Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-04, 08:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Marzą o remoncie. Opolski ośrodek rehabilitacji dzieci z wadą słuchu potrzebuje wsparcia [ZDJĘCIA]

Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Polski Związek Głuchych w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Polski Związek Głuchych w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu potrzebuje pieniędzy na remont nowego lokalu. Budynek, w którym obecnie mieści się placówka, od lat nie był modernizowany. Mimo pozyskania darowizn i funduszy z projektów, z których ośrodek może pokryć część kosztów remontu, problem stanowi wkład własny. W tym celu pracownicy ośrodka uruchomili internetową zrzutkę i własnymi siłami próbują uzbierać ponad 300 tysięcy złotych. W planach jest remont pomieszczeń, wejścia do ośrodka, klatki schodowej, a także stworzenie windy dostosowanej dla osób z niepełnosprawnościami.
- Ta zrzutka to akt desperacji i jedyna szansa na zebranie środków własnych - mówi Alicja Krukowska, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu, który działa przy Polskim Związku Głuchych w Opolu. - Koszt remontu tych wszystkich lokali mniej więcej oszacowany jest na 2 miliony złotych. Teraz chcielibyśmy przystąpić do pierwszego etapu remontu. Problemem jest wkład własny, ponieważ dla banków komercyjnych nie jesteśmy wiarygodni, bo jesteśmy stowarzyszeniem. Z kolei środki z PFRON-u mogą nam zaspokoić tylko 30% inwestycji, bo jesteśmy przedsiębiorcą. A jesteśmy przedsiębiorcą, ponieważ sprzedajemy aparaty słuchowe. Nie możemy starać się o środki unijne, bo mamy nad sobą zarząd główny w Warszawie, więc nie jesteśmy mikroprzedsiębiorcą. Na każdym kroku są pewne ograniczenia.

- Warunki, jakie teraz mamy często uniemożliwiają rodzicom i ich dzieciom dotarcie na rehabilitację do nas - mówi Magda Kubicka, logopeda w ośrodku. - Zbiórka o tyle jest potrzebna, że przychodzą dzieci nie tylko z niedosłuchem, ale z różną niepełnosprawnością. Nie ma tyle miejsca, żebyśmy mogły wszystkim dzieciakom zapewnić tyle uwagi i tyle przestrzeni ile należy.

- Należę do tego związku już 25 lat i to miejsce się za wiele nie zmieniło od tamtego czasu - zauważa Adriana Nowak. - Jestem osobą głuchą od urodzenia, mam wszczepiony implant od 4. roku życia. Zaangażowałem się w nagłośnienie internetowej zrzutki na portalach i wśród znajomych, ponieważ czuję ogromny dług wdzięczności wobec ośrodka i uważam, że należy się ten remont, żeby pacjenci i pracownicy mieli komfort i jak najlepsze warunki do pracy - dodaje Robert Niechciał, podopieczny ośrodka.

Placówka złożyła także wniosek do Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Organizacji Obywatelskich. Na razie czeka na jego ocenę.

Zbiórkę na remont ośrodka można znaleźć na stronie www.zrzutka.pl na profilu Polskiego Związku Głuchych Oddział Opolski.
Alicja Krukowska
Magda Kubicka, Adriana Nowak,
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2023-04-01, godz. 12:30 Nie ma izby, będą kursy po mieście? Opole zlikwidowało "wytrzeźwiałkę" Oszczędności na poziomie miliona złotych rocznie da Opolu likwidacja izby wytrzeźwień - przekazuje rzecznik ratusza Adam Leszczyński. Dzisiaj (1.04) izba… » więcej 2023-04-01, godz. 12:00 W sezonie korzystać będzie można z kąpieliska Bolko, Malina i basenu "Błękitna Fala". Silesia bez ratowników Opolanie w tym roku podczas sezonu letniego będą mogli korzystać z dwóch kąpielisk - Malina i Bolko - oraz z basenu otwartego 'Błękitna Fala'. Jeśli chodzi… » więcej 2023-04-01, godz. 10:25 Rowerzysta doprowadził do kolizji Do tego zdarzenia doszło w Opolu Winowie, na drodze wojewódzkiej w kierunku Prudnika. » więcej 2023-04-01, godz. 08:45 Pośpiech słono kosztuje... szczególnie na przejeździe kolejowym [FILM] 2 tysiące złotych mandatu i 15 punktów karnych to kara dla kierowcy, który złamał kodeks drogowy na przejeździe kolejowym w Oleśnie. » więcej 2023-04-01, godz. 08:40 Pożar piwnicy w Kolnicy. Konieczna była ewakuacja mieszkańców Do tego zdarzenia doszło w nocy. Około godz. 2:30 strażacy otrzymali zgłoszenie o palącej się piwnicy w domu jednorodzinnym w Kolnicy w gminie Grodków. » więcej 2023-04-01, godz. 08:15 Jest zgoda na rondo "pod taśmociągiem". To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań Coraz bliżej rozpoczęcia budowy ronda 'pod taśmociągiem', czyli na skrzyżowaniu DK45 z DW415 i DW429 w Zimnicach Małych. Wojewoda opolski wydał tzw. ZRID… » więcej 2023-04-01, godz. 08:15 Będzie milion nowych drzew tego roku w Nadleśnictwie Olesno Akcję sadzenia miliona drzew rozpoczęli pracownicy Nadleśnictwa Olesno. Według wieloletniego planu urządzenia lasu, w tym roku odnowieniami objęto 165 h… » więcej 2023-04-01, godz. 07:00 Pomagają seniorom za darmo, bo sami uczą się fachu. Wizyta w "RE-start" w Opolu [ZDJĘCIA] Można przynieść ubrania do przeróbki albo stare krzesło do odnowienia czy obicia. Darmowe usługi krawieckie, stolarskie i tapicerskie dla starszych opolan… » więcej 2023-03-31, godz. 21:15 "To osoby, które tworzą klimat naszego regionu". W Opolu rozdano Laury Umiejętności i Kompetencji Laury Umiejętności i Kompetencji 2022 rozdane. Opolska Izba Gospodarcza przyznała 46 wyróżnień za ubiegły rok. Trafiły one do przedsiębiorców, firm… » więcej 2023-03-31, godz. 21:15 Jechał przez miasto ponad 120 km/h. Teraz będzie podróżował jako pasażer Nieodpowiedzialny kierowca został namierzony przez policyjny patrol w Kędzierzynie-Koźlu. 26-latek volkswagenem golfem pędził 121 km/h na dozwolonej '50'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »