Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-07-24, 12:10 Autor: Paweł Konieczny

Napoleon ponownie zwyciężył. Nysa wzięta [ZDJĘCIA]

Bitwa o Twierdzę Nysa [fot. Paweł Konieczny]
Bitwa o Twierdzę Nysa [fot. Paweł Konieczny]
Scenariusz co roku inny, ale wynik raczej przesądzony. Tłumy widzów oglądały wczoraj tradycyjną inscenizację bitwy o nyską twierdzę. Na terenie Fortu 2 nie zabrakło tego, co miłośnicy militariów lubią najbardziej.
Choć Nysa broniła się dzielnie, wojska napoleońskie ostatecznie zdobyły miasto, podobnie jak w 1807 roku. Wtedy to oblężenie miasta trwało 114 dni. Tym razem francuskie wojska poradziły sobie z dzielnymi wojakami w godzinę.

- Wygrywa nam się coraz trudniej, ale scenariusz pokazywał, że mamy zwyciężyć - śmiał się po walce Krzysztof Herman, w inscenizacji - żołnierz napoleoński, a na co dzień wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji Twierdza Nysa. - Mamy co roku coraz bardziej wyszkolonego przeciwnika, toteż musimy się bardziej przygotowywać. Co roku staramy się nieco zmienić scenariusz, podczas inscenizacji przenieśliśmy się aż na wały. Spowodowało to zepchnięcie widowni, ale dzięki temu miała okazję, by oglądać wszystko niczym w amfiteatrze i przyjrzeć się bitwie z bliska, zobaczyć miny żołnierzy, a nawet powąchać ich pot.

W zabawie wzięli udział wojskowi z Polski i Czech. - Niestety zmiana terminu imprezy spowodowała, że nie dojechali do nas goście z Niemiec. - dodaje Krzysztof Herman.

Podczas tegorocznej bitwy nie było aż tak wysokiej frekwencji publiczności jak w jej latach świetności, ale organizatorzy zapowiadają starania o fundusze, które pozwolą bitwie wrócić do stanu świetności sprzed lat.
Posłuchaj Krzysztofa Hermana, wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji Twierdza Nysa

Wiadomości z regionu

2021-09-27, godz. 21:30 82 lata temu zawiązano pierwsze struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu upamiętniono te wydarzenia [ZDJĘC… Msza święta, salwa honorowa, apel pamięci, złożenie kwiatów i odczytanie listu od premiera Mateusza Morawieckiego. Tak wyglądały dzisiejsze (27.09) uroczystości… » więcej 2021-09-27, godz. 20:45 Raport dnia. Ponad 400 nowych infekcji w całej Polsce, nie zanotowano żadnego zgonu. Są nowe zakażenia COVID-19 wśród… 4 kolejne osoby zaraziły się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (27.09) o 421 nowych zakażeniach w całej Polsce. » więcej 2021-09-27, godz. 19:55 Dwa pozytywne wyniki testu na COVID-19 w PSP 1 w Opolu. Jest kwarantanna Kolejne przypadki koronawirusa wśród opolskich uczniów. Jak informuje opolski ratusz COVID-19 stwierdzono u dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr… » więcej 2021-09-27, godz. 18:30 W Opolu powstanie nowy POZ. Będzie działać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Czy będzie kto miał leczyć potr… Nowa przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Placówka ma służyć przede wszystkim… » więcej 2021-09-27, godz. 18:04 To zostało z przystanku w Jasionie. Policja zna już sprawcę zniszczenia Wczoraj (26.09) około południa policjanci otrzymali zgłoszenie o zniszczeniu wiaty na trasie Prudnik-Dytmarów. » więcej 2021-09-27, godz. 17:15 W Głubczycach stanęła społeczna lodówka. "Żeby nieść pomoc tym, którzy sami nie zawsze są w stanie sobie por… Przed urzędem gminy w Głubczycach stanęła 'lodówka społeczna'. Każdy, kto chce pomóc potrzebującym, może tam zostawić niewykorzystane przez siebie produkty… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Sebastian Świderski wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej! "Zrobię wszystko, żeby pracować i żeby… Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Podanie strzykawką leku do oka - startuje nowatorski program leczenia cukrzyków. Będzie prowadzony w dwóch szpitalach… Dwa szpitale w województwie- placówki w Kędzierzynie-Koźlu i Nysie - będą prowadzić nowatorski program leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycowy obrzęk… » więcej 2021-09-27, godz. 15:25 Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Komentarze po wyborach w Niemczech [AKTUALIZACJA] - Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-09-27, godz. 15:05 Groźny pożar mieszkania w Brzegu. Z ogniem walczyło 9 zastępów straży pożarnej Ogień pojawił się dziś (27.09) około godz. 12:50 w jednym z lokali budynku wielorodzinnego przy ul. Garbarskiej. Ewakuowano z niego 7 osób. Dwie z nich oraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »