Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-05, 18:31 Autor: Agnieszka Stefaniak

Poseł nie składa broni. Janusz Kowalski przygotowuje nowy wniosek do budżetu ws. języka mniejszości

Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
- Nie składam broni, będzie kolejny wniosek - tak Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski komentuje "przegraną" swojego pomysłu na poprawkę do budżetu na przyszły rok zakładającą całkowite wykreślenie z budżetu pieniędzy na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Wniosek przepadł na Komisji Finansów Publicznych głosami wszystkich jej 43 członków.
- Teraz będę składał poprawkę do drugiego czytania budżetu w Sejmie - przekazuje poseł Janusz Kowalski. - Jestem przekonany, że w tej sprawie dojdziemy do konsensusu z Prawem i Sprawiedliwością. I ponownie zwiększymy zakres finansowania nauczania języka polskiego dla milionów Polaków na całym świecie.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, który był gościem programu Otwarty Mikrofon Radia Opole, "przegraną" posła Kowalskiego na komisji określa jako "pozytywny sygnał". - Bo poseł Janusz Kowalski występuje wszak jako reprezentant rządu - tłumaczy.

- Tu widzimy bardzo wyraźny sygnał ze strony całej Zjednoczonej Prawicy, brak akceptacji. Wydaje mi się, że jest porównywalny do tego, że samo Ministerstwo Edukacji i Nauki jest przeciwne takim działaniom.

Przypomnijmy, zgodnie z rozporządzeniem MEiN wymiar języka niemieckiego jako języka mniejszości został zmniejszony z 3 do 1 godziny tygodniowo. Obcięto subwencję dla samorządów o blisko 40 milionów złotych. Suma, o której wykreśleniu z przyszłorocznego budżetu mówi poseł Kowalski, to około 119 milionów złotych.
Janusz Kowalski
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2024-06-16, godz. 11:00 Fundacja "Górażdże – Aktywni w Regionie" przyznała granty Granty Fundacji „Górażdże - Aktywni w Regionie” rozdane. W tym roku wpłynęły aż 154 wnioski. Zarząd fundacji wybrał 36 inicjatyw, które zostały… » więcej 2024-06-16, godz. 10:16 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach. Na dzieci czeka profesjonalny tor Na Dzień Małego Strażaka zaprasza dzisiaj (16.06) OSP Źlinice-Boguszyce w powiecie opolskim. » więcej 2024-06-16, godz. 10:15 Po weekendzie utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Od poniedziałku (17.06) utrudnienia na obwodnicy północnej Opola. Po porannym szczycie komunikacyjnym rozpocznie się remont nawierzchni na wiadukcie kolejowym… » więcej 2024-06-16, godz. 10:00 Gmina Dąbrowa zyska nowe lepsze drogi. Trwają remonty ulicy Szkolnej i Stokrotki Trwają letnie remonty dróg w gminie Dąbrowa w powiecie opolskim. Zmienia się m.in. nawierzchnia ulicy Szkolnej w Karczowie. Co ważne, nowa droga jest poszerzona… » więcej 2024-06-16, godz. 09:17 Opolska przychodnia rusza z programem dietetycznym dla najmłodszych mieszkańców Ruszyły zapisy na konsultacje dietetyczne dla opolan w wieku od 7 do 18 lat. Realizowane będą przez Centrum Zdrowia w Opolu, a wizyty prowadzone będą w przychodni… » więcej 2024-06-16, godz. 08:00 "Dzieci się rozwijają”. Opolskie Centrum Edukacji pożegnało uczestników dziecięcej akademii Ponad 90 dzieci zakończyło rok akademicki w Opolskim Centrum Edukacji. Uczęszczały do Akademii Młodego Bystrzaka oraz Akademii Małego Bystrzaka. » więcej 2024-06-16, godz. 07:00 "Nie porzucaj, też mam uczucia". Kampania TOZ przed wakacjami Latem liczba porzucanych zwierząt w całym kraju wzrasta o około 30%. W związku z tym Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ponownie wychodzi z kampanią informacyjną… » więcej 2024-06-15, godz. 17:00 Zderzenie dwóch aut w Osowcu na DK45. Są poszkodowani Dwa samochody osobowe zderzyły się w Osowcu na drodze krajowej nr 45. Trasa jest już przejezdna. » więcej 2024-06-15, godz. 15:45 Do Jeziora Nyskiego wpuszczono narybek pozyskany w Morzu Sargassowym Polski Związek Wędkarski w Opolu wpuścił do Jeziora Nyskiego tysiące młodych węgorzy. Jak powiedział Jakub Roszuk, dyrektor biura PZW w Opolu, młode węgorze… » więcej 2024-06-15, godz. 15:00 Zlot motocyklistów przy pałacu w Pawłowicach. Program obfituje w atrakcje Przede wszystkim motocykle, ale też wozy strażackie, symulator, pokaz pierwszej pomocy, alkogogle czy pomiar tkanki tłuszczowej. Te atrakcje czekają na uczestników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »