Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-09, 16:33 Autor: Witold Wośtak

Sąd umorzył sprawę zniesławienia Marcina Oszańcy przez Janusza Kowalskiego

Marcin Oszańca w sądzie [fot. Witold Wośtak]
Marcin Oszańca w sądzie [fot. Witold Wośtak]
Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie Marcina Oszańcy przeciwko posłowi Januszowi Kowalskiemu o zniesławienie.
Chodzi o to, że Marcin Oszańca, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego na Opolszczyźnie, posłał syna na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkole w Krasiejowie. Janusz Kowalski zarzucił mu oszustwo poprzez wyłudzanie pieniędzy, ponieważ ludowiec do mniejszości niemieckiej nie należy.

Sędzia Marzena Drozdowska uzasadniła umorzenie postępowania faktem, że posła Solidarnej Polski broni immunitet. - Materialny immunitet parlamentarny jest tak zwanym przywilejem nieodpowiedzialności. Immunitet parlamentarny nie stanowi indywidualnego przywileju posła lub senatora, lecz przyznany został instytucji. Nie jest on zatem prawem podmiotowym, lecz instytucjonalnym i jako taki musi być interpretowany zgodnie ze stosowanymi normami konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem Marcina Oszańcy, Janusz Kowalski obraził kilkaset tysięcy mieszkańców Opolszczyzny, którzy zapisali dzieci na język niemiecki w dobrej wierze. - Pan poseł dzieli społeczeństwo - stwierdził.

- Dzieli społeczeństwo na lekarzy, kasty sędziowskie, mniejszości czy osoby LGBT. Najlepiej za niedługo będziemy zakładać opaski ze względu na przynależność do konkretnej społeczności. Wiemy z historii, że to zawsze kończyło się źle. Czemu ja sprzeciwiam się? Zasłanianie się immunitetem to wyraz hipokryzji. Poseł Kowalski jasno daje do zrozumienia, że nie może zostać skazany, bo nie został uchylony immunitet.

Marcin Oszańca ma prawo do złożenia zażalenia, ale zapowiedział, że nie skorzysta z tej możliwości. Próbowaliśmy skontaktować się z wiceministrem Kowalskim, ale bezskutecznie.
Marzena Drozdowska
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej 2023-02-03, godz. 16:00 Policja szuka wandala, który popisał farbą zabytkowe mury w Byczynie Nieznany jak na razie sprawca pomazał czarnym sprayem zabytkowe mury w Byczynie. Wulgarny napis pojawił się minionej nocy. » więcej 2023-02-03, godz. 15:14 Opolskie w "młodej" wersji. Nowe logo stworzyła nastolatka Na kubkach, parasolach, czy długopisach województwa zagości wkrótce nowe logo 'Młode Opolskie'. Jego autorką jest uczennica zespołu Szkół Rolniczych im… » więcej 2023-02-03, godz. 15:04 Zbiegł z miejsca wypadku, a potem podpalił auto? Kędzierzyńscy policjanci nie wykluczają takiego przebiegu zdarze… Kędzierzyńska policja nie wyklucza, że spalone auto w Cisku należy do sprawcy wczorajszego (02.02) wypadku przy ul Łukasiewicza. Przypomnijmy, po godzinie… » więcej 2023-02-03, godz. 12:30 Wszystkie ręce na pokład. Mieszkańcy Strzelec Opolskich nadal zbierają na operację Michała Prawie 60 tys. zł jest już na koncie zbiórki, którą w listopadzie zarejestrowało Strzeleckie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Lokalnej. Pieniądze… » więcej 2023-02-03, godz. 12:17 Trudne warunki jazdy na opolskich drogach. Pługi pracują. Ale czy nie jest ich za mało? Uwaga kierowcy. Trudne warunki na drogach. Ślisko jest między innymi na ulicach w stolicy regionu. Kierowcy mają problem, aby podjechać pod wiadukt na Ozimskiej… » więcej 2023-02-03, godz. 11:15 Potrzebne wsparcie finansowe. Więcej petentów OPS-u w Białej Przybywa osób starających się o wsparcie finansowe z Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej. Powodem jest wzrost cen towarów, opłat i usług. W swoim budżecie… » więcej 2023-02-03, godz. 10:47 Karina Bedrunka odchodzi z urzędu marszałkowskiego. Zmiana nie ma związku z anonimem 1 marca Karina Bedrunka, szefująca wydziałowi funduszy unijnych w samorządzie województwa odchodzi z pracy. W urzędzie przepracowała 25 lat. Teraz, jak przekazał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »