Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-07-01, 12:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Technologia w służbie muzyki i edukacji. Przed nami internetowe transmisje egzaminów dyplomowych!

fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Seria nietypowych recitali dyplomowych rozpocznie się dziś (01.07) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Szkoła po raz kolejny postanowiła wykorzystać współczesną technologię. Tym razem nie chodzi jednak o zdalne nauczanie czy prezentację szkoły, lecz umożliwienie tegorocznym dyplomantom publicznej prezentacji podczas jednego z najważniejszych egzaminów wieńczących naukę w szkole muzycznej II stopnia.
- Jest trochę tak, że ta pandemia zmusiła nas do tego, żeby wymyślać nowe rozwiązania - przyznaje wicedyrektor szkoły Katarzyna Kaczmarczyk i dodaje, że sam pomysł podsunął jej mąż. - Jeśli chodzi o egzaminy dyplomowe, to one z definicji, to wynika z rozporządzenia, są recitalami otwartymi dla publiczności. Natomiast sytuacja pandemii spowodowała, że my właściwie stworzyliśmy w tym celu całą procedurę.

Zgodnie z nowymi zasadami egzaminy nie mogą odbyć się z udziałem publiczności, ale zaplanowano specjalne transmisje wideo, które będzie można śledzić w czasie rzeczywistym na YouTube'owym kanale szkoły.

- Mam chyba większego "stresa" niż dyplomanci - przyznaje Łukasz Wieczorek, jeden z nauczycieli, który odpowiada za techniczną stronę przedsięwzięcia. - Korzystając z narzędzi, które teraz są w miarę łatwo dostępne [można zrobić więcej - uzup. red.], więc dlaczego mamy się jakoś ograniczać do nagrywania filmików telefonem i to [materiałów] jakiejś gorszej jakości. Testowaliśmy rozwiązania, kwestia też zsynchronizowania tego dźwięku z wizją, żeby dla odbiorców to wszystko miało sens. Mam nadzieję, że ten sam system się sprawdzi na sali koncertowej czy kameralnej i sprzętowo, że wszystko się uda, bo musimy korzystać z tego sprzętu, który mamy do dyspozycji.

Jak dodaje Wieczorek, zakończony niedawno generalny remont, związany z termomodernizacją szkoły, a także dofinansowania pozwoliły na doposażeniem szkoły i unowocześnienie placówki także w zakresie oświetlenia i sprzętu do nagłośnienia czy rejestracji dźwięku.

Dodajmy, że spośród 32 osób, które w tym roku kończą naukę w opolskiej szkole muzycznej II stopnia, jedynie 10 śmiałków zdecydowało się zdawać egzamin w tak nietypowych warunkach. Pierwsza transmisja rozpocznie się dziś (01.07) o godzinie 14:15. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej opolskiej szkoły muzycznej. A więcej na ten temat także w audycji "Klasyka wieczorową porą".
Katarzyna Kaczmarczyk
Łukasz Wieczorek

Kultura i rozrywka

2020-12-01, godz. 16:45 Eseje o literaturze zakończą tegoroczną Opolską Jesień Literacką Dobiega końca 18. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Rozpoczęła się spotkaniami z publicznością w siedzibie biblioteki… » więcej 2020-12-01, godz. 12:33 Muzyka barokowa zagości w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska wznawia koncerty w swojej siedzibie ale bez publiczności. Instytucja zdecydowała, że będzie prowadzić transmisje online. Pierwszą z nich… » więcej 2020-11-30, godz. 18:29 TSKN na Śląsku Opolskim wydało świąteczne teledyski na czas adwentu. "Chcemy upowszechniać niemieckie kolędy" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało na czas adwentu świąteczne teledyski. W ten sposób TSKN chce promować płytę… » więcej 2020-11-30, godz. 17:30 Kolejna odsłona 18. Opolskiej Jesieni Literackiej. Dziś gościem będzie Bartosz Suwiński Bartosz Suwiński będzie kolejnym gościem 18. Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. Poeta, krytyk literacki… » więcej 2020-11-30, godz. 15:13 Michał Rusinek o obcojęzycznych wpływach na polszczyznę. WBP w Opolu zaprasza na spotkanie online 'Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożytecznych' to tytuł książki autorstwa Michała Rusinka, który będzie dziś gościem (30.11) Wojewódzkiej Biblioteki… » więcej 2020-11-30, godz. 12:57 Muzeum Polskiej Piosenki w plebiscycie atrakcji turystycznych Polskie Radio tworzy listę 100 najlepszych atrakcji turystycznych w Polsce. Jeszcze tylko dziś można głosować na stronie internetowej radia. Wśród obiektów… » więcej 2020-11-28, godz. 20:30 Losy Wokulskiego i Łęckiej w nowoczesnej formie. W poniedziałek premiera nowego serialu audio na antenie Radia Opole Już w najbliższy poniedziałek (30.11) na antenie Radia Opole premiera nowego serialu audio 'Lalka' w reżyserii Krzysztofa Czeczota i Macieja Zycha. To 158-odcinkowa… » więcej 2020-11-28, godz. 12:00 Wirtualny spacer po kluczborskim Muzeum im. Dzierżona. Można zwiedzać wystawy przez całą dobę Wirtualny spacer proponuje Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Tę formę zwiedzania uruchomiono z powodu epidemii. » więcej 2020-11-28, godz. 11:51 Przyspieszone Andrzejki w Branicach po raz pierwszy w formule online Centrum Kultury 'Wersalka’' w Branicach w powiecie głubczyckim zaprasza już dziś (28.11) wieczorem na Andrzejki online. O godz.19:00 na profilu społecznościowym… » więcej 2020-11-28, godz. 07:32 Bez publiczności, ale z ogromnym ładunkiem energii. GOCH. w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA] Duet GOCH. wystąpił w legendarnym Studiu M. prezentując słuchaczom debiutancką płytę zatytułowaną po prostu 'GOCH'. Koncert odbył się bez publiczności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »