Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-14, 20:45 Autor: Jakub Biel

Apel mieszkańców gminy Łubniany do GDDKiA. Nie chcą obwodnicy Zawady w pobliżu swoich domów

Obwodnica Zawady wywołuje kontrowersje wśród mieszkańców [foto: B.Kalisz]
Obwodnica Zawady wywołuje kontrowersje wśród mieszkańców [foto: B.Kalisz]
Mieszkańcy gminy Łubniany apelują do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o rozważenie przebiegu planowanej obwodnicy Zawady (gm. Turawa). Według kilku wstępnych wariantów rozbudowa drogi dotyczyłaby także terenów należących do gminy Łubniany. Do redakcji Radia Opole dotarła petycja mieszkańców w tej sprawie. Ci nieustannie domagają się rozbudowy DK 45 zgodnie z wariantem 3 studium korytarzowego (przebiegającym przez wschodnią część Zawady) oraz całkowitej rezygnacji z procedowania wariantów zachodnich przebiegu planowanej trasy.
- Nie możemy się dziwić mieszkańcom naszej gminy i rozumiemy ich protesty – mówi Mariusz Piestrak, zastępca wójta gminy Łubniany.

- Absolutnie należy zgodzić się z mieszkańcami osiedla Kwiatów w Luboszycach. Bo ktoś podejmował często życiowe decyzje. Kupował działki, budował się tam w nadziei, że zostanie tak, jak dokumenty planistyczne pokazują, czyli mieli mieszkać w takiej oazie spokoju, daleko od dróg.

- Przypominamy, że żadne ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte – mówi Agata Andruszewska, rzecznik prasowy opolskiego oddziału GDDKiA.

- Przed nami kolejny etap, czyli wyłonienie biura projektowego, które przygotuje dokumentację dla kolejnego etapu. To bardziej uszczegółowi dokumentację, która została przygotowana na etapie studium korytarzowego. Po wyłonieniu tego biura projektowego, będzie ono miało dwa lata na to, żeby wyłonić dwa warianty, które zostaną przedstawione do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zadania. Ta decyzja dopiero zdefiniuje korytarz przyszłej drogi.

Sprawa przebiegu obwodnicy wywołuje dyskusje i kontrowersje także wśród mieszkańców samej Zawady. Do swoich racji przekonują banerami na posesjach, ale też w mediach społecznościowych.

Zanim ostateczna droga zostanie wyłoniona, odbędą się jeszcze konsultacje z mieszkańcami miejscowości i gmin, przez które miałaby przebiegać nowa ścieżka DK 45.

Prace biura projektowego mają rozpocząć się w 2023 roku, a jeżeli procedura ustalania przebiegu drogi i decyzje środowiskowe uzyskane zostaną zgodnie z planem to faktyczna budowa drogi rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do roku 2030.
Mariusz Piestrak
Agata Andruszewska

Wiadomości z regionu

2023-02-07, godz. 21:30 Głuchołazy: bez kolejnego dofinansowania budowa pływalni nie wystartuje Również i w tym roku nie ruszy budowa krytego basenu w Głuchołazach. Gmina ma już umowę z ministerstwem sportu na 3,5 mln zł dofinansowania inwestycji przy… » więcej 2023-02-07, godz. 21:15 Powiat głubczycki organizuje powtórkę dla maturzystów Starostwo powiatowe w Głubczycach kolejny rok z rzędu finansuje dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów w Zespole Szkół Ogólnokształcących… » więcej 2023-02-07, godz. 19:30 Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA] O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie… » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Druhowie OSP ze Skotnicy jeżdżą do akcji nowszym wozem Strażacy ochotnicy ze Skotnicy mają do dyspozycji zdecydowanie nowszy wóz niż dotychczas. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR MAN z 2006 roku… » więcej 2023-02-07, godz. 18:12 Opole: rodzice nie poddają się w walce o szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu. W sprawę włącza się radny Batko - Taka placówka w Opolu jest bardzo potrzebna - tak do pomysłu stworzenia szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu odniósł się dziś (07.02) podczas konferencji… » więcej 2023-02-07, godz. 18:00 Czy w Opolu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży? Wszystko na to wskazuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu przygotowuje się do jednej z najważniejszych inwestycji. Chodzi o budowę Centrum Zdrowia Psychicznego… » więcej 2023-02-07, godz. 16:42 Urząd gminy w Izbicku przeszedł gruntowny remont i termomodernizację Ponad 3 miliony złotych kosztował gruntowny remont i termomodernizacja budynku urzędu gminy w Izbicku. Mimo tego, że zakres inwestycji był szeroki, a same… » więcej 2023-02-07, godz. 16:41 Zamiast pracy palacza, aplikacja na smartfon. Ośrodek w Woskowicach Małych ma nowoczesny system ogrzewania Zabytkowy pałac w Woskowicach Małych doczekał się modernizacji ogrzewania i oświetlenia. Za blisko 7 milionów złotych w kompleksie zamontowano 7 pomp ciepła… » więcej 2023-02-07, godz. 16:28 Mieszkanki Opola szykują siatki maskujące do ukraińskich żołnierzy. Pomóc może każdy Potrzeba materiałów i rąk do pracy. Wolontariuszki z Ukrainy ruszyły z akcją tworzenia siatek maskujących dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią… » więcej 2023-02-07, godz. 15:48 Trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego Ozimka. Do wyboru pięć projektów 250 tysięcy złotych - taką kwotę mają do wydania mieszkańcy Ozimka w ramach budżetu obywatelskiego. Od kilku dni mogą oni oddawać swoje głosy na pięć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »