Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-01-23, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

"Do maja sprawa podwyżek powinna być zamknięta". Zbigniew Kubalańca o żądaniach pracowników kultury

Zbigniew Kubalańca [fot. Agnieszka Lubczańska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Każdy chciałby zarabiać więcej, opolskie instytucje kultury nigdy nie były tak doinwestowane jak obecnie - stwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca.
Związkowcy reprezentujący instytucje kultury podległe marszałkowi walczą o podwyżki w wysokości 650 złotych brutto jako rekompensaty za wzrost płacy minimalnej oraz dodatkowo 200 złotych do dyspozycji dyrektorów jednostek, które reprezentują. - Rozmawialiśmy z przedstawicielami związków o tym, że te podwyżki w tym roku będą - zapewnił gość Radia Opole i dodał, że do maja ta sprawa powinna być zamknięta.

- W pierwszej kolejności musieliśmy zabezpieczyć pieniądze na podwyżkę płacy minimalnej - wyjaśnia wicemarszałek. - To nie jest wymysł marszałka czy urzędu marszałkowskiego, że podnoszona jest tak wysoko płaca minimalna i starcza dzisiaj na podwyżki w pierwszej kolejności pensji pracowników najmniej zarabiających. Trzeba też pamiętać o tym, że marszałek nie zatrudnia pracowników instytucji kultury. Od tego są dyrektorzy.

W grudniu odbyło się spotkanie marszałka z dyrektorami instytucji kultury. Mieli oni przygotować szczegółowy raport dotyczący wynagrodzeń, z którego wynika, że średnia pensja pracowników w instytucjach kultury wynosi prawie 5400 złotych.

Poprzednie podwyżki były w maju, o kolejnych, zdaniem marszałka, może być mowa dopiero w maju. - Nie stać nas na to, żeby w ciągu roku podnosić pensje dwa rady - dodaje. - Pracownicy instytucji kultury otrzymali w tamtym roku w maju podwyżkę, więc pracujemy i działamy w roku kalendarzowym. Ja też bym chciał otrzymywać dwa razy w roku podwyżki, ale na to samorządu województwa nie stać. Przypomnę, że nie mamy tylko instytucji kultury. To jest ponad 6000 osób, które pracują w różnych instytucjach samorządu województwa. Myślę, że w maju tego roku podwyżki w instytucjach kultury są możliwe.

Związkowcy jednostek kultury zapowiadają, że pojawią się na najbliższej sesji sejmiku województwa, by przekazać swoje postulaty. Według przedstawionych przez nich zestawień, wynagrodzenia w opolskich muzeach czy filharmonii są statystycznie niższe o 2 tys. zł od pensji urzędników marszałka. Średnia "w kulturze" to 4800 brutto, a "u marszałka" to 6900 brutto.

- Cieszy deklaracja przywrócenie starych zasad nauki języka niemieckiego jako języka ojczystego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca komentując wczorajsze (22.01) ustalenia ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z przedstawicielami mniejszości niemieckiej. - Pamiętajmy jak szkodliwą działalność zrobiło zabranie tych godzin. Tym dzieciom, które w tamtym i w tym roku nie uczęszczają na dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego, nikt tego czasu nie wróci. Ja bardzo na to liczę, bo człowiek nie zdobywa większej kompetencji niż nauka języka obcego.

Dodajmy, że minister Czarnek zapowiedział już kolejne rozmowy w tym temacie. W planie jest nawet powtórne spotkanie "okrągłego stołu" polsko-niemieckiego.
Zbigniew Kubalańca cz. 1
Zbigniew Kubalańca cz. 2
Zbigniew Kubalańca cz. 3

Kultura i rozrywka

2023-02-08, godz. 17:00 Premiera filmu "Generacje" o historii Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu Historia szkoły, wydarzeń, a przede wszystkim losy i opowieści ludzi z nią związanych zawarte w 55 minutach filmu - tak w skrócie można zrecenzować projekt… » więcej 2023-02-08, godz. 14:22 Na wystawie będzie można zobaczyć pamiątki po FSD Wystawę pamiątek związanych z nieistniejącą już Fabryką Samochodów Dostawczych w Nysie przygotowują lokalni miłośnicy nysek. Przez lata auta te były… » więcej 2023-02-08, godz. 09:40 Wernisaż fotografii w MBP w Opolu W Fotogalerii MBP w Opolu zaprezentowane zostaną zdjęcia Piotra Witkowskiego, które powstały wspólnie ze Sławojem Dubielem. Autor zdjęć fotografowaniem… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Wspomnienie twórczości Jana Goczoła w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy regionu wielokrotnie gościła za życia opolskiego poetę Jana Goczoła. Prezentowała jego twórczość i prosiła, by… » więcej 2023-02-07, godz. 07:00 Opolski Plastyczniak pokazuje prace "Szyte na miarę" [ZDJĘCIA] Po raz trzeci Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu prezentuje prace klas od I do IV wykonane podczas ćwiczeń dwóch… » więcej 2023-02-06, godz. 08:08 Dziś w Opolu Mała Akademia Instrumentów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dziś (06.02) do południa będzie gościć dzieci w Małej Akademii Instrumentów. Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami… » więcej 2023-02-05, godz. 20:15 W kwietniu ruszy sezon na zamku w Niemodlinie [ZDJĘCIA] Do nowego sezonu turystycznego szykuje się zamek w Niemodlinie. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale w miesiącach zimowych swoją wizytę… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »