Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-09-30, 10:05 Autor: Katarzyna Plewnia

"Samorząd sam nie udźwignie kosztów odbudowy". Starosta nyski w Radiu Opole

Szkoła Podstawowa nr 1 w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Szkoła Podstawowa nr 1 w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Daniel Palimąka [fot. Radio Opole]
Daniel Palimąka [fot. Radio Opole]
O skali zniszczeń oraz planach odbudowy infrastruktury drogowo-mostowej mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta nyski Daniel Palimąka.
- Jest już coraz mniej tych kompletnie nieprzejezdnych dróg, ale w tydzień nie odrestaurujemy mostów, ani nie odremontujemy dróg, jak ta w Bodzanowie. To droga powiatowa, która przebiega przez całą miejscowość, a jest po powodzi jak przeorana pługiem. Zasypaliśmy ją kruszywem, ale jej odbudowa to kwestia przyszłości - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta nyski, Daniel Palimąka, pytany o skalę zniszczeń infrastruktury drogowej i mostowej po przejściu fali powodziowej.

- Mostów na drogach powiatowych mam faktycznie zniszczonych kilka. Niektórych kompletnie nie ma i nie widać. Ale są też takie, jak na strategicznym dość ciągu, choć powiatowym, ale strategicznym dla powiatu nyskiego, to jest pomiędzy Białą Nyską a Siestrzechowicami, most, który biegnie po pierwsze do ujęcia wody pitnej, więc tak logistycznie bardzo potrzebny, ale też do dużej części Otmuchowa w okolicy Kałkowa - wyliczał.

Starosta nyski pytany był również o założenia tzw. Powiatowego Planu Odbudowy. Dodał jednak, że niemożliwe jest, by samorząd powiatowy sam udźwignął koszt realizacji takiego planu. Wskazywał na potrzebę pozyskania środków zewnętrznych, np. unijnych. - Nasz plan jest już także po pewnych konsultacjach z ministrami - dodał gość Radia Opole.

- Miałem to szczęście, że w przeciągu tygodnia praktycznie pół Rady Ministrów było w Nysie. Była m.in. pani minister Pełczyńska-Nałęcz, która odpowiada za fundusze europejskie i tu bardzo chcę podkreślić od razu pewne decyzje, które mówią jasno, że my samorządowcy będziemy mieli uproszczony sposób dotarcia do tych pieniędzy, że będziemy mieli niekonkurencyjne względem siebie, ale też względem innych regionów projekty i - co najważniejsze - że nasz wkład, wygląda na to, że będzie wynosił 0% - informował.

- Patrząc na skalę zniszczeń oraz to, co musimy zrealizować, żeby odbudować i zachować odporność na przyszłość - to musimy wyeliminować zagrożenia, które były. - Musimy uzbroić naszych mieszkańców w lepszą ochronę - dodał starosta. Stąd wśród potrzebnych inwestycji na przyszłość wymieniał budowę kanału ulgi, odbudowę wałów na Białej Głuchołaskiej oraz Nysie Kłodzkiej, suchy zbiornik na rzece Mora i zbiornik na rzece Ścinawa.
Daniel Palimąka, cz. 1
Daniel Palimąka, cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »