Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-14, 18:15 Autor: Jakub Biel

Obwodnica wciąż problematyczna. Zawada pozna przebieg trasy omijającej miejscowość do 2025 roku

Obwodnica Zawady wywołuje kontrowersje wśród mieszkańców [foto: B.Kalisz]
Obwodnica Zawady wywołuje kontrowersje wśród mieszkańców [foto: B.Kalisz]
Mapa wariantów obwodnicy Zawady [fot. GDDKiA, źródło: http://www.dk45-opole-zawada.pl/]
Mapa wariantów obwodnicy Zawady [fot. GDDKiA, źródło: http://www.dk45-opole-zawada.pl/]
Obwodnica Zawady wywołuje kontrowersje wśród mieszkańców [foto: B.Kalisz]
Obwodnica Zawady wywołuje kontrowersje wśród mieszkańców [foto: B.Kalisz]
Przebieg obwodnicy Zawady wciąż powoduje niepewność obecnych, jak i przyszłych mieszkańców okolicznych miejscowości. Wśród wariantów, które są możliwe do realizacji pozostały: wariant 8 – omijający Zawadę z zachodu i przebiegający przez część gminy Łubniany, wariant 3 – zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego oraz wariant 4 – omijający Zawadę ze wschodu. W przyszłym roku GDDKiA zleci pracę nad stworzeniem dwóch finalnych wariantów przebiegu obwodnicy.
Sprawa przebiegu obejścia Zawady wywołuje dyskusje i kontrowersje wśród mieszkańców okolicznych miejscowości. Do swoich racji przekonują banerami na posesjach, ale też w mediach społecznościowych.

- Nasza córka ma astmę. Postanowiliśmy się wyprowadzić z Opola w spokojniejsze miejsce bez spalin. Okazuje się, że gdy dom już prawie stoi to w niedalekiej przyszłości możemy mieć obwodnicę za oknami – mówi pani Elżbieta, której posiadłość znajduje się w pobliżu wariantu 8. przebiegu obwodnicy.

- Sprawdzaliśmy plan zagospodarowania, czy jakieś inwestycje są prowadzone wkoło. Akurat tam, gdzie kupiliśmy działkę nie było. A okazało się, że jakieś 50 metrów od naszego domu może zostać wybudowana obwodnica.

Sytuację analizuje również pan Tomasz, który posiada działkę po wschodniej części Zawady i w przypadku wariantu 4. obwodnicy także w pobliżu jego ziemi będzie przebiegała nowa droga.

- Wariant 3 w ogóle nie ma prawa bytu, bo jest najbardziej uciążliwy dla mieszkańców Zawady. Natomiast ten przebiegający obok mojej działki również jest problematyczny - mówi Tomasz Rogalny, właściciel działki w Zawadzie.

- Patrząc na wariant wschodni, uważam, że on w znaczącym stopniu oddziałuje na środowisko. Przebiega w bliskiej odległości studni wodociągowych, z których zaopatrują się opolanie.

- Etap studium korytarzowego jest już za nami. Mamy do dalszej analizy trzy warianty: trzeci, czwarty i ósmy – mówi Agata Andruszewska z GDDKiA w Opolu.

- Zakres tych trzech przedstawionych wariantów będzie uszczegóławiany po to, żeby wyłonić spośród analizowanych wariantów na etapie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, wariant optymalny i alternatywny. Te dwa warianty będą przedstawione we wniosku do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach tego zadania.

Pracę nad stworzeniem tych dwóch koncepcji rozpoczną się w 2023 roku. Wykona je biuro projektowe wyłonione przez GDDKiA. Ostateczny planowany przebieg obwodnicy Zawady poznamy do 2025 roku.
Elżbieta
Tomasz Rogalny
Agata Andruszewska

Wiadomości z regionu

2023-02-07, godz. 21:30 Głuchołazy: bez kolejnego dofinansowania budowa pływalni nie wystartuje Również i w tym roku nie ruszy budowa krytego basenu w Głuchołazach. Gmina ma już umowę z ministerstwem sportu na 3,5 mln zł dofinansowania inwestycji przy… » więcej 2023-02-07, godz. 21:15 Powiat głubczycki organizuje powtórkę dla maturzystów Starostwo powiatowe w Głubczycach kolejny rok z rzędu finansuje dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów w Zespole Szkół Ogólnokształcących… » więcej 2023-02-07, godz. 19:30 Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA] O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie… » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Druhowie OSP ze Skotnicy jeżdżą do akcji nowszym wozem Strażacy ochotnicy ze Skotnicy mają do dyspozycji zdecydowanie nowszy wóz niż dotychczas. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR MAN z 2006 roku… » więcej 2023-02-07, godz. 18:12 Opole: rodzice nie poddają się w walce o szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu. W sprawę włącza się radny Batko - Taka placówka w Opolu jest bardzo potrzebna - tak do pomysłu stworzenia szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu odniósł się dziś (07.02) podczas konferencji… » więcej 2023-02-07, godz. 18:00 Czy w Opolu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży? Wszystko na to wskazuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu przygotowuje się do jednej z najważniejszych inwestycji. Chodzi o budowę Centrum Zdrowia Psychicznego… » więcej 2023-02-07, godz. 16:42 Urząd gminy w Izbicku przeszedł gruntowny remont i termomodernizację Ponad 3 miliony złotych kosztował gruntowny remont i termomodernizacja budynku urzędu gminy w Izbicku. Mimo tego, że zakres inwestycji był szeroki, a same… » więcej 2023-02-07, godz. 16:41 Zamiast pracy palacza, aplikacja na smartfon. Ośrodek w Woskowicach Małych ma nowoczesny system ogrzewania Zabytkowy pałac w Woskowicach Małych doczekał się modernizacji ogrzewania i oświetlenia. Za blisko 7 milionów złotych w kompleksie zamontowano 7 pomp ciepła… » więcej 2023-02-07, godz. 16:28 Mieszkanki Opola szykują siatki maskujące do ukraińskich żołnierzy. Pomóc może każdy Potrzeba materiałów i rąk do pracy. Wolontariuszki z Ukrainy ruszyły z akcją tworzenia siatek maskujących dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią… » więcej 2023-02-07, godz. 15:48 Trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego Ozimka. Do wyboru pięć projektów 250 tysięcy złotych - taką kwotę mają do wydania mieszkańcy Ozimka w ramach budżetu obywatelskiego. Od kilku dni mogą oni oddawać swoje głosy na pięć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »