Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-01, 14:33 Autor: Monika Matuszkiewicz

Osoby z dysfunkcją słuchu mają coraz większe problemy z dotarciem do lekarzy POZ i specjalistów

Archiwum: Przychodnia "Centrum" w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Archiwum: Przychodnia "Centrum" w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Z powodu pandemii koronawirusa dostęp do lekarzy w szpitalach oraz placówkach POZ nadal jest utrudniony. Wciąż obowiązują teleporady. O ile nie są one problemem dla osoby pełnosprawnej, to dla osób niedosłyszących są nie lada wyzwaniem. Nie mają oni możliwości samodzielnego kontaktu ze swoim lekarzem, bądź specjalistą, mimo że od 2011 roku obowiązuje ustawa o języku migowym, która zobowiązuje przychodnie do zatrudnienia tłumaczy.
- Wcześniej, przed pandemią w niektórych placówkach służby zdrowia taką pomoc można było uzyskać. Jednak koronawirus zaostrzył ten problem - mówi Jarosław Duszak, wiceprezes opolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych.

- Nagle okazało się, że nie można do placówki zdrowia pójść osobiście, że trzeba skontaktować się telefonicznie, co w przypadku osób niesłyszących jest niemożliwe. Oni muszą korzystać z pomocy osoby słyszącej. To spowodowało, że przez długi okres osoby niesłyszące były wykluczone z możliwości uzyskania pomocy lekarskiej, a są na równi z osobami słyszącymi.

Z pomocą wyszedł Polski Związek Głuchych, który zaoferował pomoc tłumacza języka migowego zarówno dla osób głuchych, jak i personelu medycznego. Korzysta z tego na przykład Opolskie Centrum Onkologii.

- Uważam, że ta współpraca z Polskim Związkiem Głuchym to jest bardzo dobre rozwiązanie. Próbowaliśmy kilkakrotnie w szpitalu to inaczej rozwiązać i nawet mamy u nas w placówce takie osoby, które pierwszy stopień języka migowego ukończyły. Jednak one nie czynią tego na co dzień i nie mają praktyki, a trzeba ją mieć, żeby dobrze przetłumaczyć terminy medyczne i być pomocnym. Poza tym, my umawiamy zabiegi na konkretne terminy, więc jeżeli będzie taka potrzeba, to my załatwimy tłumacza dla takiego pacjenta - dodaje Elżbieta Duda, pielęgniarka naczelna w Opolskim Centrum Onkologii.

Niestety w wielu przychodniach POZ takiego ułatwienia dla osób niesłyszących nie ma. Muszą oni korzystać z pomocy rodzinny, bądź zaprzyjaźnionych tłumaczy.

Dodajmy, że tłumacz języka migowego dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 23.00 oraz w soboty i niedzielę od 8.00 do 20.00. Aby się z nim skontaktować wystarczy wejść na stronę www.pzg.warszawa.pl.
Jarosław Duszak
Elżbieta Duda

Wiadomości z regionu

2023-06-05, godz. 21:36 "Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 Spór o kursowanie autobusów na linii Opole-Kluczbork Komercyjne Linie Autobusowe LUZ zarzucają Starostwu Powiatowemu, że faworyzuje PKS Kluczbork kosztem prywatnego przedsiębiorcy. Starosta odpowiada, że LUZ… » więcej 2023-06-05, godz. 16:30 "Boskie Buenos" na powitanie w Opolu? Opolanie wybrali patronkę placu przed dworcem Olga Sipowicz, czyli Kora zwyciężyła w plebiscycie na patronkę placu przed dworcem PKP w Opolu. W głosowaniu wzięło udział 1477 osób. » więcej 2023-06-05, godz. 16:15 Brzeg chce mieć "elektryki" w komunikacji miejskiej. Pomóc w ich zakupie mają pieniądze od rządu Na ulice Brzegu wyjechał na testy pierwszy autobus o napędzie elektrycznym. Sprawdzano, czy tego typu rozwiązanie sprawdzi się w tamtejszej komunikacji mi… » więcej 2023-06-05, godz. 16:03 Nowe centrum na mapie Opola. Młodzi Niemcy zachęcają do integracji W Opolu rozpoczyna działalność Centrum Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Jego twórcy za cel stawiają sobie integrację, nie tylko środowisk mniejszościowych… » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 "By podtrzymać nadzieję, że wojna na Ukrainie kiedyś się skończy". Spotkanie z młodymi strażakami z Ukrainy Młodzież z Ukrainy miała okazję zobaczyć, jak działa opolska straż pożarna. Okazją do tego były mistrzostwa w sporcie pożarniczym rozegrane w Wołc… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 W Opolu zorganizowano piknik "Razem dla środowiska". Szkoły odebrały czeki na organizację pracowni przyrodniczych Wszystkie formacje mundurowe oraz instytucje, które dbają o naturę prezentują się na opolskim pikniku 'Razem dla środowiska'. Organizatorem imprezy, która… » więcej 2023-06-05, godz. 13:55 Pijani kierowcy zatrzymani w powiecie nyskim. Jeden z nich wszczął awanturę w markecie Pijany mężczyzna przyjechał do sklepu i wszczął awanturę z personelem placówki. Do tych zdarzeń doszło w sobotni wieczór (03.06) w Pakosławicach, w… » więcej 2023-06-05, godz. 12:28 Kolejne inwestycje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu Wymiana sześciu wind i termomodernizacja części kompleksu od ulicy Górnej - to inwestycje za ponad 5 mln zł, które właśnie zakończono w Uniwersyteckim… » więcej 2023-06-05, godz. 11:40 Spór o transport na trasie Opole - Kluczbork. LUZ z odmową zmiany rozkładu jazdy [INTERWENCJA] Starostwo Powiatowe w Kluczborku odmówiło firmie LUZ z Opola zmian w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji międzymiastowej na trasie Opole - Kluczbork. Samorząd… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »