Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-01-23, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

"Do maja sprawa podwyżek powinna być zamknięta". Zbigniew Kubalańca o żądaniach pracowników kultury

Zbigniew Kubalańca [fot. Agnieszka Lubczańska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Każdy chciałby zarabiać więcej, opolskie instytucje kultury nigdy nie były tak doinwestowane jak obecnie - stwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca.
Związkowcy reprezentujący instytucje kultury podległe marszałkowi walczą o podwyżki w wysokości 650 złotych brutto jako rekompensaty za wzrost płacy minimalnej oraz dodatkowo 200 złotych do dyspozycji dyrektorów jednostek, które reprezentują. - Rozmawialiśmy z przedstawicielami związków o tym, że te podwyżki w tym roku będą - zapewnił gość Radia Opole i dodał, że do maja ta sprawa powinna być zamknięta.

- W pierwszej kolejności musieliśmy zabezpieczyć pieniądze na podwyżkę płacy minimalnej - wyjaśnia wicemarszałek. - To nie jest wymysł marszałka czy urzędu marszałkowskiego, że podnoszona jest tak wysoko płaca minimalna i starcza dzisiaj na podwyżki w pierwszej kolejności pensji pracowników najmniej zarabiających. Trzeba też pamiętać o tym, że marszałek nie zatrudnia pracowników instytucji kultury. Od tego są dyrektorzy.

W grudniu odbyło się spotkanie marszałka z dyrektorami instytucji kultury. Mieli oni przygotować szczegółowy raport dotyczący wynagrodzeń, z którego wynika, że średnia pensja pracowników w instytucjach kultury wynosi prawie 5400 złotych.

Poprzednie podwyżki były w maju, o kolejnych, zdaniem marszałka, może być mowa dopiero w maju. - Nie stać nas na to, żeby w ciągu roku podnosić pensje dwa rady - dodaje. - Pracownicy instytucji kultury otrzymali w tamtym roku w maju podwyżkę, więc pracujemy i działamy w roku kalendarzowym. Ja też bym chciał otrzymywać dwa razy w roku podwyżki, ale na to samorządu województwa nie stać. Przypomnę, że nie mamy tylko instytucji kultury. To jest ponad 6000 osób, które pracują w różnych instytucjach samorządu województwa. Myślę, że w maju tego roku podwyżki w instytucjach kultury są możliwe.

Związkowcy jednostek kultury zapowiadają, że pojawią się na najbliższej sesji sejmiku województwa, by przekazać swoje postulaty. Według przedstawionych przez nich zestawień, wynagrodzenia w opolskich muzeach czy filharmonii są statystycznie niższe o 2 tys. zł od pensji urzędników marszałka. Średnia "w kulturze" to 4800 brutto, a "u marszałka" to 6900 brutto.

- Cieszy deklaracja przywrócenie starych zasad nauki języka niemieckiego jako języka ojczystego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca komentując wczorajsze (22.01) ustalenia ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z przedstawicielami mniejszości niemieckiej. - Pamiętajmy jak szkodliwą działalność zrobiło zabranie tych godzin. Tym dzieciom, które w tamtym i w tym roku nie uczęszczają na dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego, nikt tego czasu nie wróci. Ja bardzo na to liczę, bo człowiek nie zdobywa większej kompetencji niż nauka języka obcego.

Dodajmy, że minister Czarnek zapowiedział już kolejne rozmowy w tym temacie. W planie jest nawet powtórne spotkanie "okrągłego stołu" polsko-niemieckiego.
Zbigniew Kubalańca cz. 1
Zbigniew Kubalańca cz. 2
Zbigniew Kubalańca cz. 3

Kultura i rozrywka

2024-06-13, godz. 20:50 Kresowy wodewil przyciągnął tłumy do opolskiego teatru Przy pełnej sali Opolskiego Teatru Lalki i Aktora odbyła się opolska odsłona Wodewilu Kresowego 'Tutaj się urodziłam'. Karol Wróblewski wymyślił to widowisko… » więcej 2024-06-13, godz. 18:00 Perełki kameralistyki na zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej Ostatni koncert kameralny w tym sezonie artystycznym już w piątek (14.06) w Filharmonii Opolskiej. Tym razem muzycy wystąpią przed szerszą niż zwykle publicznością… » więcej 2024-06-13, godz. 14:00 Opole: w pierwszą sobotę wakacji będzie festiwal uliczny z kulturą niemiecką na pierwszym planie Występy sceniczne, specjały kuchni niemieckiej, warsztaty, gra miejska i wiele niespodzianek. Taki ma być festiwal uliczny 'Strassenfest', na który zaprasza… » więcej 2024-06-12, godz. 21:00 Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wydarzenia w ramach Dni Opola Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w ramach Dni Opola zaprasza na spacer historyczny, zwiedzanie ratusza, warsztaty dla dzieci i spotkanie z artystką Salonu… » więcej 2024-06-12, godz. 18:00 Prudnik przyjazny dla Ukraińców. Mogli poznać dzieje miasta w ich ojczystym języku Po raz pierwszy prudnickie muzeum zorganizowało zwiedzanie miasta w języku ukraińskim. Z oferty skorzystało ponad 20 osób w różnym wieku, które opuściły… » więcej 2024-06-12, godz. 09:30 Marta Abramowicz spotka się z czytelnikami w Dobrzeniu Wielkim i Głuchołazach Pisarka i reportażystka Marta Abramowicz spotkała się już z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale dzięki programowi 'Zaczytane Opolskie'… » więcej 2024-06-10, godz. 13:02 Archiwum Państwowe w Opolu świętuje swój dzień [ZDJĘCIA] Archiwum Państwowe w Opolu z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów zaprosiło do swojej siedziby laureatów konkursów dla dzieci i młodzieży. » więcej 2024-06-10, godz. 12:12 Roboty z Mosznej Cudem Polski 2024 Fabryka Robotów w Mosznej zwyciężyła w plebiscycie Cuda Polski 2024. Laureatów wyłonili czytelnicy National Geographic w głosowaniu internetowym.  » więcej 2024-06-08, godz. 21:00 Wiemy, kto wygrał konkurs plastyczny "Figle na gałęzi" Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego 'Figle na gałęzi', wręczenie nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy - tak wyglądało popołudnie w salonie Lellek… » więcej 2024-06-08, godz. 19:07 "Porozmawiać, zrobić zdjęcie, otrzymać autograf". Tłumy na Festiwalu Książki w Opolu [ZDJĘCIA] Drugi dzień 8. Festiwalu Książki w Opolu cieszy się takim samym zainteresowaniem jak piątkowe (7.06) otwarcie tej imprezy. Czytelnicy kupują książki, biorą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »