Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-31, 17:20 Autor: Monika Matuszkiewicz

Deficyt i wydatki zwiększone. Radni sejmiku województwa przyjęli korektę budżetu na 2023 rok

Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Sesja sejmiku województwa opolskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Radni sejmiku województwa opolskiego przyjęli korektę budżetu na 2023 rok. Zgodnie z zapowiedziami deficyt w tym roku wzrośnie do niemal 27 milionów złotych, a na wydatki przeznaczono dodatkowe 2,5 miliona złotych, najwięcej na administrację publiczną - 717 tysięcy złotych.
Za korektą budżetu województwa głosowało 20 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu.

- Nie było w mojej karierze miesiąca, odkąd jestem tutaj radnym, żebyśmy nie dyskutowali o zmianach w budżecie - mówi Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości. - Także dla mnie to jest normalne, tylko czy ta skala tych zmian, to będzie zauważalna. W mojej ocenie, na ten moment, to wszystko będzie dobrze.

- Mamy początek roku, więc to jest oczywiste, że te zmiany w budżecie się pojawiają - dodaje Rafał Bartek z mniejszości niemieckiej. - Tak jak wiemy, takich zmian w najbliższych miesiącach będzie jeszcze bardzo dużo. Także zobaczymy, jakim wynikiem to się skończy. Nasza sytuacja finansowana na ten moment jest bardzo dobra. Mamy niewielkie zadłużenie, mamy dużą zdolność kredytową, także o ten budżet jestem spokojny.

- Co do zasady budżety samorządowe są budżetami zrównoważonymi, więc tutaj nie ma podobnego mechanizmu, który funkcjonuje w budżecie krajowym - podkreśla Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej.

- Nie da się inaczej, więc te wydatki, które są planowane i przychody są kwotami zrównoważonymi. Jeżeli będą jakieś zmiany, czy ewentualnie zarząd województwa będzie chciał zaciągnąć kolejne zobowiązania, ale nic na to nie wskazuje, bo przez ostatnie lata bardziej spłacamy kredyty, niż je zaciągamy nowe. Także pozostanie status quo.
Bogdan Tomaszek
Rafał Bartek
Robert Węgrzyn

Wiadomości z regionu

2023-03-21, godz. 20:40 Odtworzyli dawne mury obronne miasta. Nietypowa akcja z okazji urodzin Ujazdu Jak dawniej wyglądały mury obronne Ujazdu? W mieście zorganizowano dzisiaj (21.03) specjalną akcję, która polegała na ustawieniu się ramię w ramię blisko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:00 Dotacja jest, radości brak. Ciąg dalszy dyskusji o południowej obwodnicy Nysy Podpisanie umowy o rządową dotację nie zamyka tematu przebiegu obwodnicy południowej Nysy. Urząd marszałkowski, jako inwestor, preferuje wariant obiegający… » więcej 2023-03-21, godz. 19:40 Marsz upamiętniający św. Jana Pawła II przejdzie także w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle dołącza do miast organizujących marsz w obronie św. Jana Pawła II. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia. Rozpocznie je msza o godzinie… » więcej 2023-03-21, godz. 18:40 "Jest wiosna, to musi być kolorowo". W Namysłowie zachęcano do siania kwiatów Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny namysłowski magistrat zachęcał mieszkańców do wspólnego dbania o pszczoły. Pomóc w tym mają nasiona miododajnych… » więcej 2023-03-21, godz. 18:30 Dzień wagarowicza na motorach, czyli 20. ZSMotka w opolskim "mechaniczniaku" [ZDJĘCIA] Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu spędzili pierwszy dzień wiosny na... motorach. Na szkolnym placu w ramach jubileuszowej 20. ZSMotki pojawiły… » więcej 2023-03-21, godz. 18:05 Zderzenie dwóch osobówek na DW 409. Kierowca skody uciekł [VIDEO] Uderzył w jadący z naprzeciwka samochód, a następnie uciekł. Dyżurny strzeleckiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego… » więcej 2023-03-21, godz. 17:40 Witali wiosnę z Odrą Opole. Dzieci z PSP nr 5 w Opolu rywalizowały na piłkarskim torze przeszkód Witali wiosnę na sportowo. Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu wzięły dziś (21.03) udział w akcji 'Pierwszy dzień wiosny z Odrą Opole'… » więcej 2023-03-21, godz. 16:39 Zderzenie osobówki ze śmieciarką koło Krapkowic Groźnie wyglądający wypadek w Steblowie koło Krapkowic. Na prostym odcinku drogi 51-letni mieszkaniec Prudnika, bokiem swojego auta osobowego, uderzył w … » więcej 2023-03-21, godz. 16:30 Zamiast wagarów, dni otwarte. Szkoły w pierwszy dzień wiosny stawiają na promocję Pokazy w pracowniach chemicznych, fizycznych, przedstawienia teatralne, a nawet symulacje operacji na sercu. Od kilku lat szkoły średnie wykorzystują pierwszy… » więcej 2023-03-21, godz. 16:20 "Działamy zgodnie z prawem". Straż miejska o zasadach parkowania przy postojach taxi - Działamy zgodnie z przepisami - tak do zarzutów o rzekomym niesłusznym zakładaniu blokady na koła odnosi się Straż Miejska w Opolu. Przypomnijmy, do Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »