Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-08, 16:45 Autor: Witold Wośtak

Kowalski oskarża Oszańcę o oszustwo. Chodzi o posłanie dziecka na język dla mniejszości

Sąd [fot. Daniel Klimczak]
Sąd [fot. Daniel Klimczak]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Oszańca [fot. Maciej Marciński]
Marcin Oszańca [fot. Maciej Marciński]
Janusz Kowalski zarzuca Marcinowi Oszańcy oszustwo przez wyłudzanie pieniędzy i skierował sprawę do prokuratury.
Chodzi o to, że Oszańca, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego na Opolszczyźnie, posłał syna na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości do szkoły w Krasiejowie. Kowalski podkreśla, że szef PSL-u sam mówił o braku przynależności do mniejszości niemieckiej.

- Polskie prawo jest jednoznacznie bezwzględne i oczekuję uczciwości - zaznacza Kowalski, opolski wiceminister rolnictwa. - Ustawa i rozporządzenie, na mocy którego wypełnia się to zaświadczenie wprost w swoim tytule odnosi się do dzieci mniejszości narodowej. Tam nie ma pola na interpretację, że chodzi o inne dzieci, bo jednoznacznie wskazuje się na pulę wyłącznie dla dzieci z mniejszości narodowej. Innymi słowy, stoję w obronie pieniędzy dla mniejszości narodowych i w obronie uczciwości.

Oszańca nie kryje oburzenia faktem, że Kowalski, jego zdaniem, wykorzystuje do walki politycznej dzieci, rodzinę i dzieli opolskie społeczeństwo. - Jestem niewinny i zapisałem dziecko w dobrej wierze - przekonuje.

- Żadne przepisy nie mówią o konieczności zapisania się do mniejszości niemieckiej. Janusz Kowalski myli przynależność do MN z przynależnością do Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Europejska Karta Języków Mniejszości mówi, że nie tylko osoby będące w danej mniejszości, ale wszystkie osoby zamieszkujące obszar, gdzie używa się języka mniejszości, mają prawo do nauki tego języka.

Dodajmy, Oszańca oskarżył Kowalskiego o zniesławienie. Na jutro (09.12) zaplanowano rozprawę, ale z naszych informacji wynika, że dojdzie do umorzenia.
Janusz Kowalski
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 08:43 Mocno wiało w regionie. Prawie 40 interwencji opolskich strażaków Prawie 40 razy wyjeżdżali opolscy strażacy do interwencji związanych z silnym wiatrem w regionie. Były to najczęściej pochylone lub powalone na jezdnie… » więcej 2023-02-04, godz. 08:00 Marzą o remoncie. Opolski ośrodek rehabilitacji dzieci z wadą słuchu potrzebuje wsparcia [ZDJĘCIA] Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu potrzebuje pieniędzy na remont nowego lokalu. Budynek, w którym… » więcej 2023-02-04, godz. 07:16 „To spełnienie naszych najskrytszych marzeń”. Do Jemielnicy przyjechał nowy samochód strażacki Prawie milion złotych kosztował samochód strażacki, który w piątek (3.02) zaparkował w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy. W hucznym przywitaniu… » więcej 2023-02-04, godz. 07:00 Noś odblaski – bądź widoczny na drodze! Starostwo Powiatowe w Nysie rozpoczęło akcję przekazywania opasek odblaskowych dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkół autobusami PKS. » więcej 2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »