Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-01-24, 20:15 Autor: Witold Wośtak

Oszczędzanie, ale stabilna sytuacja. Kondycja domów kultury w Kluczborku i Gorzowie Śląskim

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim [fot. Witold Wośtak]
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim [fot. Witold Wośtak]
1,6 miliona złotych dla Centrum Kultury w Kluczborku i ponad 1,2 miliona złotych dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. To tegoroczne budżety wymienionych instytucji kultury.
Sprawdzamy ich sytuację finansową w odniesieniu do tak zwanych Opolskich Dziadów Kultury. Związkowcy reprezentujący instytucje kulturalne podległe marszałkowi województwa domagają się między innymi podwyżek o 650 złotych brutto.

Jarosław Paluch, dyrektor Centrum Kultury w Kluczborku, mówi, że jego pracownicy również pytają o podwyżki.

- Każdy chciałby zarabiać nieco więcej, tym bardziej że wzrosło najniższe wynagrodzenie krajowe. Jesteśmy jednak zobowiązani do oszczędzania, a budżet gminy również nie jest z gumy. Wierzę, że pan burmistrz i radni miejscy podejmą jakieś działania, aby w jednostkach samorządowych móc podnieść pensje chociaż trochę. Mam na myśli przynajmniej część tego, co zjada inflacja. Zobaczymy natomiast, jak będzie.

Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego, informuje, że przekazanie ponad 1,2 miliona złotych na dom kultury i halę sportową w pełni zabezpiecza plany placówki.

- Myślę, że oszczędności typu zwolnienia pracowników nie są jakkolwiek brane pod uwagę. Poza tym wszystkie planowane imprezy kulturalne czy kulturalno-sportowe oraz te, które jeszcze zamierzamy wprowadzić, będą normalnie realizowane. Moim zdaniem, nie mamy z tym większego problemu.

W obu domach kultury wprowadzono programy oszczędzania ciepła oraz prądu.
Jarosław Paluch
Rafał Kotarski

Kultura i rozrywka

2023-02-08, godz. 17:00 Premiera filmu "Generacje" o historii Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu Historia szkoły, wydarzeń, a przede wszystkim losy i opowieści ludzi z nią związanych zawarte w 55 minutach filmu - tak w skrócie można zrecenzować projekt… » więcej 2023-02-08, godz. 14:22 Na wystawie będzie można zobaczyć pamiątki po FSD Wystawę pamiątek związanych z nieistniejącą już Fabryką Samochodów Dostawczych w Nysie przygotowują lokalni miłośnicy nysek. Przez lata auta te były… » więcej 2023-02-08, godz. 09:40 Wernisaż fotografii w MBP w Opolu W Fotogalerii MBP w Opolu zaprezentowane zostaną zdjęcia Piotra Witkowskiego, które powstały wspólnie ze Sławojem Dubielem. Autor zdjęć fotografowaniem… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Wspomnienie twórczości Jana Goczoła w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy regionu wielokrotnie gościła za życia opolskiego poetę Jana Goczoła. Prezentowała jego twórczość i prosiła, by… » więcej 2023-02-07, godz. 07:00 Opolski Plastyczniak pokazuje prace "Szyte na miarę" [ZDJĘCIA] Po raz trzeci Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu prezentuje prace klas od I do IV wykonane podczas ćwiczeń dwóch… » więcej 2023-02-06, godz. 08:08 Dziś w Opolu Mała Akademia Instrumentów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dziś (06.02) do południa będzie gościć dzieci w Małej Akademii Instrumentów. Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami… » więcej 2023-02-05, godz. 20:15 W kwietniu ruszy sezon na zamku w Niemodlinie [ZDJĘCIA] Do nowego sezonu turystycznego szykuje się zamek w Niemodlinie. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale w miesiącach zimowych swoją wizytę… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »