Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-01-24, 13:45 Autor: Grzegorz Frankowski

Trudna sytuacja placówek kulturalnych w powiecie głubczyckim

Tablica muzeum w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Tablica muzeum w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
GOK Baborów - [fot: Grzegorz Frankowski]
GOK Baborów - [fot: Grzegorz Frankowski]
MOK Głubczyce - [fot: Grzegorz Frankowski]
MOK Głubczyce - [fot: Grzegorz Frankowski]
Instytucje kultury w powiecie głubczyckim muszą mocniej zaciskać pasa. Rosnące koszty utrzymania sprawiają, że nie wszystkie zamierzenia uda się zrealizować.
- Sytuacja kultury jest zawsze odzwierciedleniem sytuacji finansowej w kraju - mówi Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

- Jeżeli jest kryzys to w kulturze jest jeszcze większy kryzys, ponieważ każdy musi zapewnić swoje podstawowe elementy związane z życiem. Musi wybrać między bananem a marchewką. Jesteśmy regionalna placówką. Jest tutaj kilkoro pracowników. Dyrektor, czyli ja na całym etacie i prowadzę jeszcze dwa działy. Zastępuje wszystkich pracowników, jeżeli jest taka potrzeba. Pensje się spłaszczają do niewiarygodnych poziomów. Myślę, że tak jeszcze z pół roku i wszyscy będziemy zarabiali tyle samo albo na granicy tej najniższej. Tak to wygląda.

Muzeum ma coraz większe problemy, żeby udostępniać swoje zbiory mieszkańcom, bo przygotowanie nowej wystawy bardzo często zaczyna przekraczać możliwości finansowe placówki.

Z problemami zmaga się również Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach.

- Z roku na rok jest coraz gorzej – mówi dyrektor Zbigniew Ziółko. - Ja nawet nie powiem, że jest mniej pieniędzy. Ich może w niektórych przypadkach jest tyle samo, co było, ale strumienie pieniędzy są przekierowane na wszystko inne z wyjątkiem tego, co powinno być głównym celem instytucji i jednostek kultury, czyli upowszechnianie kultury. W związku z tym, że musimy wydawać z tej samej puli pieniądze na coraz większe skutki finansowe tego, że trzeba obiekty ogrzewać czy oświetlać.

Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu w tym roku dysponuje znacznie niższym budżetem niż w poprzednim.

- Musimy oszczędzać i będziemy oszczędzać, gdzie tylko będzie to możliwe – mówi Michał Fita, dyrektor ośrodka. - Szczególnie na energii. Nie ukrywam, że też myślimy w takich kategoriach, aby wydarzenia, które organizujemy w dużej mierze na znajomościach w ten sposób obniżamy ceny i wydatki. Chcemy korzystać nie tylko ze źródeł instytucjonalnych, zewnętrznych, ale również ze sponsorów.

Na każdym kroku oszczędności szukają także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Baborowie.

- Jeżeli chodzi o media, jako ośrodek kultury mamy zabezpieczone pieniądze. Wiadomo, wszystko poszło do góry. Staramy się w jakiś sposób ograniczać przede wszystkim zużycie energii – informuje Aleksandra Bolik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Baborowie.

Ośrodek kultury w Baborowie wszystkie cykliczne zajęcia prowadzi zgodnie z planem. Natomiast kalendarz większych imprez na razie został wstrzymany.
Barbara Piechaczek
Zbigniew Ziółko
Michał Fita
Aleksandra Bolik

Kultura i rozrywka

2023-02-08, godz. 17:00 Premiera filmu "Generacje" o historii Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu Historia szkoły, wydarzeń, a przede wszystkim losy i opowieści ludzi z nią związanych zawarte w 55 minutach filmu - tak w skrócie można zrecenzować projekt… » więcej 2023-02-08, godz. 14:22 Na wystawie będzie można zobaczyć pamiątki po FSD Wystawę pamiątek związanych z nieistniejącą już Fabryką Samochodów Dostawczych w Nysie przygotowują lokalni miłośnicy nysek. Przez lata auta te były… » więcej 2023-02-08, godz. 09:40 Wernisaż fotografii w MBP w Opolu W Fotogalerii MBP w Opolu zaprezentowane zostaną zdjęcia Piotra Witkowskiego, które powstały wspólnie ze Sławojem Dubielem. Autor zdjęć fotografowaniem… » więcej 2023-02-07, godz. 15:50 Wspomnienie twórczości Jana Goczoła w bibliotece Miejska Biblioteka Publiczna w stolicy regionu wielokrotnie gościła za życia opolskiego poetę Jana Goczoła. Prezentowała jego twórczość i prosiła, by… » więcej 2023-02-07, godz. 07:00 Opolski Plastyczniak pokazuje prace "Szyte na miarę" [ZDJĘCIA] Po raz trzeci Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu prezentuje prace klas od I do IV wykonane podczas ćwiczeń dwóch… » więcej 2023-02-06, godz. 08:08 Dziś w Opolu Mała Akademia Instrumentów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu dziś (06.02) do południa będzie gościć dzieci w Małej Akademii Instrumentów. Podczas spotkania z przedszkolakami i uczniami… » więcej 2023-02-05, godz. 20:15 W kwietniu ruszy sezon na zamku w Niemodlinie [ZDJĘCIA] Do nowego sezonu turystycznego szykuje się zamek w Niemodlinie. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok, ale w miesiącach zimowych swoją wizytę… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »