Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-10, 15:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

AMADEUS i Beethoven w jednym kościele. Muzyczne święto w Głogówku przeszło do historii [ZDJĘCIA]

Finał XXV Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał XXV Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Na finale XXV Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena dominowała muzyka współczesna, głównie polska. Koncert zamykający festiwal odbył się wczoraj (09.09) w kościele św. Bartłomieja w Głogówku.
Wystąpiła Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz.

- Nie można być uprzedzonym - przekonuje artystka. - Wiem, że hasło "muzyka współczesna" bardzo często niepozytywnie elektryzuje publiczność. Jednak jest tak wiele wspaniałej muzyki współczesnej, którą można porównywać z muzyką klasyczną, muzyką romantyczną, że warto dać jej szansę. Ważne jest też to, żeby ktoś opowiedział publiczności opowiedział o czym są te utwory, wtedy one są zupełnie inaczej odbierane, bo są rozumiane. Łatwiej jest wtedy czuć muzykę.

W programie znalazły się też romantyczne akcenty, m.in. za sprawą aranżacji kwartetu smyczkowego Antonína Dvořáka na orkiestrę kameralną. Z okazji jubileuszu muzycy przygotowali też niespodziankę w postaci aranżacji I części sonaty fortepianowej op. 27 nr 2 Beethovena, zwanej "Księżycową". Przypomnijmy, że festiwal beethovenowski odbywał się w Głogówku po raz 25. Ideą festiwalu, organizowanego przez Muzeum Regionalne w Głogówku, jest upamiętnianie wizyty niemieckiego kompozytora na tych terenach. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Więcej na temat festiwalu w specjalnym wydaniu audycji "Opolskie klasycznie" (17.09).
Anna Duczmal-Mróz

Kultura i rozrywka

2021-12-08, godz. 18:00 Koncert Krzysztofa Kiljańskiego w NCPP w Opolu odwołany Z przyczyn niezależnych od organizatora i artysty został odwołany jutrzejszy (09.12) koncert Krzysztofa Kiljańskiego i Witolda Cisło. Panowie po ponad 15… » więcej 2021-12-08, godz. 08:30 "Badania ściśle tajne". Przed nami premiera sztuki z Katarzyną Herman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Czy kodeks etyczny jest do stworzenia? I do czego zdolny jest człowiek? M.in. na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć bohaterowie nowego spektaklu… » więcej 2021-12-07, godz. 16:27 Studenci Uniwersytetu Opolskiego mają w czym wybierać. Trwają COOLturalia 2021 Seanse filmowe, koncerty, stand-upy, czy przeróżnego rodzaju warsztaty. To tylko część atrakcji, jakie czekają na studentów Uniwersytetu Opolskiego w ramach… » więcej 2021-12-07, godz. 11:41 Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o 'Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała'. Wystawa fotograficzna stanie na… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00 Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę… » więcej 2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej 2021-12-05, godz. 16:00 "Koncert na 17. głosów" powraca po dwóch latach Filharmonia Opolska przez kilka lat organizowała koncerty 'Na dwa głosy' w Klubie Muzycznym. W grudniu muzyczne duety przygotowywały specjalny świąteczny… » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Wydali książkę ze starymi pocztówkami. Brakuje dwóch miejscowości. Może słuchacze pomogą? Charakterystyczne miejsca, budynki, z których część już nie istnieje czy ludzie, którzy już odeszli - to wszystko zachowało się na starych pocztówkach… » więcej 2021-12-05, godz. 09:00 Będzie mikołajkowy koncert w Oleśnie dzięki współpracy szkoły muzycznej i domu kultury Koncert z okazji mikołajek zaplanowano na jutro (06.12) w Oleśnie. To inicjatywa Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia oraz Młodzieżowego Studium… » więcej 2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »