Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-01, 20:30 Autor: Joanna Matlak

Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y?

Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy z policji czy placówek medycznych zaniepokojonych tą decyzją.
- Przyjmowanie osób, które dotąd trafiały na izbę wytrzeźwień, mocno utrudni, jeśli nie sparaliżuje pracy SOR-u - mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznik USK w Opolu. - Na pewno spowoduje to ograniczenie miejsc na salach obserwacyjnych, bo tacy pacjenci wymagają dłuższej obserwacji, aż do momentu wytrzeźwienia. Już w tej chwili w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym mierzymy się z problemami wolnych łóżek, po likwidacji izby ten problem się nasili - mówi rzecznik.

Likwidacja izby niepokoi także przedstawicieli policji. Przypominają, że tzw. dołek nie jest alternatywą. - On jest przeznaczony dla osób zatrzymanych, podejrzanych o przestępstwa czy wykroczenia. Izolujemy tam też nietrzeźwych sprawców przemocy domowej – mówi asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

- Tam obowiązują restrykcyjne zasady umieszczania osób. Nie wolno nam chociażby umieścić razem osoby trzeźwej i pijanej, osoby palącej z niepalącą, osoby zatrzymanej z doprowadzoną do wytrzeźwienia czy choćby zatrzymanych do jednej sprawy w tej samej celi czy pokoju - dodaje Nierychła.

Miasto tłumaczy sprawę względami ekonomicznymi i wskazuje, że nietrzeźwi będą mogli być przewożeni np. do ogrzewalni.

- Nasza ogrzewalnia będzie funkcjonować przez 24 godziny na dobę przez cały rok. Zakładamy, że na SOR-y będą trafiały wyłącznie te osoby, którym obecność alkoholu w organizmie zagraża życiu czy zdrowiu. Oczywiście rzeczywistość będzie to weryfikować, jest kwestia podjęcia dialogu ze służbami, które będą decydowały gdzie takiego człowieka odwieźć - mówi Przemysław Zych, prezydent Opola.

Koszt funkcjonowania izby to 1,5 mln złotych rocznie, z czego prawie 800 tysięcy to zapewnienie opieki medycznej dla nietrzeźwych.
Edyta Hanszke-Lodzińska
Agnieszka Nierychła
Przemysław Zych

Wiadomości z regionu

2023-01-28, godz. 21:30 "Żeby młodzi poczuli odpowiedzialność za nasz region". Spotkanie przedstawicieli OKOOP-u Chcą przypomnieć o zdarzeniach, które doprowadziły do tego, że jesteśmy województwem opolskim i przekazać pałeczkę młodemu pokoleniu. 25 lat temu rozpoczęła… » więcej 2023-01-28, godz. 20:17 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Uwaga na śliskie nawierzchnie Do dwóch kolizji doszło dzisiaj (28.01) późnym popołudniem na drogach krajowych. » więcej 2023-01-28, godz. 20:00 Gmina Strzelce Opolskie wraz z parafią organizują warsztaty zimowe. Niebawem ruszają zapisy Bezpłatne warsztaty zimowe odbędą się niebawem w Strzelcach Opolskich. Jak co roku gmina wraz z parafią św. Wawrzyńca podczas ferii organizuje zajęcia… » więcej 2023-01-28, godz. 19:30 Uczą się taktyki, strzelania i pierwszej pomocy. Szkolenie Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [ZDJĘCIA] Uczestnicy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej uczą się żołnierskiego rzemiosła. Na poligonie wojskowym w Opolu… » więcej 2023-01-28, godz. 18:00 Tutaj żyje się dobrze. W gminie Jemielnica przybywa osób powyżej 90 roku życia Czterdziestu czterech mieszkańców gminy Jemielnica widnieje w ewidencji jako osoby, które ukończyły co najmniej 90 lat. Jak mówi wójt Marcin Wycisło to… » więcej 2023-01-28, godz. 17:00 Miłośnicy zimowych biegów nie zawiedli. "Zmrożona połówka" w Turawie przyciągnęła tłumy Chłodna aura była dla nich tylko zachętą do aktywności fizycznej. 350 osób pojawiło się na starcie biegów crossowych organizowanych nad dużym jeziorem… » więcej 2023-01-28, godz. 16:10 Śmiertelny wypadek w Kędzierzynie-Koźlu. Droga między Cisową a Łąkami Kozielskimi jest zablokowana Mimo prowadzonej reanimacji nie udało się uratować mężczyzny, który z nieustalonych przyczyn uderzył w drzewo na ul. Aleksandra Fredry w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2023-01-28, godz. 16:00 Ferie w Opolu. Oferta MOSiR-u i biblioteki Na sportowo i z ciekawą książką będą mogli spędzić ferie zimowe uczniowie w Opolu. Już można zapoznać się z ofertą Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2023-01-28, godz. 14:15 Wybuch pieca w Kolonowskiem. W akcji sześć zastępów straży Do wybuchu pieca centralnego ogrzewania doszło dziś (28.01) w domu jednorodzinnym w Kolonowskiem. W budynku przebywała jedna osoba, której nic się nie st… » więcej 2023-01-28, godz. 14:00 Rada Najwyższa Ukrainy nagrodzi posła Witolda Zembaczyńskiego za pomoc w czasie wojny Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński otrzyma medal 'Honor et gloria' od Rady Najwyższej Ukrainy. To wyróżnienie za niesioną pomoc naszym wschodnim sąsiadom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »