Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-06-04, 20:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Powracają koncerty "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" w Mosznej

Zamek w Mosznej podczas rewitalizacji w 2021 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamek w Mosznej podczas rewitalizacji w 2021 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Po niemal trzytygodniowej przerwie rozpoczyna się (06.06) druga tura koncertów tegorocznego 37. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. Wcześniejsze dwa koncertowe dni (15-16.05) naznaczone były nierówną walką z kapryśną pogodą, a pandemiczne restrykcje nie pozwalały na udział publiczności w koncertach przeniesionych do wnętrza zamku. Podobnie jak poprzednio występy zaplanowane są na plenerowej scenie, która będzie ulokowana w części parkowej nieopodal zamku. Jak zaznacza Barbara Hortyńska, tym razem nawet jeśli pogoda będzie kapryśna, to obostrzenia pandemiczne pozwalają już na udział publiczności w koncertach ulokowanych w zamkniętych pomieszczeniach.
- Wierzę jednak, że pogoda pozwoli na występy w plenerze, by jak najwięcej osób mogło uczestniczyć we wszystkich koncertach - dodaje Hortyńska. - Zaczynamy 6 czerwca i to będą koncerty szkół muzycznych [z Opolszczyzny - przyp. red.]. Powiem tak: te dzieciaki grają fenomenalnie! My do tej pory komentujemy fantastyczny zespół wokalny, pianistę, który się pojawił [na koncercie 15 maja - przyp. red], skrzypaczkę, więc ja się bardzo cieszę. Będzie harfa! W sumie będą wszystkie instrumenty, które mamy do dyspozycji jeśli chodzi o wybór drogi artystycznej, więc w tej kwestii zaspokoimy każdego, no i będziemy kibicować młodym. Z tego co wiem od dyrektorów szkół, bardzo się cieszą, że wystąpią.

Niedzielne (06.06) popołudnie będzie w praktyce poświęcone wyłącznie występom młodzieży, a każdy z koncertów będzie poprzedzała próba. Tego dnia na plenerowej scenie w Mosznej zaprezentują się uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kluczborku (godz. 13:00), Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia "Preludium" w Opolu (godz. 15:00) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu (godz. 17:00).

- Następny dzień czyli 7 czerwca mamy koncert fortepianów - zapowiada Barbara Hortyńska. - Także przywozimy dwa fortepiany, przyjadą piękne dwa Steinway'e koncertowe. Ja jestem przeszczęśliwa, że udało się takie same dwa załatwić, bo to jest też ważne.

Tego dnia na scenie dominować będą pianiści. Jedynym wyjątkiem będzie duet, stworzony przez skrzypaczkę Ludmiłę Worobiec Witek oraz pianistę Artura Jaronia (godz. 17:00). Wcześniej usłyszymy recital Mateusza Maciołka (godz. 15:30) oraz koncert zatytułowany "Debiut" (godz.16:00), podczas którego zaprezentuje się Eryka Parchański - artysta, który zakwalifikował się do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wieczór zamknie koncert, który pierwotnie miał wieńczyć festiwal, czyli występ duetu fortepianowego Novi Duo w składzie: Anna Wilegus i Grzegorz Nowak.

Dodajmy, że cały festiwal potrwa do 8 czerwca. Występy uczniów ze szkół muzycznych zaplanowane są nie na tylko 6, ale także na 8 czerwca, a całość zamknie koncert "Muzyczne twarze Jacka Kawalca" (08.06). O szczegółach będziemy informować na bieżąco, także na antenie Radia Opole, które jest partnerem tegorocznego 37. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej.
Barbara Hortyńska

Kultura i rozrywka

2021-08-05, godz. 18:00 Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo szuka eksponatów W ubiegłym roku formalnie powstało w Kędzierzynie-Koźlu Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo. Placówka swoje zbiory eksponuje w wyremontowanym schronie z czasów… » więcej 2021-08-05, godz. 15:00 Pasjonatki małych form artystycznych spotkały się w Głubczycach W Głubczycach już po raz trzeci, po przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, odbyły się tzw. 'spotkania robótkowe'. To oddolna inicjatywa grupy mieszkanek… » więcej 2021-08-05, godz. 14:12 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu: ekspresyjny występ "z przytupem" Urodzony w Niemczech, utytułowany skrzypek młodego pokolenia Simon Zhu, który na co dzień kształci się pod okiem prof. Tomasza Tomaszewskiego, współtwórcy… » więcej 2021-08-05, godz. 13:30 Śląskie Lato Muzyczne: mistrzowie zaprezentują się w niecodziennym repertuarze Koncert w wykonaniu wykładowców 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu zabrzmi dziś (05.08) wieczorem w opolskim Kościele 'Na Górce'. W ramach 14… » więcej 2021-08-05, godz. 10:00 W Prudniku weekendowe święto muzyki z dużą dawką jazzu W piątek (06.08) rusza Jazz Prudnik Festival. Święto muzyki jazzowej, które ma w Prudniku trzynastoletnią tradycję. Festiwal rozszerza swoją formułę i… » więcej 2021-08-05, godz. 08:00 Nowe słuchowisko familijne w Radiu Opole! W Radiu Opole powstaje kolejne słuchowisko autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków. Tym razem będzie skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych odbiorców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Wirtuozowskie utwory zabrzmią dziś (04.08) w Filharmonii Opolskiej Recital kameralny z muzyką przeznaczoną na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu odbędzie się dziś (04.08) wieczorem w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej… » więcej 2021-08-04, godz. 15:00 Dziś w ramach "Sputnika nad Opolem" wystawa, film i spotkanie autorskie Przez dwa miesiące będą trwały imprezy związane z 6. Sputnikiem nad Opolem, czyli przeglądem filmów rosyjskich. Dziś (04.08) organizatorzy zapraszają… » więcej 2021-08-04, godz. 13:08 "Barok po opolsku" zagości w różnych częściach Śląska: Silver Brass i Maciej Lamm ruszają w trasę koncertową 'Barok po opolsku' to nazwa wspólnej trasy koncertowej zespołu Silver Brass oraz opolskiego organisty Macieja Lamma, która dziś (04.08) zostanie zainaugurowana… » więcej 2021-08-04, godz. 11:30 Konkurs na projekt teatralny Modelatornia vol. 4 rozstrzygnięty Podczas rezydencji artystycznych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały później zaprezentowane jury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »