Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-01-24, 19:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opolskie biblioteki oszczędzają, ale nie ograniczają działalności

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Ograniczanie oświetlenia, korzystanie ze światła dziennego oraz wyłączanie komputerów, kiedy nie są użytkowane - tak dwie opolskie biblioteki publiczne planują zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10 procent. Miejska oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna nie zamierzają jednak skracać godzin funkcjonowania, ani ograniczać organizowanych wydarzeń.
- W przypadku takich placówek jak my, to oszczędzanie jest bardzo trudne, bo jesteśmy instytucją usługową - mówi Elżbieta Kampa, dyrektor MBP w Opolu.

- Po prostu myślimy o tym, aby na każdym kroku, kiedy to nie jest potrzebne, żeby to światło gasić. Jeśli chodzi o budynek główny, bo tu już rachunek za prąd, to zbliżyliśmy się i mamy te 10 procent, ale w grudniu nie mieliśmy zajęć języka polskiego dla Ukraińców. To są 4 popołudnia. Teraz znów ten kurs rusza, więc zobaczymy i sprawdzimy, ale będzie też jaśniej.

- To oszczędzanie zaczynamy od siebie, bo nie możemy zrobić tego kosztem naszych czytelników - dodaje Violetta Łabędzka, zastępca dyrektora WBP w Opolu.

- Nie ograniczamy działalności, nie zamykamy i nie ograniczamy czasu otwarcia biblioteki dla odbiorców, natomiast na pewno oszczędzamy ogrzewanie. Pilnujemy temperatury w pomieszczeniach, ale też włączania światła. Teraz w okresie zimowym przestaliśmy organizować imprezy, wydarzenia kulturalne w naszym namiocie. Niestety ze względu na to, że jest to namiot, to jesienią i zimą wymagał on dodatkowego ogrzewania.

W grudniu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu płaciła za prąd 428 złotych za megawatogodzinę, a w tym roku jest to już 785 złotych.
Elżbieta Kampa
Violetta Łabędzka

Wiadomości z regionu

2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec… » więcej 2023-02-08, godz. 16:15 Auto na parking, papiery do uzupełnienia. Kontrola WITD na przejściu granicznym Zamiast prosto do odbiorcy trafiła na strzeżony parking. Tak zakończył się kurs ciężarówki załadowanej oknami zatrzymanej przez mundurowych Wojewódzkiej… » więcej 2023-02-08, godz. 16:00 "Ja mam SUV-a, więc problem mniejszy, inni jadą slalomem". Ubytki na ulicach Opola znowu obecne [ZDJĘCIA] Wrocławska, 1 Maja, Ozimska czy wiadukt na ulicy Struga w Opolu - to tam między innymi straszą kierowców ubytki w nawierzchni. Po każdym ataku zimy tych dziur… » więcej 2023-02-08, godz. 15:30 Bez kasku i oświetlenia. Kolejny nietrzeźwy motocyklista w rękach policji Bez kasku, ale z promilami. Strzelecka policja zatrzymała w miejscowości Osiek 55-letniego mężczyznę, który kierował motorowerem w późnych godzinach wieczornych… » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Sytuacja opanowana, można zakładać liczniki. Po pożarze przy Grota Roweckiego w Opolu Instalacja gazowa w bloku przy ul. Grota Roweckiego w Opolu jest szczelna - informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa. » więcej 2023-02-08, godz. 12:39 Zablokowane tory w Kędzierzynie-Koźlu. W nocy wykoleiła się lokomotywa i jeden z wagonów Wstrzymany jest ruch pociągów w Kędzierzynie-Koźlu na trasie zwanej magistralą podsudecką. Wczoraj (07.02) około 23:20 wypadł z torów wagon oraz jedna… » więcej 2023-02-08, godz. 12:10 Jest wyrok ws. matki 15-latki, która śmiertelnie potrąciła kobietę w Kopernikach Sąd Rejonowy w Nysie zdecydował, że matka, która pozwoliła 15-letniej córce prowadzić samochód jest winna śmierci mieszkanki Kopernik. Przypomnijmy, 24… » więcej 2023-02-08, godz. 12:00 Grozi mu do 5 lat więzienia. Pijany motocyklista w Zdzieszowicach Policyjny pościg za pijanym motocyklistą w Zdzieszowicach. Wczoraj wczesnym popołudniem (07.02) policjanci zauważyli kierującego motorowerem, który nie zastosował… » więcej 2023-02-08, godz. 11:00 Namysłów: Tomasz Wiciak zrezygnował z mandatu radnego. Wciąż pozostaje wicestarostą Zmiany w namysłowskiej radzie powiatu. Do grona radnych dołączy wkrótce Bronisława Mela, która zastąpi na tym stanowisku Tomasza Wiciaka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »