Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-30, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Max Pinkus zapisał się w annałach kulturalnych Europy. Będą o nim konferować w Prudniku

Max Pinkus – pierwszy z lewej – ze szwagrem, noblistą Paulem Ehrlichem [fot. Instytut Leo Becka]
Max Pinkus – pierwszy z lewej – ze szwagrem, noblistą Paulem Ehrlichem [fot. Instytut Leo Becka]
Prudnicki cmentarz żydowski. Maks Pinkus urodził się w Prudniku i tam został pochowany [fot. Jan Poniatyszyn]
Prudnicki cmentarz żydowski. Maks Pinkus urodził się w Prudniku i tam został pochowany [fot. Jan Poniatyszyn]
Zbiory Biblioteki Śląskiej Maksa Pinkusa w Prudniku [fot. Instytut Leo Becka]
Zbiory Biblioteki Śląskiej Maksa Pinkusa w Prudniku [fot. Instytut Leo Becka]
Maksowi Pinkusowi i jego Bibliotece Śląskiej poświęcona będzie konferencja naukowa w Prudniku. Organizowana jest w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci tego znanego przed wojną bibliofila, mecenasa sztuki, zarazem niemieckiego fabrykanta żydowskiego pochodzenia. Referaty wygłosi ośmiu prelegentów m.in. z uniwersytetów łódzkiego i wrocławskiego.
- Max Pinkus zapisała się nie tylko w historii naszego miasta, ale przede wszystkim w annałach kulturalnych Europy – uważa Marcin Husak, dyrektor prudnickiego muzeum. – Za sprawą stworzonego przez siebie unikalnego księgozbioru Biblioteki Śląskiej, która liczyła 25 tys. woluminów. Max bowiem chciał zgromadzić wszystko, co napisali Ślązacy, co wydane było na Śląsku bądź, co traktowało o tym regionie. Zgromadził wszystkie dzieła jego przyjaciela, noblisty Gerharta Hauptmanna. Max Pinkus przyjmował w Prudniku największych uczonych, badaczy śląskich.

Prudnicka konferencja naukowa poświęcona Maksowi Pinkusowi odbędzie się w Centrum Tradycji Tkackich 1 lipca. Początek o godzinie 11:00. Wstęp jest wolny. Organizatorami są Muzeum Ziemi Prudnickiej, Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze.
Marcin Husak

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »