Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-02, 14:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030

Ruch na ulicach Opola [fot. Agnieszka Stefaniak]
Ruch na ulicach Opola [fot. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego [fot. Agnieszka Stefaniak]
Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030. Jak tego dokonać zastanawiali się dziś (02.12) uczestnicy Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która określa kierunki działań dla regionu właśnie w sprawach bezpieczeństwa na drogach.
Gościem specjalnym spotkania był Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który mówił o programie narodowym do 2030 roku. Z jednej strony to edukacja, z drugiej nakłady na poprawę stanu dróg, ale i zmiana postaw. - Uspokojenie ruchu, uwaga na drodze, ale też przede wszystkim nerwów i agresji, to jest ten jeden z tych głównych czynników determinujących stan bezpieczeństwa.

- To nie asfalt, to nie barierka powoduje wypadki, ale zazwyczaj błędy kierowców. I to jest
rzecz niezwykle ważna, dlatego tak ważna jest edukacja od samego początku - dodaje Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa, będący jednocześnie członkiem rady.

Dodaje jednocześnie, że na poprawę infrastruktury Zarząd Dróg Wojewódzkich w przyszłym roku może wydać przeszło 300 milionów złotych, to prawie dwa razy tyle, co w zeszłym roku.

- Edukacja od najmłodszych lat jest ważna - potwierdza dyrektor opolskiego ośrodka ruchu drogowego Edward Kinder. Zdający wciąż za często kończą egzamin... na początku, czyli na łuku.

- To dziwi, bo w zasadzie to jest prosta czynność, która powinna być realizowana, która jest uczona na kursach, a na egzaminie jest tym kłopotem. I około 30% przystępujących do egzaminu zostaje na placu manewrowym.

Narodowy program zakłada spadek statystyk, dzięki poprawie infrastruktury i edukacji. Do tego doliczamy wysokie mandaty i punkty karne, które w nowym taryfikatorze sypią się gęsto.

- Polska ma jeszcze wiele do zrobienia - mówi podkom. Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP. - Pozycja Polski w statystykach Unii Europejskiej jest ciągle praktycznie na szarym końcu, ale z roku na rok to bezpieczeństwo się poprawia - dodaje prezentując regionalne statystyki. Porównując okres od stycznia do listopada tego i zeszłego roku mamy w 2022 mamy 80 wypadków i 940 kolizji mniej. Liczba rannych spadła o 64, a zabitych w wypadkach 17.

Podczas dzisiejszego posiedzenia rady nagrodzono również osoby szczególnie zaangażowane w edukację uczestników ruchu drogowego. Mówi Dominik Grabowski, sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa: - To są osoby, które ze mną praktycznie każdego dnia wyjeżdżają w teren. Szkolimy, edukujemy młodzież, edukujemy dorosłych oraz prowadzimy akcje profilaktyczne na terenie naszego województwa

- Ja implementuje taką wiedzę z tego zakresu podstawowego, bo wypracowanie pewnych schematów działań na miejscu wypadków drogowych jest najważniejsze - dodaje Michał Śliwa, nagrodzony ratownik medyczny z samodzielnego pododdziału prewencji policji w Opolu.

Wraz z nim nagrody odebrali policjanci: Marcin Kurowski oraz Aleksander Sowa, a także rzecznik GDDKiA w Opolu Agata Andruszewska oraz wizytator Robert Gwóźdź z kuratorium.

Nagrodę odebrał też podkom. Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP, który znalazł się w czołówce nominowanych w krajowym konkursie Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w kategorii Osoba Roku.
Konrad Romik, Szymon Ogłaza
Edward Kinder
Tomasz Kukułka
Dominik Grabowski, Michał Śliwa

Wiadomości z regionu

2023-02-02, godz. 18:00 PKS Nysa zmienia lokalizację kas biletowych Pasażerów czekają zmiany na tymczasowym dworcu PKS Nysa. W inne miejsce zostaną przeniesione kasy biletowe. Otwarcie centrum przesiadkowego przesuwa się w… » więcej 2023-02-02, godz. 16:46 Młodość na start. Forum Młodych PiS w Opolu ma nową pełnomocnik Wiktoria Mielniczek została nową pełnomocnik okręgową Forum Młodych PiS okręgu 52, czyli tego obejmującego Opole oraz powiat ziemski. » więcej 2023-02-02, godz. 16:40 Będą produkować prąd na dachach bloków? Spółdzielnie idą po dotacje na OZE Wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe mogą się już starać o dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych. Zainstalować je można na przykład na… » więcej 2023-02-02, godz. 16:32 Grypa ptaków. PSL atakuje wiceministra rolnictwa, Janusz Kowalski odpowiada Przedstawiciele opolskich struktur PSL są zaniepokojeni informacjami dotyczącymi rozprzestrzeniania się grypy ptaków na Opolszczyźnie. Wirus H5N1 potwierdzono… » więcej 2023-02-02, godz. 15:30 Zwracali uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Akcja NURD w Strzelcach Opolskich 86 wypadków i 170 kolizji z udziałem pieszych odnotowano w zeszłym roku na opolskich drogach. W zdarzeniach 90 pieszych zostało poważnie rannych, a 7 zgi… » więcej 2023-02-02, godz. 15:10 Opolska policja: nowy miesiąc, nowe nominacje Zmiany personalne w komisariatach Komendy Miejskiej Policji w Opolu. » więcej 2023-02-02, godz. 15:00 Przedszkole z Głubczyc wygrało wojewódzki konkurs "Imię dla misia" Solarek - to imię, które otrzymało najwięcej głosów w wojewódzkim konkursie multimedialnym dla przedszkolaków i i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej… » więcej 2023-02-02, godz. 14:26 Silny wiatr w regionie. Są kolejne zgłoszenia do straży pożarnej 17 akcji związanych z silnym wiatrem zanotowali w ostatnich godzinach opolscy strażacy. 15 z nich ma związek z powalonymi drzewami, 2 dotyczyły zerwanych … » więcej 2023-02-02, godz. 13:45 Nysa rozszerza strefę płatnego parkowania Coraz trudniej znaleźć darmowe miejsce do parkowania w Nysie. Gmina już niebawem rozszerzy strefę. » więcej 2023-02-02, godz. 12:00 Można poćwiczyć albo po prostu odpocząć. Klub seniora w Dobrzeniu Wielkim w nowej odsłonie [ZDJĘCIA] W podziemiach - nowa siłownia, na piętrze - sale do spotkań i ćwiczeń oraz zaplecze kuchenne - tak prezentuje się nowa odsłona Klubu Seniora w Dobrzeniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »