Radio Opole » Gospodarka
2023-01-27, 20:15 Autor: Witold Wośtak

Duże zaangażowanie opolskiej młodzieży w projekt UMWO. 123 przedsięwzięcia w rok

Podsumowanie projektu "Opolskie dla młodzieży" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu "Opolskie dla młodzieży" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu "Opolskie dla młodzieży" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu "Opolskie dla młodzieży" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu "Opolskie dla młodzieży" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie projektu "Opolskie dla młodzieży" [fot. Witold Wośtak]
123 przedsięwzięcia udało się zrealizować w ubiegłym roku podczas projektu "Opolskie dla młodzieży". Dzisiaj (27.01) w urzędzie marszałkowskim podsumowano pierwszą edycję.
W puli było 600 tysięcy złotych na wspieranie inicjatyw młodzieżowych z czterech dziedzin. Chodziło o sport, kulturę, ochotniczą straż pożarną i ochronę środowiska. Grupy 5 nastolatków mogły zgłosić pomysł do jednego z czterech realizatorów, otrzymać 4 tysiące złotych dotacji i nie przejmować się formalnościami.

Marszałek Andrzej Buła jest pewien, że da się zaktywizować młodzież.

- Jeżeli my - dorośli - pokażemy młodym ludziom, że nam na nich zależy, że jesteśmy wobec nich wiarygodni, że robimy te rzeczy rzetelnie, oni po prostu wrócą do nas. Ja nie mam najmniejszych wątpliwości: następna edycja będzie jeszcze sprawniejsza i jeszcze lepsza. Już należy wiedzieć, że mamy Europejski Młodzieżowy Budżet Obywatelski, czyli za chwilę przeznaczymy jeszcze większe pieniądze na inicjatywy młodzieżowe.

Paweł Surowiecki, prezes OSP Skoroszyce, mówi o projekcie "Pierwsza noc w remizie".

- Najpierw ugotowaliśmy wspólnie grochówkę, później dzieci poszły pobawić się na placu zabaw i boisku. Następnie przygotowaliśmy się do wieczornego ogniska. Kolejnym planem było kino plenerowe, ale zanim zapadł zmrok, dzieci rozłożyły namioty. Po seansie uczestnicy poszli spać.

Nastoletni Wiktoria i Miłosz z Prudnika, zorganizowali konkurs ekologiczny.

- Konkurs i udział był bardzo ciekawy. Cieszymy się z przyznania nam dofinansowania, a wszystko wyszło nam tak, jak chcieliśmy.

- Konkurs wniósł wiele rzeczy, zdecydowanie dużo nauczyliśmy się. Mówiąc krótko, mieliśmy owocną podróż.

Dodajmy, 2022 rok był Europejskim Rokiem Młodzieży.
Andrzej Buła
Paweł Surowiecki
Wiktoria i Miłosz

Gospodarka

2023-03-22, godz. 13:30 ZDW nie zapomina o remoncie DW 494 w Łowoszowie. Przetarg w tym roku? Dokumentacja jest gotowa, trwa końcowy etap uzyskiwania pozwoleń. To informacje o gruntownej przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 494 w Łowoszowie obok… » więcej 2023-03-21, godz. 19:30 Polska cebula trafia na eksport. Wysokie ceny na bazarach, Polacy oszczędzają Cebula i pomidory - to warzywa, które w ostatnich miesiącach notują najwyższe wzrosty cen. Część sprzedawców uspokaja jednak, że to efekt sezonowych podwyżek… » więcej 2023-03-21, godz. 17:30 Nie dać się rutynie i zmęczeniu. BHP w pracy rolnika W ubiegłym roku Opolszczyzna straciła pierwsze miejsce w kraju pod względem bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Aby to zmienić, opolscy rolnicy wzięli… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Opole: dwa kierunki na Zwierzynieckiej, Mały Rynek dla pieszych Ulica Zwierzyniecka szersza i dwukierunkowa, a Mały Rynek z ograniczonym ruchem samochodów - to założenia zmiany organizacji ruchu w ścisłym centrum Opola… » więcej 2023-03-20, godz. 10:30 "Mieliśmy delegacje z Tajwanu i Japonii". Inwestorzy zainteresowani strefą w Ujeździe - Lokalizacja, media i zasoby ludzkie mają tu ogromne znaczenie - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom, odnosząc się do… » więcej 2023-03-19, godz. 11:00 Nowe zadania GDDKiA na 2023 rok. W planach "ekspresówka" i kilka "krajówek" Opolski oddział GDDKiA ogłosił plany inwestycyjne na 2023 rok. Największym zadaniem jest budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11 na odcinku pomiędzy… » więcej 2023-03-19, godz. 10:40 Od przedszkolaka do seniora - unijne pieniądze na rynek pracy Dzięki działaniom realizowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, będzie można zdobyć nowe kwalifikacje albo zmienić pracę. » więcej 2023-03-18, godz. 13:00 Nie płacą czynszu. Opolskie zajęło drugie miejsce w kraju Mieszkańcy Opolszczyzny na drugim miejscu w kraju pod względem zadłużeń czynszowych. Administratorom budynków zalegają 45,3 mln złotych. » więcej 2023-03-18, godz. 12:15 Jakie mają plany Ukraińcy, którzy przed i w czasie wojny przyjechali na Opolszczyznę? - Uchodźcy z Ukrainy zadomowili się na Opolszczyźnie, czują się tu bezpiecznie. 25% z nich chce tu zostać na dłużej, a może nawet na zawsze. » więcej 2023-03-17, godz. 19:30 Prudnik: porozumienie samorządowców jako platforma wymiany doświadczeń „Porozumienie Samorządowe Powiatu Prudnickiego” zawarli tamtejsi gminni decydenci. Jego inicjatorami są wiceburmistrz Prudnika i burmistrz Głogówka. Oprócz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »