Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-05, 18:31 Autor: Agnieszka Stefaniak

Poseł nie składa broni. Janusz Kowalski przygotowuje nowy wniosek do budżetu ws. języka mniejszości

Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Zdjęcie ilustracyjne. Szkoła [fot. Katarzyna Doros]
- Nie składam broni, będzie kolejny wniosek - tak Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski komentuje "przegraną" swojego pomysłu na poprawkę do budżetu na przyszły rok zakładającą całkowite wykreślenie z budżetu pieniędzy na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Wniosek przepadł na Komisji Finansów Publicznych głosami wszystkich jej 43 członków.
- Teraz będę składał poprawkę do drugiego czytania budżetu w Sejmie - przekazuje poseł Janusz Kowalski. - Jestem przekonany, że w tej sprawie dojdziemy do konsensusu z Prawem i Sprawiedliwością. I ponownie zwiększymy zakres finansowania nauczania języka polskiego dla milionów Polaków na całym świecie.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, który był gościem programu Otwarty Mikrofon Radia Opole, "przegraną" posła Kowalskiego na komisji określa jako "pozytywny sygnał". - Bo poseł Janusz Kowalski występuje wszak jako reprezentant rządu - tłumaczy.

- Tu widzimy bardzo wyraźny sygnał ze strony całej Zjednoczonej Prawicy, brak akceptacji. Wydaje mi się, że jest porównywalny do tego, że samo Ministerstwo Edukacji i Nauki jest przeciwne takim działaniom.

Przypomnijmy, zgodnie z rozporządzeniem MEiN wymiar języka niemieckiego jako języka mniejszości został zmniejszony z 3 do 1 godziny tygodniowo. Obcięto subwencję dla samorządów o blisko 40 milionów złotych. Suma, o której wykreśleniu z przyszłorocznego budżetu mówi poseł Kowalski, to około 119 milionów złotych.
Janusz Kowalski
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2023-01-27, godz. 08:45 Choinki zamiast wyrzucić można podarować - kozom jako przysmak Koniec stycznia to ostatnie dni, kiedy w naszych domach stoją świąteczne drzewka. Okazuje się, że mogą być one jeszcze wykorzystane. » więcej 2023-01-27, godz. 07:45 Zmarł dziennikarz Adam Barański. Przed laty był związany z Radiem Opole Zmarł Adam Barański, dziennikarz Radia Wrocław, przed laty pracował w Radiu Opole. Miał 44 lata. » więcej 2023-01-27, godz. 07:30 Opole: z budżetu miasta wykreślono pomysł budowy szkoły dla dzieci z autyzmem Ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci ze spektrum autyzmu w Opolu nie będzie. Przynajmniej nie w tym roku. Podczas czwartkowej (26.01) sesji zabezpieczona… » więcej 2023-01-27, godz. 07:26 CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków syntetycznych. Ukryte było w gminie Turawa Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zlikwidowali duże laboratorium narkotyków syntetycznych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:40 Każdy może przygotować "Paczkę dla Ukrainy". Akcję koordynuje Caritas Caritas Diecezji Opolskiej przekazała do Ukrainy już ponad 5400 paczek o łącznej wadze 82 ton przygotowanych przez parafie, instytucje i firmy. Opolska Caritas… » więcej 2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »