Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-19, 07:30 Autor: Daniel Klimczak

W przyszłości chcą pracować w placówkach dyplomatycznych. Na razie słuchają ekspertów

Opolska Akademia Dyplomacji w Brzegu [fot. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu]
Opolska Akademia Dyplomacji w Brzegu [fot. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu]
33 młodych ludzi poznaje tajniki pracy osób dbających o poprawne relacje międzynarodowe. Na zamku w Brzegu ruszyła w piątek (18.11) Opolska Akademia Dyplomacji.
Zajęcia potrwają przez cały weekend. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu Łukasz Cichy wskazuje, że w tym czasie uczestnicy będą zdobywać wiedzę dotyczącą wielu aspektów pracy dyplomatów.

- Będą mogli wysłuchać ekspertów, którzy nakreślą im aktualną sytuację geopolityczną. Widzimy, że to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą wymaga szeroko rozumianej dyplomacji, to nie są tylko miłe spotkania. To są również profesjonalne warsztaty z ekspertem, który pokaże naszym uczestnikom jak przygotowywać oficjalne przyjęcia - wyjaśnia.

Jeden z pierwszych wykładów wygłosił zastępca redaktora naczelnego czasopisma Układ Sił Marek Stefan. Jak powiedział Radiu Opole, obecnie praca dyplomatów wymaga większej wiedzy i umiejętności niż przed laty, jednak nie zniechęca to młodych ludzi do wyboru takiej drogi zawodowej.

- Mimo, że ta praca może się wydawać trudniejsza, jest też przez to ciekawsza. Wyzwania, z którymi przyjdzie się zmierzyć będą takie, jakie nie stały przed ich starszymi kolegami. To jest też historyczna szansa, żeby zapisać się być może złotymi zgłoskami w historii polskiej dyplomacji - dodaje.

Uczestnicy akademii przyznawali, że wydarzenie to dla nich spora szansa.

- Jest możliwością i okazją do poszerzenia horyzontów. Poznania wielu ludzi, którzy są zainteresowani właśnie tematyką dyplomacji - mówi Dawid Rygol.

- Moim marzeniem po skończeniu studiów magisterskich jest podjęcie aplikacji dyplomatyczno-konsularnej i może w przyszłości właśnie taka praca zawodowa, więc jak najbardziej chciałabym to wykorzystać w praktyce - dodaje Karolina Tulik.

Na zakończenie uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające odbycie szkolenia. To jednak nie gwarantuje przyszłej pracy w dyplomacji. Aby móc ją rozpocząć konieczne jest m.in. zdanie egzaminu i ukończenie aplikacji w MSZ.
Łukasz Cichy
Marek Stefan
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2023-03-20, godz. 21:00 ''Łączymy teorię z praktyką''. Dni otwarte w głubczyckim ''Rolniczaku'' Blisko 400 uczniów będzie w przyszłym roku szkolnym uczęszczać do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach. Jedna z najlepszych placówek… » więcej 2023-03-20, godz. 20:30 Hejt, używki i wygórowane ambicje rodziców. Profilaktyka przez spektakl w Łubnianach Tylko trzy dni potrwają przygotowania do wystawienia spektaklu profilaktycznego 'Sekret'. Dzisiaj (20.03) przeprowadzono casting, podczas którego wyłoniono… » więcej 2023-03-20, godz. 19:55 Opole: powstała nowa koncepcja przebudowy ul. Ozimskiej Nie na środku jezdni, a po obu stronach ulicy. Tak ma wyglądać zazielenienie ulicy Ozimskiej w Opolu. Najpierw ratusz chciał zasadzić drzewa pośrodku drogi… » więcej 2023-03-20, godz. 19:35 Rozebrana linia kolejowa utrudnia rozbudowę kanalizacji w gminie Namysłów Namysłów ma ambitne plany dotyczące rozbudowy kanalizacji. W ciągu najbliższych lat gminna spółka chce doprowadzić sieć do wszystkich miejscowości. » więcej 2023-03-20, godz. 18:40 Średniowieczne mury obronne w Głogówku do rewitalizacji. Zadanie za 5 mln złotych Władze Głogówka wyremontują fragment zabytkowych murów obronnych. Do przetargu na to zadanie stanęło siedem firm. Cztery oferty mieszczą się w budżecie… » więcej 2023-03-20, godz. 18:00 Zawadzkie: chciała zainwestować w kryptowaluty, straciła ponad 20 tys. złotych 43-letnia mieszkanka gminy Zawadzkie chciała zainwestować w kryptowaluty na popularnych stronach internetowych. Z kobietą skontaktował się rzekomy analityk… » więcej 2023-03-20, godz. 17:00 "Odra nadal jest zagrożona". Polska 2050 obawia się, że ponownie może dojść do śnięcia ryb Sytuacja na Odrze w naszym regionie jest bardzo niepokojąca - tak uważają przedstawiciele Polski 2050. Ich zdaniem, zasolenie rzeki jest nadal wysokie. Podkreślają… » więcej 2023-03-20, godz. 16:50 Zaatakował toporkiem ratownika. Sprawca tymczasowo aresztowany Bestialski atak na ratownika medycznego. W nocy z piątku (17.03) na sobotę na ulicy Niemodlińskiej w Opolu 30-latek zaatakował mężczyznę. Zadał mu toporkiem… » więcej 2023-03-20, godz. 16:30 47-latka spowodowała kolizję. Jechała na "podwójnym gazie" Dzięki właściwej postawie młodej kobiety, brzeskim policjantom udało się udaremnić dalszą jazdę na 'podwójnym gazie'. 20-latka zatrzymała starszą o… » więcej 2023-03-20, godz. 16:15 Komunikacja zastępcza między Opolem a Szydłowem. Ruszyła naprawa torowiska Utrudnienia na trasie kolejowej z Opola do Nysy. Od dzisiaj (20.03) obowiązuje autobusowa komunikacja zastępcza między stacją Opole Główne a Szydłowem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »