]
Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Łukasz Fura]
Koncert 16 maja
Koncert 16 maja
Sławomir Zubrzycki i zbudowana przez niego, w oparciu o projekty Leonarda da Viciego, viola organista będą bohaterami drugiego festiwalowego dnia na zainaugurowanym wczoraj (w sobotę 15.05) "Muzycznym Święcie Kwitnących Azalii" w Mosznej.
O tym zaskakującym instrumencie i jego budowniczym bardzo szybko zrobiło się głośno na całym świecie. Niemałe poruszenie instrument ten wywołuje także pośród realizatorów dźwięku, o czym wspominał w wywiadach z Radiem Opole Marcin Piguła, czuwający m.in. nad udźwiękowieniem festiwalowych koncertów w Mosznej.

- Powiem tak, jak pierwszy raz usłyszałem o tym instrumencie, to było to wyzwanie techniczne, bo on jest inny - mówi Marcin Piguła. - On przypomina klawesyn, ale to jest połączenie z instrumentem smyczkowym, tam są wirujące elementy w nim. I nagłośnienie tego, w jaki sposób oddać dźwięk tego instrumentu, nie ma schematu. A jeszcze więcej o tej maszynie można powiedzieć, że ona została odtworzona z nie do końca kompletnych planów Leonarda da Vinciego i nie udało się to, z tego co wiem, nikomu kto próbował w ogóle odtworzyć tę maszynę. Jedynie pan profesor Zubrzycki zrobił już w pełni działający [koncertowy - przyp. red.] instrument, bo to maszyną ciężko nazwać. To jest instrument i to bardzo skomplikowany.

Niestety, z uwagi na niesprzyjającą aurę pogodową, występ Sławomira Zubrzyckiego odbędzie się wewnątrz zamku, a w czasie rzeczywistym będzie go można śledzić jedynie poprzez "streaming" na profilu społecznościowym Zamku w Mosznej. Ograniczenia pandemiczne nie pozwalają bowiem na uczestnictwo publiczności podczas koncertów w zamkniętych przestrzeniach. Z podobnych przyczyn zaplanowane na dziś (niedzielę 16.05) występy młodzieży ze szkół muzycznych z Głubczyc i Opola zostały przeniesione na przyszłą sobotę, czyli na 22 maja.

Dodajmy, że Radio Opole jest partnerem 37. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej.
Marcin Piguła

Kultura i rozrywka

2021-07-27, godz. 06:54 Pałac Rozkochów: odbudowa zabytku idzie w parze z budowaniem życia kulturalnego [ZDJĘCIA] Połączenie próby otwartej i mniej formalnego recitalu czyli 'Recital kameralny na roboczo' zaproponowali w miniony weekend (25.07) w Rozkochowie artyści pochodzący… » więcej 2021-07-26, godz. 13:28 Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57 MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak… » więcej 2021-07-24, godz. 15:25 Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej… » więcej 2021-07-23, godz. 11:29 Nysa: przed nami koncert pamięci Janusza Toczka 'Budzimy się w słowach' - to tytuł koncertu, który odbędzie dziś (23.07) wieczorem w Nysie. » więcej 2021-07-22, godz. 20:00 Współpraca pełną parą! GSW i UO podpisały umowę Uniwersytet Opolski i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu podpisały umowę o współpracy. Obie instytucje realizują wspólne inicjatywy od ponad dwóch dekad… » więcej 2021-07-22, godz. 17:30 Biegun Ciepła - nowy projekt artystyczny GSW W Prószkowie trwają przygotowania do nowego projektu artystycznego zatytułowanego 'Biegun ciepła'. Podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Sztuki odbędą się… » więcej 2021-07-22, godz. 15:00 "Lee Schubienik" w OPO. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Konefał O książce 'Lee Schubienik' opowiedziała w klubokawiarni OPO w Opolu Aleksandra Konefał. To debiut na rynku wydawniczym opolskiej autorki, która podczas spotkania… » więcej 2021-07-22, godz. 13:00 Dzieła Chopina na 8 rąk i 4 smyczki zabrzmiały na inauguracji Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie [ZDJ… Dzieła Fryderyka Chopina w opracowaniach Piotra Mossa, Sabiny Meck i Leszka Kołodziejskiego na cztery wiolonczele zabrzmiały premierowo podczas koncertu otwierającego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »