Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-01, 14:33 Autor: Monika Matuszkiewicz

Osoby z dysfunkcją słuchu mają coraz większe problemy z dotarciem do lekarzy POZ i specjalistów

Archiwum: Przychodnia "Centrum" w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Archiwum: Przychodnia "Centrum" w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Z powodu pandemii koronawirusa dostęp do lekarzy w szpitalach oraz placówkach POZ nadal jest utrudniony. Wciąż obowiązują teleporady. O ile nie są one problemem dla osoby pełnosprawnej, to dla osób niedosłyszących są nie lada wyzwaniem. Nie mają oni możliwości samodzielnego kontaktu ze swoim lekarzem, bądź specjalistą, mimo że od 2011 roku obowiązuje ustawa o języku migowym, która zobowiązuje przychodnie do zatrudnienia tłumaczy.
- Wcześniej, przed pandemią w niektórych placówkach służby zdrowia taką pomoc można było uzyskać. Jednak koronawirus zaostrzył ten problem - mówi Jarosław Duszak, wiceprezes opolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych.

- Nagle okazało się, że nie można do placówki zdrowia pójść osobiście, że trzeba skontaktować się telefonicznie, co w przypadku osób niesłyszących jest niemożliwe. Oni muszą korzystać z pomocy osoby słyszącej. To spowodowało, że przez długi okres osoby niesłyszące były wykluczone z możliwości uzyskania pomocy lekarskiej, a są na równi z osobami słyszącymi.

Z pomocą wyszedł Polski Związek Głuchych, który zaoferował pomoc tłumacza języka migowego zarówno dla osób głuchych, jak i personelu medycznego. Korzysta z tego na przykład Opolskie Centrum Onkologii.

- Uważam, że ta współpraca z Polskim Związkiem Głuchym to jest bardzo dobre rozwiązanie. Próbowaliśmy kilkakrotnie w szpitalu to inaczej rozwiązać i nawet mamy u nas w placówce takie osoby, które pierwszy stopień języka migowego ukończyły. Jednak one nie czynią tego na co dzień i nie mają praktyki, a trzeba ją mieć, żeby dobrze przetłumaczyć terminy medyczne i być pomocnym. Poza tym, my umawiamy zabiegi na konkretne terminy, więc jeżeli będzie taka potrzeba, to my załatwimy tłumacza dla takiego pacjenta - dodaje Elżbieta Duda, pielęgniarka naczelna w Opolskim Centrum Onkologii.

Niestety w wielu przychodniach POZ takiego ułatwienia dla osób niesłyszących nie ma. Muszą oni korzystać z pomocy rodzinny, bądź zaprzyjaźnionych tłumaczy.

Dodajmy, że tłumacz języka migowego dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 23.00 oraz w soboty i niedzielę od 8.00 do 20.00. Aby się z nim skontaktować wystarczy wejść na stronę www.pzg.warszawa.pl.
Jarosław Duszak
Elżbieta Duda

Wiadomości z regionu

2024-07-17, godz. 20:00 Kąpielisko Bolko kolejnym przystankiem "Mistrzowskiego lata z Radiem Opole" Plenerowe studio Radia Opole zawita w czwartek (18.07) na kąpielisko Bolko w stolicy regionu. Nie zabraknie zimnej lemoniady, słodkich krówek i energetycznych… » więcej 2024-07-17, godz. 19:00 Zielone światło dla budowy Mostu Południowego w Krapkowicach. 192 miliony złotych dotacji Pewne są 192 miliony złotych dofinansowania na budowę Mostu Południowego przez Odrę w Krapkowicach. Wczoraj (16.07) wpłynęło potwierdzenie od Ministerstwa… » więcej 2024-07-17, godz. 17:33 Bilans strat w gminie Głogówek będzie znany po usunięciu skutków nawałnicy [ZDJĘCIA] 133 razy interweniowała straż pożarna po nawałnicy, która przetoczyła się wczoraj przez powiat prudnicki. Pomocy udzielano poszkodowanym w gminach Lubrza… » więcej 2024-07-17, godz. 17:06 Światowy Dzień Tatuażu. Czy tatuaże latem są bezpieczne? Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Tatuażu. Z tej okazji porozmawialiśmy z tatuatorką z Opola o tym, w jakim wieku ludzie decydują się na tatuaże, czy bezpiecznie… » więcej 2024-07-17, godz. 16:33 Czy cudzoziemcy szybciej załatwią sprawy w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim? Jest plan Poprawa jakości obsługi obcokrajowców była celem dzisiejszej (17.07) wizyty Tomasza Cytrynowicza, szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Opolskim Urzędzie… » więcej 2024-07-17, godz. 15:42 Nawałnica zerwała dachy i zalała posesje we wsi Nowy Browiniec Duże szkody wczorajsza nawałnica wyrządziła we wsi Nowy Browiniec w gminie Lubrza. Od wichury ucierpiały gospodarstwa w najwyżej położonej części miejscowości… » więcej 2024-07-17, godz. 15:22 Podpalił drzwi do mieszkania i groził lokatorowi. Trafił do aresztu 10 lat więzienia grozi mężczyźnie, który miał podpalić drzwi do mieszkania kamienicy i grozić jednemu z lokatorów. Policjanci ze Zdzieszowic zatrzymali… » więcej 2024-07-17, godz. 15:18 Ważny dzień dla nowych policjantek i policjantów. Uroczyście ślubowali w Opolu 19 nowych policjantek i policjantów zyskał garnizon policji. W Komendzie Wojewódzkiej Policji początkujący funkcjonariusze złożyli uroczyste ślubowani… » więcej 2024-07-17, godz. 15:10 Braterska miłość "po kieliszku", finał będzie w... sądzie Za jazdę po pijanemu, bez uprawnień staną przed sądem dwaj bracia z powiatu strzeleckiego. Panowie trafili w ręce mundurowych, bo wcześniej... wylądowali… » więcej 2024-07-17, godz. 14:37 Mieszkaniec Większyc uszkodził magistralę wodociągową. Trwa usuwanie skutków awarii Od kilku godzin mieszkańcy Komorna, Kamionki, Poborszowa, Mechnicy i części Większyc nie mają wody. Wszystko przez awarię magistrali tranzytowej wodociągu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »