Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-02, 16:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Różnorodnie i po europejsku. Rusza koncertowa część festiwalu w Głogówku

XXV Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
XXV Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM [fot. materiały organizatora]
Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM [fot. materiały organizatora]
MGOK w Głogówku © (fot. Łukasz Nawara / AFRO)
MGOK w Głogówku © (fot. Łukasz Nawara / AFRO)
Dziś (02.09) w Głogówku oficjalnie rozpoczyna się XXV Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena.
Różnorodnie i po europejsku ma być nie tylko za sprawą podtytułu "Beethoven i jego Europa", ale też za sprawą artystów i programu.

Festiwal rozpoczął się we wtorek (29.09) od wernisażu prac Petera Reinholda, które będzie można oglądać przez cały czas trwania festiwalu. Dziś jednak festiwal rozpoczyna się oficjalnie pierwszym koncertem.

- Pierwsza edycja miała miejsce w 1993 roku, a głównym inicjatorem organizowania festiwalu był nieżyjący już Zbigniew Pawlicki - wspomina Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku i festiwalu. - Duża zasługa pana Pawlickiego jest w tym, że ten festiwal mógł się rozwinąć i że jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy.

Dyrektor festiwalu przyznaje, że na różnorodność repertuarową składa się nie tylko twórczość, która była bliska samemu Beethovenowi. W programie znalazły się także dzieła kompozytorów, dla których inspiracją był patron festiwalu.

- Nawet w ostatnim koncercie mamy trochę więcej muzyki współczesnej - wspomina Devosges Cuber.

Na koncercie inauguracyjnym (02.09) wystąpi Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM pod dyrekcją Tomasza Tomaszewskiego. Solistą będzie pianista, Adam Tomaszewski. W programie pojawią się dzieła M. Karłowicza, W.A. Mozarta i A. Dvořaka.

Początek koncertu o godzinie 18:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Głogówku.
Wstęp na wszystkie koncertu festiwalu, objętego patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.
Aleksander Devosges Cuber

Kultura i rozrywka

2021-12-07, godz. 16:27 Studenci Uniwersytetu Opolskiego mają w czym wybierać. Trwają COOLturalia 2021 Seanse filmowe, koncerty, stand-upy, czy przeróżnego rodzaju warsztaty. To tylko część atrakcji, jakie czekają na studentów Uniwersytetu Opolskiego w ramach… » więcej 2021-12-07, godz. 11:41 Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o 'Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała'. Wystawa fotograficzna stanie na… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00 Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę… » więcej 2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej 2021-12-05, godz. 16:00 "Koncert na 17. głosów" powraca po dwóch latach Filharmonia Opolska przez kilka lat organizowała koncerty 'Na dwa głosy' w Klubie Muzycznym. W grudniu muzyczne duety przygotowywały specjalny świąteczny… » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Wydali książkę ze starymi pocztówkami. Brakuje dwóch miejscowości. Może słuchacze pomogą? Charakterystyczne miejsca, budynki, z których część już nie istnieje czy ludzie, którzy już odeszli - to wszystko zachowało się na starych pocztówkach… » więcej 2021-12-05, godz. 09:00 Będzie mikołajkowy koncert w Oleśnie dzięki współpracy szkoły muzycznej i domu kultury Koncert z okazji mikołajek zaplanowano na jutro (06.12) w Oleśnie. To inicjatywa Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia oraz Młodzieżowego Studium… » więcej 2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej 2021-12-04, godz. 11:00 Pałac w Wysokiej w gminie Branice zaprasza na polsko-czeskie kolędowanie W pałacu w Wysokiej po raz dziewiąty odbędzie się dzisiaj (04.12) polsko-czeskie kolędowanie połączone z jarmarkiem świątecznym. » więcej 2021-12-04, godz. 09:00 Drewniane rzeźby, żelazne odlewy i spawane pręty na wystawie Ignacego Nowodworskiego [ZDJĘCIA] Dr Ignacy Nowodworski przygotował nową wystawę swoich prac. Na drugim piętrze Galerii ZPAP Pierwsze Piętro zobaczymy jego rzeźby pod wspólnym tytułem … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »