Radio Opole » Gospodarka
2022-08-18, 09:38 Autor: Jacek Rudnik

Przebieg obwodnicy Zawady tematem sesji w Łubnianach. W dyskusji o branych pod uwagę wariantach wezmą też udział mieszkańcy

Mapa wariantów obwodnicy Zawady [fot. GDDKiA, źródło: http://www.dk45-opole-zawada.pl/]
Mapa wariantów obwodnicy Zawady [fot. GDDKiA, źródło: http://www.dk45-opole-zawada.pl/]
Rafał Pydych [fot. Marcin Boczek]
Rafał Pydych [fot. Marcin Boczek]
Obwodnica Zawady ma kosztować 140 milionów złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
Obwodnica Zawady ma kosztować 140 milionów złotych [fot. Mariusz Chałupnik]
- Liczę na zrozumienie i na to, że uda się emocje trochę ostudzić, a sam proces planowania trasy jest przejrzysty - powiedział w "Porannej Rozmowie Radia Opole" dyrektor GDDKiA Rafał Pydych odnosząc się do budowy obwodnicy Zawady. Brane pod uwagę przebiegi obejścia miejscowości będą tematem dzisiejszej (18.08) sesji rady gminy Łubniany.
- Chcemy przedstawić mieszkańcom cały tok postępowania procesu przedprojektowego, studialnego i wyraźnie wskazać, że rozwiązania nie są przesądzone, ten proces jest w pełni przejrzysty i otwarty i pokazujemy go od kuchni - wyjaśnił Rafał Pydych, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

O godz 16:00 w ośrodku kultury w Łubnianach rozpocznie się sesja rady gminy z udziałem przedstawicieli opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz mieszkańców, a zaproszenie do wzięcia udziału w spotkaniu radnych, poświęconym wariantom przebiegu obwodnicy Zawady, wystosowano też m.in. do wojewody opolskiego, prezydenta Opola, wójta Turawy.

Obecnie mamy do czynienia z etapem "studium korytarzowego" przebiegu obwodnicy Zawady, w którym są brane pod uwagę aspekty techniczne, ekonomiczne, środowiskowe i wreszcie społeczne - dodał gość Radia Opole.

- Na tym etapie odrzucimy warianty, które są kompletnie nieakceptowalne i w wielokryterialnej analizie porównawczej dla etapu studium korytarzowego uzyskały najmniej punktów, a warianty wybrane zostaną skierowane do dalszych prac studialnych i kolejnego etapu, jakim jest studium techniczno- ekonomiczno- środowiskowe i tutaj analizy będą coraz bardziej uszczegóławiane - wyjaśnił rozmówca.

Jak zapewnił dyrektor GDDKiA, żaden z wariantów obejścia Zawady nie jest faworyzowany, a docelowy przebieg trasy zostanie wybrany przez GDDKiA na podstawie analizy matematycznej.

Z wcześniejszego raportu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, w którym uwzględniono około 3 tysięcy opinii, największa liczba mieszkańców opowiedziała się za wariantem 8, zgodnie z którym trasa będzie przebiegać po stronie północno-zachodniej Zawady i ma być oddalona od zabudowań w Luboszycach o 250 metrów.

Opinie mieszkańców będą brane pod uwagę podczas wyznaczenia ostatecznego przebiegu obwodnicy, a sama inwestycja za około 140 mln złotych ma zostać zrealizowana do 2030 roku.
Rafał Pydych 01
Rafał Pydych 02

Gospodarka

2022-09-25, godz. 19:00 Osiem nagród zdobyli na poznańskich targach opolscy producenci i kucharze Opolscy producenci i kucharze przywieźli z poznańskich targów 'Smaki regionów' aż osiem nagród. Podczas imprezy miał miejsce krajowy finał konkursu „Nasze… » więcej 2022-09-23, godz. 18:30 Pieniądze już w samorządach. Wojewoda apeluje o sprawną weryfikację wniosków o dodatek węglowy 160 mln złotych - tyle pieniędzy wypłacił dotychczas urząd wojewódzki w Opolu samorządom z terenu województwa opolskiego. Te mają je rozdysponować mieszkańcom… » więcej 2022-09-23, godz. 12:00 VI Opolskie Targi Ekonomii Społecznej już od dzisiaj w Nysie Dwudniowe wydarzenie odbędzie się w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy ul. Grodkowskiej 54. Potrwa od godz. 13:00 do 19:00. » więcej 2022-09-23, godz. 09:10 Trzy remonty na "krajówkach" w regionie. Będzie ruch wahadłowy 3 remonty tras krajowych chce przeprowadzić jeszcze przed końcem roku GDDKiA w Opolu. Właśnie wyłoniono wykonawców i podpisano odpowiednie umowy. » więcej 2022-09-22, godz. 15:00 "O zmianach w prawie pracy przy kawie". W Wyższej Szkole Bankowej w Opolu zorganizowano szkolenie dla pracowników wielu… Zmiany w dopuszczalnej kontroli pracownika i pracy zdalnej były tematem dzisiejszego (22.09) szkolenia organizowanego przez przedstawicieli Wyższej Szkoły Bankowej… » więcej 2022-09-22, godz. 10:00 Dom? Mieszkanie? Działka? Można zapytać o wszystko podczas sobotniego Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa Bezpłatne konsultacje z zakresu budownictwa zorganizuje w trzech miastach naszego województwa Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. » więcej 2022-09-22, godz. 08:00 Umicore oficjalnie otwarty. Firma zainwestuje w Nysie 660 mln euro W Radzikowicach koło Nysą oficjalnie otwarto fabrykę materiałów katodowych, które są wykorzystywane w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. Docelowo… » więcej 2022-09-21, godz. 20:10 Opolski ZUS wypłaca odszkodowania za wypadki przy pracy. Od stycznia to ponad 3 miliony złotych 412 odszkodowań za wypadki przy pracy i choroby zawodowe wypłacił opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych od początku roku do końca sierpnia. » więcej 2022-09-21, godz. 17:00 Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki w Opolu. "Tutaj są pokazywane rozwiązania, które stanowią o przyszłości" Eksperci z całego kraju wzięli udział w 14. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki, który dziś (21.09) zorganizowano na Politechnice Opolskiej. Tematem… » więcej 2022-09-20, godz. 20:30 Węgiel w Polsce coraz droższy. Mieszkańcy naszego regionu ''ratują'' się zakupami w Czechach. "Gorszej jakości, który… Z powodu wysokich cen węgla i braku surowca na rynku sporo osób postanowiło zaopatrzyć się w towar w Czechach. Polacy kupują u naszych południowych sąsiadów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »