Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-07-28, 23:00 Autor: Ewelina Laxy

Napoleon Bonaparte w Nysie. Walczono o pruską twierdzę [ZDJĘCIA]

Bitwa o nyską twierdzę [fot. Ewelina Laxy]
Bitwa o nyską twierdzę [fot. Ewelina Laxy]
Bitwa o nyską twierdzę [fot. Ewelina Laxy]
Bitwa o nyską twierdzę [fot. Ewelina Laxy]
Bitwa o nyską twierdzę [fot. Ewelina Laxy]
Bitwa o nyską twierdzę [fot. Ewelina Laxy]
Ponad 200 żołnierzy walczyło o nyską twierdzę. Żołnierze cesarza wszystkich Francuzów próbowali zdobyć obwarowania. Wynik pojedynku od początku był przesądzony. Jak co roku zwycięstwo odniosły wojska napoleońskie. W Forcie II odbyła się inscenizacja bitwy z 1807 roku. Wszystko w ramach Dni Twierdzy Nysa.
Mieszkańcy i turyści tłumnie zgromadzili się w forcie, żeby przyglądać się rekonstrukcji.

- Teraz się zaczyna dobra zabawa, bo widać, że faktycznie coś się dzieje. Poznajemy styl epoki, te wszystkie stroje, które tutaj możemy pooglądać, zachowania też tych osób, które biorą udział w tej bitwie. Naprawdę jest to bardzo ciekawa lekcja historii, wartościowa dla wszystkich. Warto zobaczyć przede wszystkim, jak dawniej wyglądały te potyczki. Rekonstruktorzy używają broni historycznej. Daje to wyobrażenie, jak wtedy były prowadzone działania wojenne. Było bardzo głośno i dużo dymu.

- Poza dowódcą nikt nie wie jaki jest plan bitwy. My też czekamy, co, gdzie pójdziemy. W trakcie bitwy zdarza się, że ktoś zostaje otoczony, ktoś mniej. W tym momencie, rzeczywiście, adrenalina się podnosi - dodaje Adam Oleszczuk z 32 regimentu z Nysy.

W rekonstrukcji wzięły udział bataliony i regimenty rekonstrukcyjne z Polski, Niemiec, Czech i Ukrainy. Na miejscu był sam Napoleon i jego ukochane: Pani Walewska oraz żona Józefina.
Bitwa o nyską twierdzę

Kultura i rozrywka

2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej 2021-09-23, godz. 18:21 45.OKT: Publiczność żywiołowo przyjęła "Lalkę" z Teatru Słowackiego w Krakowie Za nami adaptacja 'Lalki' Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie. To pierwszy spektakl 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych… » więcej 2021-09-23, godz. 14:10 Ewa Winnicka o Małej Polsce w Ameryce. Spotkanie w WBP 'Greenpoint. Kroniki Małej Polski' - o tej książce Ewa Winnicka opowie dziś (23.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W reportażu sięga do początków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »