Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-11-25, 08:39 Autor: Aleksandra Łowicka

Echa przeszłości, które słychać do dziś - spotkanie z Wojciechem Tochmanem w ramach 18. Opolskiej Jesieni Literackiej

Spotkanie z Wojciechem Tochmanem w MBP (fot. z transmisji spotkania na facebooku MBP w Opolu)
Spotkanie z Wojciechem Tochmanem w MBP (fot. z transmisji spotkania na facebooku MBP w Opolu)
Wojciech Tochman - znany i wielokrotnie nagradzany pisarz oraz reporter był gościem spotkania online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Głównym tematem rozmowy była książka "Pianie kogutów, płacz psów". Powstała ona w oparciu o niełatwą podróż autora do Kambodży, gdzie konsekwencje ludobójstwa są odczuwalne do dnia dzisiejszego. Autor książki zaznacza, że z opowieści o Kambodży można wyciągnąć wiele wniosków, które mogą być przydatne również w innych krajach.

- Jeżeli coś jest właśnie nieprzepracowane, nienazwane - coś, co było wspólnym trudnym czy najtrudniejszym, granicznym, ekstremalnym doświadczeniem, wspólną traumą, jeżeli ona nie jest przepracowana, przedebatowana, przeleczona, to dalej jest raną przykrytą plasterkiem i nic z tego dobrego się nie może urodzić. Ta wspólnota nie może pójść do przodu. - Wojciech Tochman.

Zapis transmisji ze spotkania dostępny jest na facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dodajmy, że wydarzenie odbyło się w ramach 18. Opolskiej Jesieni Literackiej, która potrwa do 3 grudnia.
Wojciech Tochman

Kultura i rozrywka

2021-04-21, godz. 12:00 W cyklu "Łambinowickie Spotkania Muzealne" dziś o Katyniu 'Opowieść o człowieku... Katyń w pamięci rodzinnej' - to tytuł kolejnego spotkania z cyklu Łambinowickich Spotkań Muzealnych. Poświęcone będzie polskim… » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Śląskie Beranie odbędzie się, ale w wersji on-line Wojewódzki konkurs gawędziarski Śląskie Beranie w Izbicku powraca po roku przerwy. Ostatnia edycja została skasowana ze względu na pandemię, w tym roku… » więcej 2021-04-20, godz. 20:08 Środa w Instytucie Śląskim. Tym razem dyskusja naukowa będzie poświęcona "Encyklopedii Wiedzy o Śląsku" Instytut Śląski w Opolu zaprasza na otwarte spotkanie naukowe z cyklu 'Środy w Instytucie Śląskim'. Tym razem będzie dotyczyło wznowionego wydania 'Encyklopedii… » więcej 2021-04-20, godz. 19:01 Można jeszcze zgłaszać propozycje piosenek dla multimedialnej fontanny w Dobrodzieniu. Zdecydują internauci Mieszkańcy Dobrodzienia mogą jeszcze zgłaszać propozycje piosenek, które będą prezentowane przez multimedialną fontannę w Rynku. » więcej 2021-04-20, godz. 15:00 Kolejna odsłona "Zaczytane Opolskie" Tym razem czytelnicy będą mogli poznać debiutancką książkę mieszkającej w Skarbimierzu Anny Listowskiej. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne spotkanie… » więcej 2021-04-19, godz. 14:01 "Poufne" - spotkanie on-line z Mikołajem Grynbergiem W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała spotkanie autorskie z fotografem i pisarzem… » więcej 2021-04-17, godz. 19:00 "Zachodni wiatr" w Galerii Aneks. Wystawa Pauliny Ptaszyńskiej 'Zachodni wiatr' to instalacja Pauliny Ptaszyńskiej, którą można oglądać w Galerii Aneks przy placu Teatralnym w Opolu. Artystka jest wykładowczynią Wydziału… » więcej 2021-04-17, godz. 15:57 Wystartował pierwszy numer Literackiego Kwartalnika Fantastycznego „O!Fka!” To bezpłatna i łatwo dostępna propozycja czytelnicza od członków Opolskiego Klubu Fantastyki Fenix. Nazwa kwartalnika nawiązuje do naszego regionu, a dokładnie… » więcej 2021-04-17, godz. 07:30 Portrety z pasją - poznaj twórców z gminy Kolonowskie nie wychodząc z domu Twórców i artystów mieszkających w gminie Kolonowskie oraz ich dzieła można poznać bez wychodzenia z domu. Cykl „Portrety z pasją” to filmy przedstawiające… » więcej 2021-04-16, godz. 14:30 Konkurs recytatorski „Jugend trägt Gedichte vor” Jeszcze tylko tydzień mają chętni do zgłoszenia się do konkursu recytatorskiego w języku niemieckim organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »