Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-26, 13:30 Autor: Joanna Matlak

Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Mario]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Mario]
Zdjęcie ilustracyjne foto:Mario
Zdjęcie ilustracyjne foto:Mario
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Mario]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Mario]
Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie główną przyczyną była nadmierna prędkość. Dlatego jest ważne, by ją dostosować do warunków atmosferycznych, być widocznym na drodze, a w samochodach zmienić opony letnie na zimowe.
- Od września, kiedy te warunki są trudniejsze, choć rano może być jeszcze ładnie, ale rano, wieczorami, nocą są już oblodzenia czy miejscowe występowanie mgieł, czyli typowo jesienne warunki - mówi podkomisarz Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Eksperci uczulają także kierowców na rodzaj nawierzchni, tzw. czarny lód, który może być zdradliwy. – Pamiętajmy o czasie hamowania i o naszym czasie reakcji, bo każdy z nas inaczej reaguje na zdarzenia na drodze – mówi Dominik Grabowski z Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- Przyjmuje się, że sprawny kierujący reaguje w ciągu jednej sekundy. Przy 50 km/h samochód przejeżdża w ciągu sekundy około 14-15 metrów, a my jeszcze nie hamujemy. Jak mówimy o terenie niezabudowanym, drogach ekspresowych czy autostradach, to ta droga jest dużo dłuższa - mówi Grabowski.

Bezpieczeństwo na drodze poprawia także zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami, a także włączone światła mijania, które nie są dla nas, ale mają być widoczne dla innych kierowców - podkreślają policjanci.

Od września aż do teraz w województwie opolskim doszło do prawie 100 wypadków drogowych. Rannych w nich zostało prawie 150 osób.
Dariusz Świątczak
Dominik Grabowski

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 08:43 Mocno wiało w regionie. Prawie 40 interwencji opolskich strażaków Prawie 40 razy wyjeżdżali opolscy strażacy do interwencji związanych z silnym wiatrem w regionie. Były to najczęściej pochylone lub powalone na jezdnie… » więcej 2023-02-04, godz. 08:00 Marzą o remoncie. Opolski ośrodek rehabilitacji dzieci z wadą słuchu potrzebuje wsparcia [ZDJĘCIA] Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu potrzebuje pieniędzy na remont nowego lokalu. Budynek, w którym… » więcej 2023-02-04, godz. 07:16 „To spełnienie naszych najskrytszych marzeń”. Do Jemielnicy przyjechał nowy samochód strażacki Prawie milion złotych kosztował samochód strażacki, który w piątek (3.02) zaparkował w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemielnicy. W hucznym przywitaniu… » więcej 2023-02-04, godz. 07:00 Noś odblaski – bądź widoczny na drodze! Starostwo Powiatowe w Nysie rozpoczęło akcję przekazywania opasek odblaskowych dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkół autobusami PKS. » więcej 2023-02-03, godz. 20:30 KAS zlikwidowała nielegalny salon gier w powiecie nyskim Kolejny nielegalny salon gier w województwie opolskim namierzony i zlikwidowany. Tym razem na terenie powiatu nyskiego. W lokalu zatrzymano też poszukiwanego… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Koniec TOWU w centrum handlowym Turawa Park. Punkt pomocowy zmienia adres [ZDJĘCIA] Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy po 11 miesiącach funkcjonowania zakończył działalność w lokalu po byłym sklepie budowlanym przy centrum handlowym Turawa… » więcej 2023-02-03, godz. 18:34 Utrudnienia w ruchu w Nysie po wypadku na ul. Bema. Zderzyły się 3 pojazdy, jedna osoba trafiła do szpitala Tuż przed godziną 18:00 w Nysie doszło zdarzenia drogowego, w którym udział wzięły 3 auta. Wypadek miał miejsce na ulicy Bema - między Rondem Sikorskiego… » więcej 2023-02-03, godz. 18:22 Zaczyna brakować węgla. Osiem gmin składa zapotrzebowanie Osiem opolskich gmin zgłasza, że powoli zaczyna im brakować węgla na składach. Taką informację przekazał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski po spotkaniu… » więcej 2023-02-03, godz. 17:00 Opolska psychiatria dziecięca przepełniona. Problemem są braki w kadrze medycznej Opolska psychiatria dziecięca pęka w szwach. Od kilku tygodni brakuje tam miejsc. Hospitalizowani pacjenci leżą nawet na korytarzu. Powodów jest klika, ale… » więcej 2023-02-03, godz. 16:42 Dzień SPA w opolskiej Betanii. Uczennice zadbały o fryzury pacjentów hospicjum [ZDJĘCIA] Uczennice technikum fryzjerskiego przy ul. Struga w Opolu zorganizowały dzień SPA dla pacjentów hospicjum Betania. W ruch poszły nożyczki, szczotki i suszarki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »