Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-02, 07:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Szkoły muzyczne startują w tradycyjnej formie, choć nie brak modyfikacji w organizacji pracy

fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu po termomodernizacji [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu po termomodernizacji [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie [fot. PSM w Nysie]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie [fot. PSM w Nysie]
Pełni optymizmu i stęsknieni za tradycyjnym nauczaniem - w taki sposób, u progu nowego roku szkolnego, zgodnie określają siebie, swoich podopiecznych i współpracowników przedstawiciele obu państwowych szkół muzycznych, które w naszym regionie kształcą nie tylko w pierwszym, czyli podstawowym stopniu, ale także w stopniu drugim, przygotowującym do wykonywania zawodu muzyka. Dla tych szkół obciążenie jest więc podwójne, kształci się w nich bowiem zarówno młodzież uczęszczająca do szkół podstawowych, jak i uczniowie szkół średnich. Obie placówki stawiają jednak na tradycyjną formę nauczania.
Jak przyznaje Magdalena Czercowy, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, radość z powrotu po wakacjach jest podwójna.

- Rozpoczynamy stacjonarnie, bo wszyscy marzymy o powrocie do naszego budynku szkoły, który w zeszłym roku przeszedł termomodernizację, więc jest szkoła odświeżona, kadra jest przygotowana, przeszkolona, plan lekcji już jest na stronie internetowej szkoły - wylicza Czercowy.

Przypomnijmy, że planowe zakończenie termomodernizacji placówki (uwzględniające także polepszenie warunków sanitarnych), dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pokryło się z zawieszeniem zajęć w związku z sytuacją pandemiczną. Wcześniej, tj. w trakcie remontu zajęcia odbywały się w budynkach innych szkół, mi.n. Licem Ogólnokształcącego nr 1, szkoły plastycznej, ogniska muzycznego "Preludium" czy Szkoły Podstawowej TAK. Wyremontowana i doposażona szkoła pozwoli nie tylko na lepsze zachowanie warunków sanitarnych, ale także możliwość ewentualnego skorzystania z rozwiązań technologicznych, usprawniających pracę w trybie hybrydowym lub zdalnym.

Unowocześnionym i odświeżonym budynkiem może się cieszyć także Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, która przeszła zabiegi termomodernizacyjne nieco wcześniej. W obu szkołach wprowadzono jednak modyfikacje w organizacji zajęć grupowych. Klasy, w których odbywają się zajęcia teoretyczne umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, jednak największe ograniczenia dotyczą realizacji zajęć w ramach zespołów muzycznych.

- Podzieliliśmy orkiestry i chóry - wyjaśnia wicedyrektor nyskiej szkoły muzycznej Beata Toczek.

Zmiany organizacyjne dotyczą także obecności rodziców na terenie placówki. Generalnie przyjęto rozwiązanie podobne do tego, jakie obowiązuje w przypadku szkół powszechnych. A to oznacza, że rodzice nie mogą uczestniczyć w zajęciach z instrumentu, czy odprowadzać uczniów do klas lekcyjnych. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku uczniów, którzy rozpoczynają swoją edukację w szkole.

- Na teren szkoły nie wchodzą rodzice uczniów od drugiej klasy, czy to pierwszego stopnia, czy drugiego stopnia - wyjaśnia Beata Toczek. - Przez 2 tygodnie mamy tzw. okres próbny dla dzieci i rodziców, żeby poznali przede wszystkim instrument, specyfikę instrumentu, nauczyciela prowadzącego i ogólne zasady nauczania.

W opolskiej szkole muzycznej uwzględnia się natomiast pomoc rodziców w procesie nauczania w ramach pierwszych trzech klas szkoły muzycznej I stopnia. Dyrekcja podkreśla także możliwość przekazywania istotnych informacji m.in. za pomocą e-dziennika.

Przytoczone rozwiązania wynikają ze specyfiki kształcenia muzycznego, warto jednak uwzględnić istnienie drobnych różnic w wewnętrznych rozporządzeniach poszczególnych placówek edukacyjnych. Szczegółowe informacje na temat warunków organizowania zajęć w rozpoczętym właśnie roku szkolnym 2021/2022 można znaleźć na stronach internetowych placówek. Dotyczy to także szkół muzycznych I stopnia, które ulokowane są głównie w miastach powiatowych naszego regionu.

Więcej na ten temat dzisiaj (2.09) w audycji "Klasyka wieczorową porą".
Magdalena Czercowy
Beata Toczek

Kultura i rozrywka

2021-08-05, godz. 18:00 Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo szuka eksponatów W ubiegłym roku formalnie powstało w Kędzierzynie-Koźlu Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo. Placówka swoje zbiory eksponuje w wyremontowanym schronie z czasów… » więcej 2021-08-05, godz. 15:00 Pasjonatki małych form artystycznych spotkały się w Głubczycach W Głubczycach już po raz trzeci, po przerwie spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, odbyły się tzw. 'spotkania robótkowe'. To oddolna inicjatywa grupy mieszkanek… » więcej 2021-08-05, godz. 14:12 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu: ekspresyjny występ "z przytupem" Urodzony w Niemczech, utytułowany skrzypek młodego pokolenia Simon Zhu, który na co dzień kształci się pod okiem prof. Tomasza Tomaszewskiego, współtwórcy… » więcej 2021-08-05, godz. 13:30 Śląskie Lato Muzyczne: mistrzowie zaprezentują się w niecodziennym repertuarze Koncert w wykonaniu wykładowców 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu zabrzmi dziś (05.08) wieczorem w opolskim Kościele 'Na Górce'. W ramach 14… » więcej 2021-08-05, godz. 10:00 W Prudniku weekendowe święto muzyki z dużą dawką jazzu W piątek (06.08) rusza Jazz Prudnik Festival. Święto muzyki jazzowej, które ma w Prudniku trzynastoletnią tradycję. Festiwal rozszerza swoją formułę i… » więcej 2021-08-05, godz. 08:00 Nowe słuchowisko familijne w Radiu Opole! W Radiu Opole powstaje kolejne słuchowisko autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków. Tym razem będzie skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych odbiorców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Wirtuozowskie utwory zabrzmią dziś (04.08) w Filharmonii Opolskiej Recital kameralny z muzyką przeznaczoną na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu odbędzie się dziś (04.08) wieczorem w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej… » więcej 2021-08-04, godz. 15:00 Dziś w ramach "Sputnika nad Opolem" wystawa, film i spotkanie autorskie Przez dwa miesiące będą trwały imprezy związane z 6. Sputnikiem nad Opolem, czyli przeglądem filmów rosyjskich. Dziś (04.08) organizatorzy zapraszają… » więcej 2021-08-04, godz. 13:08 "Barok po opolsku" zagości w różnych częściach Śląska: Silver Brass i Maciej Lamm ruszają w trasę koncertową 'Barok po opolsku' to nazwa wspólnej trasy koncertowej zespołu Silver Brass oraz opolskiego organisty Macieja Lamma, która dziś (04.08) zostanie zainaugurowana… » więcej 2021-08-04, godz. 11:30 Konkurs na projekt teatralny Modelatornia vol. 4 rozstrzygnięty Podczas rezydencji artystycznych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały później zaprezentowane jury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »