Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-11-25, 08:39 Autor: Aleksandra Łowicka

Echa przeszłości, które słychać do dziś - spotkanie z Wojciechem Tochmanem w ramach 18. Opolskiej Jesieni Literackiej

Spotkanie z Wojciechem Tochmanem w MBP (fot. z transmisji spotkania na facebooku MBP w Opolu)
Spotkanie z Wojciechem Tochmanem w MBP (fot. z transmisji spotkania na facebooku MBP w Opolu)
Wojciech Tochman - znany i wielokrotnie nagradzany pisarz oraz reporter był gościem spotkania online w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Głównym tematem rozmowy była książka "Pianie kogutów, płacz psów". Powstała ona w oparciu o niełatwą podróż autora do Kambodży, gdzie konsekwencje ludobójstwa są odczuwalne do dnia dzisiejszego. Autor książki zaznacza, że z opowieści o Kambodży można wyciągnąć wiele wniosków, które mogą być przydatne również w innych krajach.

- Jeżeli coś jest właśnie nieprzepracowane, nienazwane - coś, co było wspólnym trudnym czy najtrudniejszym, granicznym, ekstremalnym doświadczeniem, wspólną traumą, jeżeli ona nie jest przepracowana, przedebatowana, przeleczona, to dalej jest raną przykrytą plasterkiem i nic z tego dobrego się nie może urodzić. Ta wspólnota nie może pójść do przodu. - Wojciech Tochman.

Zapis transmisji ze spotkania dostępny jest na facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dodajmy, że wydarzenie odbyło się w ramach 18. Opolskiej Jesieni Literackiej, która potrwa do 3 grudnia.
Wojciech Tochman

Kultura i rozrywka

2021-10-28, godz. 11:00 "Sen nocy letniej" w Opolskich Lalkach Fragmenty 'Snu nocy Letniej' Williama Shakespeare’a, w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka zabrzmią w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Performatywne czytanie… » więcej 2021-10-27, godz. 17:00 Wołczyńska tężnia solankowa ma szansę zostać sceną dla filharmoników i aktorów. "Marszałek Buła obiecał ws… Czy wołczyńska tężnia solankowa będzie miejscem organizacji koncertów muzyki poważnej i spektakli? Wiele na to wskazuje. » więcej 2021-10-27, godz. 13:58 W ramach Dni Kultury na Śląsku Niemieckim wystawa o hajmacie Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w swojej siedzibie w Opolu wystawę czasową zatytułowana 'Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i latach powojennych'. » więcej 2021-10-26, godz. 23:15 Literaci "rozmawiali" z Januszem Ireneuszem Wójcikiem podczas wieczoru wspomnień [ZDJĘCIA] Wieczór wspomnień twórczości i sylwetki Janusza Ireneusza Wójcika w rocznicę jego śmierci przerodził się w swoistą rozmowę ze zmarłym poetą. Taką… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 O biskupach polskich w czasach PRL - to temat kolejnego spotkania opolskiego "Przystanku Historia". Wykład wygłosi prof… Z wizytą do Opola przyjedzie w piątek (29.10) historyk prof. Jan Żaryn, który zajmuje się szczególnie badaniem historii Kościoła katolickiego w Polsce… » więcej 2021-10-26, godz. 11:30 Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 14:45 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu świętuje 70 urodziny Podsumowaniem rocznych obchodów była uroczystość jubileuszowa, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Podczas uroczystości nagrodzono obecnych i emerytowanych… » więcej 2021-10-25, godz. 12:30 Gmina Kietrz remontuje domy kultury w swoich sołectwach Wiejski Dom Kultury w Nowej Cerekwi przeszedł gruntowną modernizację wewnątrz. Prace obejmowały między innymi renowację parkietu w sali widowiskowej, remont… » więcej 2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »