Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-05, 16:52 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

W Opolu wzrosną opłaty za odprowadzanie ścieków? Interweniuje partia Razem

Od lewej: Jerzy Przystajko, Kamila Jarońska, Marcelina Zawisza [fot. Katarzyna Doros-Stachooń]
Od lewej: Jerzy Przystajko, Kamila Jarońska, Marcelina Zawisza [fot. Katarzyna Doros-Stachooń]
Działacze Razem - Opolskie przeciwni podwyżkom opłat za obsługę ścieków w stolicy regionu. W tej sprawie zwrócili się z interwencją do zarządu Wód Polskich. Jak informuje posłanka lewicy Marcelina Zawisza, spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu miała wnioskować o wzrost cen odprowadzania ścieków o 17 procent w pierwszym roku obowiązywania taryfy. Zdaniem działaczy partii Razem, w ten sposób prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski chce przenieść na mieszkańców część kosztów, które pochłonie budowa stadionu i aquaparku.
- Miasto ma bardzo ambitną politykę inwestycyjną, ale zadłużyliśmy spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Opolu na 20 lat - mówi Jerzy Przystajko. - Spółka, jak słyszymy, ma coraz gorsze wyniki, mieszkańcy zapłacą za zbytki prezydenta, czego zresztą miało nie być.

- Przez lata WiK przynosił dochody. Finansowano z tego różne działania w mieście i dobry gospodarz bierze te środki, gromadzi je na czasy kryzysu. Tymczasem priorytetem pana prezydenta jest budowa stadionu, budowa aquaparku, a nie to, żeby mieszkańcy mieli środki finansowe na to, żeby zabezpieczyć wodę i kanalizację, czyli podstawowe potrzeby każdego człowieka - dodaje posłanka Marcelina Zawisza, wiceprzewodnicząca partii Razem.

Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza odpowiada, że to nie prezydent miasta występuje o wzrost opłat za wodę, tylko zarząd spółki WiK. - Poprzedni prezes spółki także wielokrotnie wnioskował o drastyczne podwyżki w czasach, kiedy nie zmagaliśmy się z tak trudną sytuacją - mówi. - Trzeba dodać, że źródłem wzrostu cen usług komunalnych są obecnie drożejące o sto procent i więcej ceny prądu, ciepła oraz paliwa. Poza tym wielka inflacja powoduje wzrost cen innych produktów. W związku z tym posłanka w Sejmie, a nie w Opolu powinna się domagać obniżek, bo tam jest źródło obecnej sytuacji.

Jak informuje Adam Leszczyński, sytuacja finansowa spółki jest stabilna.

Dodajmy, że o 18:00 przed ratuszem w Namysłowie posłanka Marcelina Zawisza wspólnie z lokalnymi działaczami Nowej Lewicy opowie o planowanej działalności nowej filii biura poselskiego w Namysłowie.
Jerzy Przystajko, Marcelina Zawisza
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2023-01-27, godz. 08:45 Choinki zamiast wyrzucić można podarować - kozom jako przysmak Koniec stycznia to ostatnie dni, kiedy w naszych domach stoją świąteczne drzewka. Okazuje się, że mogą być one jeszcze wykorzystane. » więcej 2023-01-27, godz. 07:45 Zmarł dziennikarz Adam Barański. Przed laty był związany z Radiem Opole Zmarł Adam Barański, dziennikarz Radia Wrocław, przed laty pracował w Radiu Opole. Miał 44 lata. » więcej 2023-01-27, godz. 07:30 Opole: z budżetu miasta wykreślono pomysł budowy szkoły dla dzieci z autyzmem Ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci ze spektrum autyzmu w Opolu nie będzie. Przynajmniej nie w tym roku. Podczas czwartkowej (26.01) sesji zabezpieczona… » więcej 2023-01-27, godz. 07:26 CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków syntetycznych. Ukryte było w gminie Turawa Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zlikwidowali duże laboratorium narkotyków syntetycznych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:40 Każdy może przygotować "Paczkę dla Ukrainy". Akcję koordynuje Caritas Caritas Diecezji Opolskiej przekazała do Ukrainy już ponad 5400 paczek o łącznej wadze 82 ton przygotowanych przez parafie, instytucje i firmy. Opolska Caritas… » więcej 2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »