Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-09-04, 13:05 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Mendelssohn w kościele. Festiwal beethovenowski odsłania akustyczne uroki Głogówka [ZDJĘCIA]

Koncert symfoniczny w ramach XXV festiwalu beethovenowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert symfoniczny w ramach XXV festiwalu beethovenowskiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Na wczorajszym (03.09) koncercie, który odbył się w kościele pw. św. Bartłomieja w Głogówku, zabrzmiało m.in. dzieło Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
Tym razem nie chodzi jednak o marsza weselnego, a koncert skrzypcowy e-moll op. 64 z udziałem opolskich filharmoników pod batutą Przemysława Neumanna. Partie solowe wykonała Anna Malesza. A wszystko w ramach XXV Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku.

- Wykonanie takiego koncertu to i radość i wyzwanie - mówi Anna Malesza. - Najpierw jest to wyzwanie, bo trzeba włożyć bardzo dużo pracy, potem już zostaje radość. To jest jednak allegro [cz. III: Allegro molto vivace - przyp. red.] i żeby ten charakter utrzymać, to trzeba cały czas trzymać adrenalinę. I w słuchaczach i u orkiestry. Jest to wyzwanie, ale wspaniałe.

Artystka przyznała, że w trakcie prób miała obawy, czy akustyka świątyni nie zaburzy odbioru dzieła. Ostatecznie obecność sporej rzeszy słuchaczy zredukowała pogłos.

- Zrobiło się zupełnie jak w bardzo przyjemnej sali koncertowej - przyznaje skrzypaczka. - Naprawdę jestem pod wrażeniem tej akustyki.

Oprócz koncertu skrzypcowego w programie znalazła się także Uwertura "Egmont" op. 84 Ludwiga van Beethovena i IV symfonia d-moll op. 120 Roberta Schumanna.

Do końca festiwalu pozostały jeszcze 4 koncerty, najbliższy odbędzie się we wtorek (05.09). Wystąpi TRIO 134 K. ze Słowenii, a w programie znajdą się dzieła Beethovena i Brahmsa. Początek koncertu o godzinie 19:00 w głogóweckim ratuszu. Wstęp jest bezpłatny.

Przypomnijmy, że festiwal potrwa do 9 września, a Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Anna Malesza

Kultura i rozrywka

2021-12-08, godz. 18:00 Koncert Krzysztofa Kiljańskiego w NCPP w Opolu odwołany Z przyczyn niezależnych od organizatora i artysty został odwołany jutrzejszy (09.12) koncert Krzysztofa Kiljańskiego i Witolda Cisło. Panowie po ponad 15… » więcej 2021-12-08, godz. 08:30 "Badania ściśle tajne". Przed nami premiera sztuki z Katarzyną Herman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Czy kodeks etyczny jest do stworzenia? I do czego zdolny jest człowiek? M.in. na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć bohaterowie nowego spektaklu… » więcej 2021-12-07, godz. 16:27 Studenci Uniwersytetu Opolskiego mają w czym wybierać. Trwają COOLturalia 2021 Seanse filmowe, koncerty, stand-upy, czy przeróżnego rodzaju warsztaty. To tylko część atrakcji, jakie czekają na studentów Uniwersytetu Opolskiego w ramach… » więcej 2021-12-07, godz. 11:41 Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o 'Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała'. Wystawa fotograficzna stanie na… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00 Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę… » więcej 2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej 2021-12-05, godz. 16:00 "Koncert na 17. głosów" powraca po dwóch latach Filharmonia Opolska przez kilka lat organizowała koncerty 'Na dwa głosy' w Klubie Muzycznym. W grudniu muzyczne duety przygotowywały specjalny świąteczny… » więcej 2021-12-05, godz. 12:00 Wydali książkę ze starymi pocztówkami. Brakuje dwóch miejscowości. Może słuchacze pomogą? Charakterystyczne miejsca, budynki, z których część już nie istnieje czy ludzie, którzy już odeszli - to wszystko zachowało się na starych pocztówkach… » więcej 2021-12-05, godz. 09:00 Będzie mikołajkowy koncert w Oleśnie dzięki współpracy szkoły muzycznej i domu kultury Koncert z okazji mikołajek zaplanowano na jutro (06.12) w Oleśnie. To inicjatywa Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia oraz Młodzieżowego Studium… » więcej 2021-12-04, godz. 18:10 ''Skupiamy się na tym, jak tworzyć ozdoby samodzielnie". W Reużytkowni warsztaty w duchu ''zero waste'' Wykonywanie drobnych ozdób świątecznych, prezentów czy nauka pakowania upominków niewielkim kosztem. W Reużytkowni w Opolu zorganizowano warsztaty ''zero… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »