Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-19, 12:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Ten wariant jest nieracjonalny". Radni gminy Łubniany są jednogłośnie przeciwni budowie obwodnicy Zawady na ich terenie

Radni gminy Łubniany przeciwni budowie obwodnicy [fot.M.Matuszkiewicz]
Radni gminy Łubniany przeciwni budowie obwodnicy [fot.M.Matuszkiewicz]
Obwodnica Zawady ma kosztować 140 milionów złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
Obwodnica Zawady ma kosztować 140 milionów złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
- Nie zgadzamy się, aby obwodnica Zawady przebiegała przez naszą gminę - mówią jednym głosem radni gminy Łubniany. Podczas wczorajszej (18.08) sesji odrzucili przyjęcie stanowiska w sprawie rozbudowy drogi krajowej nr 45 na odcinku Opole - Zawada, a tym samym budowę obwodnicy Zawady. Według opolskiego oddziału GDDKiA przez Łubniany miałby przebiegać wariant numer 8. Zakłada on budowę 1,5-kilometrowego odcinka obwodnicy, w odległości ok. 260 metrów od zabudowań w miejscowości Luboszyce w gminie Łubniany.
- My tym wariantem 8. zostaliśmy zaskoczeni. Nic wcześniej o nim nie wiedzieliśmy, ani też nawet nie słyszeliśmy - mówi Jarosław Krzyścin, radny gminy Łubniany.

- Nagle okazało się, że jest jakiś wariant, który powoduje rozwiązanie kłopotów gminy Turawa i siedem wariantów, które wcześniej istniały, nie wystarczą. Okazało się, że jest potrzebny nowy wariant - numer 8, który ma iść przez gminę Łubniany. Uważamy, że jest on nieracjonalny, ponieważ mieszkańcy gminy Łubniany nie chcą przyjąć na siebie uciążliwości ruchu, który przebiega przez Zawadę w gminie Turawa.

- To nie jest problem, tylko kilku mieszkańców, ale wielu. Ludzie pobudowali się tam zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, w którym mowy nie było o obwodnicy - dodaje Anna Patelska, radna gminy Łubniany.

- Wybudowali się na tym nowym osiedlu, mają piękną przestrzeń, piękne działki, zielone tereny. Oni żyli w przekonaniu, że tu będzie cicho, pięknie i wspaniale. Nie mogą teraz zostać zaskoczeni budowaniem 300 metrów, a nawet teraz jeszcze bliżej, obwodnicy w gminie Łubniany. Ja jako radna się przeciwstawiam.

Dodajmy, że na sesji obecni byli również przedstawiciele opolskiego oddziału GDDKiA oraz mieszkańcy. O tym, czy wariant ten zostanie wybrany przez GDDKiA, zadecyduje specjalna komisja, która będzie oceniać każdą trasę. Wyniki jej pracy mamy poznać do końca roku.
Jarosław Krzyścin
Anna Patelska

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 17:15 "Namalowałam policjanta, dzieci i przejście dla pieszych". Finał konkursu plastycznego "Bezpieczny przedszkolak" W Publicznym Przedszkolu nr 6 w Kędzierzynie-Koźlu odbył się dzisiaj (07.10) finał wojewódzkiego konkursu plastycznego ''Bezpieczny przedszkolak'' oraz promocja… » więcej 2022-10-07, godz. 17:00 Zwłoki w tapczanie. Ruszył proces w sprawie zabójstwa Magdaleny M. z Kędzierzyna-Koźla Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył dziś (07.10) proces Jakuba D. oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny. Do zdarzenia doszło w marcu tego roku w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2022-10-07, godz. 15:30 Nieszczęśliwy wypadek przy centrum przesiadkowym Opole Główne Do nieszczęśliwego wypadku doszło przy wiacie na rowery przed centrum przesiadkowym Opole Główne. Dwie kobiety potknęły się o dolną belkę konstrukcji… » więcej 2022-10-07, godz. 15:15 Wilki koło Lubszy. Władze gminy zalecają ostrożność w lasach. Czy jest się czego obawiać? W lasach pod Brzegiem ponownie pojawiły się wilki. Władze gminy Lubsza zalecają ostrożność podczas leśnych spacerów i powstrzymanie się przed wchodzeniem… » więcej 2022-10-07, godz. 15:10 Za kilka tygodni będzie można inhalować się przy tężni w Rudnikach Po licznych perturbacjach budowa tężni solankowej w Rudnikach jest już na finiszu. Obiekt powinien być gotowy za półtora miesiąca. » więcej 2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej 2022-10-07, godz. 13:10 Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »