Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-04, 21:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Sprzęt medyczny zostaje w regionie, CWK "wraca" do miasta. To finał szpitala tymczasowego w Opolu [ZDJĘCIA]

Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
21,5 miliona złotych - taka jest wartość sprzętu, który był użytkowany w szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu. Teraz ma służyć innym pacjentom. Ruszyło już przekazywanie urządzeń do 20 placówek służby zdrowia w regionie. To między innymi tomograf komputerowy, respiratory oraz środki ochrony osobistej.
- Podziałem tego sprzętu zajęła się specjalna komisja, która została powołana przeze mnie w marcu. Szpitale zgłaszały nam zapotrzebowanie, a komisja to dzieliła - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Przekazałem zespołowi jeden kierunek, że ten sprzęt ma się znaleźć w pierwszej kolejności w tych szpitalach, na których ja mogłem polegać w czasie covidu. To nie było takie łatwe zadanie, żeby przekonać szpital x, ażeby wszedł w rolę szpitala covidowego. Trudne to było zwłaszcza na samym początku pandemii, kiedy w wielu szpitalach dla personelu medycznego covid był zjawiskiem obcym.

- Ten sprzęt szpitalom jest na razie użyczony, ale nie wykluczone, że jeśli rząd podejmie odpowiednią decyzję, to zostanie w placówkach na zawsze - dodaje Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Są to respiratory, które trafiają do poszczególnych oddziałów. Mamy również kardiomonitory, pompy infuzyjne, które były bardzo pomocne i przydatne przy podawaniu leków. Mamy również, to co udało nam się pozyskać, jako nowość w naszym województwie, to aparat do podawania leków. On trafił już do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Są również na wyposażeniu nowoczesne łóżka elektryczne.

Jedną z placówek, która już korzysta z przekazanego sprzętu jest szpital w Nysie. Jak podkreśla dyrektor Norbert Krajczy, dodatkowe wyposażenie bardzo pomoże i już jest wykorzystywane.

- Otrzymaliśmy nowoczesny aparat tomografii komputerowej, 128-rzędowy, który w tej chwili pozwala nam na to, że pacjenci nasi, nie tylko ci, którzy są na tym oddziale zakaźnym, ale też ci, którzy przeszli COVID-19, to są teraz diagnozowani, jeżeli chodzi o ich naczynia i krążenia na tym właśnie sprzęcie. On u nas funkcjonuje od 3 tygodni.

Dodajmy, że w czwartek (06.10) rozpocznie się przywracanie CWK do normalnej działalności. Potrwa to do 13 grudnia. Wtedy też wojewoda opolski oficjalnie "odda" obiekt miastu.
Sławomir Kłosowski
Mieczysław Wojtaszek
Norbert Krajczy

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »