Radio Opole » Gospodarka
2022-11-20, 10:19 Autor: Justyna Maćkowiak

IV Opolskie Forum Zawodowe. Wśród tematów cudzoziemcy na rynku pracy

Robotnik - zdjęcie ilustracyjne [fot. envato]
Robotnik - zdjęcie ilustracyjne [fot. envato]
Maciej Kalski [fot. Agnieszka Lubczańska]
Maciej Kalski [fot. Agnieszka Lubczańska]
- Tematem przewodnim IV Opolskiego Forum Zawodowego będą przyszłoroczne trendy na rynku pracy oraz wpływ cudzoziemców na te kwestie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają osoby np. z Ukrainy - dodaje gość Radia Opole.
- We wrześniu tego roku przeprowadziliśmy badania wśród 500 przedsiębiorców z województwa opolskiego. Okazuje się, że ci przedsiębiorcy w dużej mierze zatrudniają cudzoziemców, w tym osoby z Ukrainy. Osoby te zapewniają zapełnienie miejsc pracy w zawodach, w których Polacy niechętnie chcieliby pracować lub byłoby nas za mało.

Przedsiębiorcy informują o dwóch zasadniczych barierach w procesie zatrudniania cudzoziemców. To niskie lub niewystarczające kwalifikacje zawodowe, szczególnie tych osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Problemem jest także bariera językowa. - Przedsiębiorcy chcą przede wszystkim zatrudniać albo specjalistów, tutaj ta rekrutacja idzie w sposób bardzo wąski, albo osoby na tak zwaną produkcję, do prac budowlanych, do wykonywania prac prostszych w przemyśle. Z jednej strony musimy mówić o przeszkoleniu stanowiskowym, z drugiej strony jest wymagana konkretna umiejętność, konkretny fach w ręku - zaznacza Maciej Kalski.

IV Opolskie Forum Zawodowe odbędzie się w środę 23 listopada. Wydarzenie będzie można śledzić online na stronie Opolskiego Obserwatorium Rynku Pracy.
Maciej Kalski cz. 1
Maciej Kalski cz. 2

Gospodarka

2023-01-30, godz. 18:00 Będzie remont małej elektrowni wodnej w Rogowie Opolskim Nowe serce, a właściwie dwa, otrzyma mała elektrownia wodna w Rogowie Opolskim. Zabytkowy, ale wciąż użytkowany obiekt, który powstał w XIX wieku przejdzie… » więcej 2023-01-30, godz. 17:30 Nie tylko po pożyczkę. Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Opolu oficjalnie otwarte Ma nie tylko wspierać finansowo firmy, ale też pomagać im w przygotowywaniu rozwiązań biznesowych. Mowa o otwartym dziś (30.01) Centrum Obsługi Przedsiębiorców… » więcej 2023-01-30, godz. 14:15 Oleski szpital ma dalsze plany inwestycyjne, ale kluczowe będą dotacje Ambitne plany inwestycyjne na ten rok ma Zakład Opieki Zdrowotnej w Oleśnie. Chodzi o modernizację laboratorium oraz apteki szpitalnej z systemem dystrybucji… » więcej 2023-01-30, godz. 12:20 Większy deficyt i wydatki. Zarząd województwa opolskiego chce korekty budżetu na ten rok Zmianami w tegorocznym budżecie województwa opolskiego zajmą się radni wojewódzcy podczas jutrzejszej (31.01) sesji sejmiku. Marszałek proponuje wprowadzenie… » więcej 2023-01-30, godz. 09:45 Opolski ZUS podsumował liczbę obsłużonych klientów w 2022 roku Ponad 71 tysięcy petentów zostało obsłużonych minionego roku w opolskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. » więcej 2023-01-29, godz. 12:45 Ptasia grypa w Opolu i powiecie opolskim. Wojewoda apeluje o szczególną ostrożność Grypa ptaków w kolejnym powiecie w naszym regionie. Tym razem wirus H5N1 stwierdzono u dwóch padłych łabędzie na śluzie w Opolu Wróblinie. W związku z… » więcej 2023-01-27, godz. 20:15 Duże zaangażowanie opolskiej młodzieży w projekt UMWO. 123 przedsięwzięcia w rok 123 przedsięwzięcia udało się zrealizować w ubiegłym roku podczas projektu 'Opolskie dla młodzieży'. Dzisiaj (27.01) w urzędzie marszałkowskim podsumowano… » więcej 2023-01-27, godz. 18:00 EuroMisja. Młodzi Nowocześni przekonują, że Polska powinna wprowadzić walutę euro Przedstawiciele Młodych Nowoczesnych przekonują, że wprowadzenie waluty euro w Opolu to konieczność. Podczas konferencji prasowej przed siedzibą Narodowego… » więcej 2023-01-26, godz. 15:47 Gmina Namysłów ma uchwalony budżet. Wcześniej były spory, a dzisiaj jednogłośnie Rada Miejska w Namysłowie przyjęła budżet gminy na 2023 rok po przegłosowaniu wielu poprawek. Za przyjęciem planu finansowego opowiedziało się 20 radnych… » więcej 2023-01-26, godz. 12:00 W Strefie Aktywności Gospodarczej w Ujeździe powstaje farma fotowoltaiczna Na fotowoltaikę mocno stawia gmina Ujazd. Niedawno na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej jedna z firm ruszyła z budową pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »