Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-20, 13:03 Autor: Agnieszka Stefaniak

Budżet rekordowy, a pieniędzy dla nas nie ma! "Opolskie Dziady Kultury" walczą o podwyżki pensji

Konferencja prasowa - Opolskie Dziady Kultury [fot. Agnieszka Stefaniak]
Konferencja prasowa - Opolskie Dziady Kultury [fot. Agnieszka Stefaniak]
Opolskie Dziady Kultury, czyli związkowcy reprezentujący instytucje kulturalne podległe marszałkowi województwa walczą o podwyżki pensji. Na zwołanej konferencji prasowej wskazują, że urząd marszałkowski chwali się rekordowym budżetem, gdzie 62 miliony trafią na kulturę, ale o pracownikach zapomniano.
- Zapomniano, że jest inflacja, że jest wzrost płacy minimalnej. Pracownicy tych instytucji czują się mocno pokrzywdzeni - mówi wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności Grzegorz Adamczyk.

- Realna wartość naszych wynagrodzeń spada z miesiąca na miesiąc. Dodatkowo, jak państwo wiecie, od 1 stycznia ci pracownicy, którzy nie mają najniższego wynagrodzenia stracili właśnie 13% kolejne - dodaje Bogna Szafraniec z Solidarności pracowników Muzeum Śląska Opolskiego.

Związkowcy mówią, że mimo ich starań, nie doszło do konkretnych spotkań w urzędzie. Zatrzymali się na wizycie u wicemarszałka, który miał im przekazać, że rok jest ciężki.

Propozycja Opolskich Dziadów Kultury jest klarowna. To podwyżka 650 złotych brutto, gdzie znajduje się rekompensata za wzrost płacy minimalnej oraz 200 złotych do dyspozycji dyrektorów jednostek, które reprezentują.

- Wysoka kultura w województwie naprawdę jest bardzo potrzebna. I niedocenianie nas w ten sposób płacowy, jest dla nas okrutnie przykre, z tego względu, że naprawdę mamy problemy po prostu z przeżyciem "od pierwszego do pierwszego" - mówi Beata Janta z Solidarności Filharmonii Opolskiej.

Jak przekazują związkowcy na 400 pracowników jednostek kultury podległych marszałkowi, 70 pracuje za najniższą płacę.

Związkowcy mówią, że rozmawiali bezpośrednio ze swoimi pracodawcami, ale usłyszeli, że pieniędzy nie ma. Dlatego uderzali prosto do marszałka, a gdy tu zabrakło konkretów, zabrali głos publicznie. W urzędzie marszałkowskim słyszymy z kolei, że marszałek jest otwarty na temat, że spotkania były i będą kolejne, ale bezpośrednio z dyrektorami jednostek kultury, którym polecono przygotować odpowiednie wnioski.

- Trudno, żeby marszałek mówił kto i ile ma zarabiać. Te spotkania zaraz indywidualne będą miały miejsce na przełomie styczeń - luty. No i oczywiście będziemy słuchać dyrektorów i na tej podstawie będziemy podejmować decyzje - mówi Agnieszka Kamińska, dyrektor departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UMWO.

Związkowcy jednostek kultury zapowiadają, że pojawią się na najbliższej sesji sejmiku województwa, by mówić o swoich postulatach. Według przedstawionych przez nich zestawień, wynagrodzenia w opolskich muzeach czy filharmonii są statystycznie niższe o 2 tys. zł od pensji urzędników marszałka. Średnia "w kulturze" to 4800 brutto, a "u marszałka" to 6900 brutto.
Grzegorz Adamczyk, Bogna Szafraniec
Beata Janta
Agnieszka Kamińska

Wiadomości z regionu

2023-03-22, godz. 14:40 Trwa policyjna akcja NURD. Piesi i rowerzyści pod szczególną ochroną Po raz kolejny na opolskich drogach, a szczególnie przy przejściach dla pieszych, można spotkać patrole policji. Trwa akcja NURD, czyli Niechronieni Uczestnicy… » więcej 2023-03-22, godz. 14:20 Trzy auta zderzyły się na DK45. Dwie osoby poszkodowane Trzy samochody zderzyły się w Jełowej na drodze krajowej nr 45 Opole - Kluczbork. Dwie osoby zostały ranne. Lądował LPR. » więcej 2023-03-22, godz. 13:50 Opole: trwa rekrutacja do przedszkoli. Miejsc ponad 1000, a dzieci znacznie więcej Ruszyła rekrutacja do opolskich przedszkoli. W tym roku przygotowano ponad 1000 miejsc. W pierwszej kolejności na miejsce mogą liczyć dzieci 6-letnie, które… » więcej 2023-03-22, godz. 12:30 Kolejne dwie gminy utrzymają 8 linii autobusowych dzięki dotacjom 590 tysięcy złotych przekazał dziś (22.03) wojewoda Sławomir Kłosowski włodarzom dwóch opolskich gmin w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowyc… » więcej 2023-03-22, godz. 12:18 5 osób trafiło do szpitala po eksplozji w Brzegu. Wśród nich są policjanci 5 osób przebywa w szpitalu po wybuchu gazu, do którego doszło dziś (22.03) rano w budynku przy ulicy Żeromskiego w Brzegu. Wśród poszkodowanych jest 2 … » więcej 2023-03-22, godz. 11:45 Marzą o skwerku lub placu zabaw, a tereny w centrum od lat zarastają chaszczami [INTERWENCJA] Zamiast służyć mieszkańcom Śródmieścia w Opolu od lat niszczeją, porastają krzakami i tylko odstraszają. Mowa o terenach po byłych kortach przy ul… » więcej 2023-03-22, godz. 10:04 Wybuch w budynku wielorodzinnym w Brzegu. Nieoficjalnie: to mogło być celowe działanie 5 osób ucierpiało w pożarze budynku wielorodzinnego w Brzegu przy ulicy Żeromskiego. » więcej 2023-03-22, godz. 09:45 "Trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie". Po kontroli opolskich taksówkarzy - Potwierdziliśmy kilka nieprawidłowości w dokumentacji, ale trudno powiedzieć, że nie jest bezpiecznie - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Anna… » więcej 2023-03-22, godz. 08:56 Utrudnienia na opolskim odcinku A4 oraz na krajowej "45" Na 223 kilometrze autostrady doszło do kolizji ciężarówki z samochodem osobowym. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia. » więcej 2023-03-22, godz. 08:00 Chcą montować gaz, ale muszą czekać na ocieplenie. Trwa przebudowa szkoły w Malni Prace nabrały tempa. Mowa o przebudowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni, do której gmina Gogolin przymierzała się od wielu lat. Wylano już fundamenty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »