Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-07-01, 12:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Technologia w służbie muzyki i edukacji. Przed nami internetowe transmisje egzaminów dyplomowych!

fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Seria nietypowych recitali dyplomowych rozpocznie się dziś (01.07) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Szkoła po raz kolejny postanowiła wykorzystać współczesną technologię. Tym razem nie chodzi jednak o zdalne nauczanie czy prezentację szkoły, lecz umożliwienie tegorocznym dyplomantom publicznej prezentacji podczas jednego z najważniejszych egzaminów wieńczących naukę w szkole muzycznej II stopnia.
- Jest trochę tak, że ta pandemia zmusiła nas do tego, żeby wymyślać nowe rozwiązania - przyznaje wicedyrektor szkoły Katarzyna Kaczmarczyk i dodaje, że sam pomysł podsunął jej mąż. - Jeśli chodzi o egzaminy dyplomowe, to one z definicji, to wynika z rozporządzenia, są recitalami otwartymi dla publiczności. Natomiast sytuacja pandemii spowodowała, że my właściwie stworzyliśmy w tym celu całą procedurę.

Zgodnie z nowymi zasadami egzaminy nie mogą odbyć się z udziałem publiczności, ale zaplanowano specjalne transmisje wideo, które będzie można śledzić w czasie rzeczywistym na YouTube'owym kanale szkoły.

- Mam chyba większego "stresa" niż dyplomanci - przyznaje Łukasz Wieczorek, jeden z nauczycieli, który odpowiada za techniczną stronę przedsięwzięcia. - Korzystając z narzędzi, które teraz są w miarę łatwo dostępne [można zrobić więcej - uzup. red.], więc dlaczego mamy się jakoś ograniczać do nagrywania filmików telefonem i to [materiałów] jakiejś gorszej jakości. Testowaliśmy rozwiązania, kwestia też zsynchronizowania tego dźwięku z wizją, żeby dla odbiorców to wszystko miało sens. Mam nadzieję, że ten sam system się sprawdzi na sali koncertowej czy kameralnej i sprzętowo, że wszystko się uda, bo musimy korzystać z tego sprzętu, który mamy do dyspozycji.

Jak dodaje Wieczorek, zakończony niedawno generalny remont, związany z termomodernizacją szkoły, a także dofinansowania pozwoliły na doposażeniem szkoły i unowocześnienie placówki także w zakresie oświetlenia i sprzętu do nagłośnienia czy rejestracji dźwięku.

Dodajmy, że spośród 32 osób, które w tym roku kończą naukę w opolskiej szkole muzycznej II stopnia, jedynie 10 śmiałków zdecydowało się zdawać egzamin w tak nietypowych warunkach. Pierwsza transmisja rozpocznie się dziś (01.07) o godzinie 14:15. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej opolskiej szkoły muzycznej. A więcej na ten temat także w audycji "Klasyka wieczorową porą".
Katarzyna Kaczmarczyk
Łukasz Wieczorek

Kultura i rozrywka

2021-08-05, godz. 18:00 Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo szuka eksponatów W ubiegłym roku formalnie powstało w Kędzierzynie-Koźlu Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo. Placówka swoje zbiory eksponuje w wyremontowanym schronie z czasów… » więcej 2021-08-05, godz. 15:00 Pasjonatki małych form artystycznych spotkały się w Głubczycach W Głubczycach już po raz trzeci, po przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, odbyły się tzw. 'spotkania robótkowe'. To oddolna inicjatywa grupy mieszkanek… » więcej 2021-08-05, godz. 14:12 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu: ekspresyjny występ "z przytupem" Urodzony w Niemczech, utytułowany skrzypek młodego pokolenia Simon Zhu, który na co dzień kształci się pod okiem prof. Tomasza Tomaszewskiego, współtwórcy… » więcej 2021-08-05, godz. 13:30 Śląskie Lato Muzyczne: mistrzowie zaprezentują się w niecodziennym repertuarze Koncert w wykonaniu wykładowców 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu zabrzmi dziś (05.08) wieczorem w opolskim Kościele 'Na Górce'. W ramach 14… » więcej 2021-08-05, godz. 10:00 W Prudniku weekendowe święto muzyki z dużą dawką jazzu W piątek (06.08) rusza Jazz Prudnik Festival. Święto muzyki jazzowej, które ma w Prudniku trzynastoletnią tradycję. Festiwal rozszerza swoją formułę i… » więcej 2021-08-05, godz. 08:00 Nowe słuchowisko familijne w Radiu Opole! W Radiu Opole powstaje kolejne słuchowisko autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków. Tym razem będzie skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych odbiorców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Wirtuozowskie utwory zabrzmią dziś (04.08) w Filharmonii Opolskiej Recital kameralny z muzyką przeznaczoną na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu odbędzie się dziś (04.08) wieczorem w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej… » więcej 2021-08-04, godz. 15:00 Dziś w ramach "Sputnika nad Opolem" wystawa, film i spotkanie autorskie Przez dwa miesiące będą trwały imprezy związane z 6. Sputnikiem nad Opolem, czyli przeglądem filmów rosyjskich. Dziś (04.08) organizatorzy zapraszają… » więcej 2021-08-04, godz. 13:08 "Barok po opolsku" zagości w różnych częściach Śląska: Silver Brass i Maciej Lamm ruszają w trasę koncertową 'Barok po opolsku' to nazwa wspólnej trasy koncertowej zespołu Silver Brass oraz opolskiego organisty Macieja Lamma, która dziś (04.08) zostanie zainaugurowana… » więcej 2021-08-04, godz. 11:30 Konkurs na projekt teatralny Modelatornia vol. 4 rozstrzygnięty Podczas rezydencji artystycznych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały później zaprezentowane jury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »