Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-04, 21:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Sprzęt medyczny zostaje w regionie, CWK "wraca" do miasta. To finał szpitala tymczasowego w Opolu [ZDJĘCIA]

Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Likwidacja Szpitala Tymczasowego w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
21,5 miliona złotych - taka jest wartość sprzętu, który był użytkowany w szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu. Teraz ma służyć innym pacjentom. Ruszyło już przekazywanie urządzeń do 20 placówek służby zdrowia w regionie. To między innymi tomograf komputerowy, respiratory oraz środki ochrony osobistej.
- Podziałem tego sprzętu zajęła się specjalna komisja, która została powołana przeze mnie w marcu. Szpitale zgłaszały nam zapotrzebowanie, a komisja to dzieliła - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Przekazałem zespołowi jeden kierunek, że ten sprzęt ma się znaleźć w pierwszej kolejności w tych szpitalach, na których ja mogłem polegać w czasie covidu. To nie było takie łatwe zadanie, żeby przekonać szpital x, ażeby wszedł w rolę szpitala covidowego. Trudne to było zwłaszcza na samym początku pandemii, kiedy w wielu szpitalach dla personelu medycznego covid był zjawiskiem obcym.

- Ten sprzęt szpitalom jest na razie użyczony, ale nie wykluczone, że jeśli rząd podejmie odpowiednią decyzję, to zostanie w placówkach na zawsze - dodaje Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Są to respiratory, które trafiają do poszczególnych oddziałów. Mamy również kardiomonitory, pompy infuzyjne, które były bardzo pomocne i przydatne przy podawaniu leków. Mamy również, to co udało nam się pozyskać, jako nowość w naszym województwie, to aparat do podawania leków. On trafił już do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Są również na wyposażeniu nowoczesne łóżka elektryczne.

Jedną z placówek, która już korzysta z przekazanego sprzętu jest szpital w Nysie. Jak podkreśla dyrektor Norbert Krajczy, dodatkowe wyposażenie bardzo pomoże i już jest wykorzystywane.

- Otrzymaliśmy nowoczesny aparat tomografii komputerowej, 128-rzędowy, który w tej chwili pozwala nam na to, że pacjenci nasi, nie tylko ci, którzy są na tym oddziale zakaźnym, ale też ci, którzy przeszli COVID-19, to są teraz diagnozowani, jeżeli chodzi o ich naczynia i krążenia na tym właśnie sprzęcie. On u nas funkcjonuje od 3 tygodni.

Dodajmy, że w czwartek (06.10) rozpocznie się przywracanie CWK do normalnej działalności. Potrwa to do 13 grudnia. Wtedy też wojewoda opolski oficjalnie "odda" obiekt miastu.
Sławomir Kłosowski
Mieczysław Wojtaszek
Norbert Krajczy

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 09:43 Kolejne zatrzymanie w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura Obrót fałszywymi fakturami VAT zarzuca się mężczyźnie zatrzymanemu przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W śledztwie prowadzonym… » więcej 2022-11-29, godz. 09:30 Sesja sejmiku. Czy zostanie podjęte stanowisko ws. projektu ustawy likwidującej przywilej wyborczy MN? - Cieszy mnie, że w ostatnich latach możemy zwiększać finansowanie inicjatyw sportowych w regionie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący… » więcej 2022-11-29, godz. 09:20 Wykopy na zrewitalizowanej kamionce Piast. Kładą światłowód pod monitoring Czy nie można było położyć światłowodu podczas rewitalizacji kamionki Piast? Pyta jedna z mieszkanek Opola, która zwraca uwagę na ponowne rozkopywanie… » więcej 2022-11-29, godz. 09:16 Kolizja na A4. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy, są utrudnienia na opolskim odcinku A4 na 240 km w stronę Wrocławia między węzłami Opole Południe i Opole Zachód. » więcej 2022-11-29, godz. 07:00 Mieszkańcy stolicy regionu węgiel kupią od środy. Za tonę zapłacą 1969 zł Dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Opola rozpocznie się w środę (30.11). » więcej 2022-11-28, godz. 21:00 Gąsiorowice, Kurznie i Niezdrowice - czyli piękne wsie opolskie Opolskie wsie świętują. W Filharmonii Opolskiej wręczono dziś (28.11) nagrody i wyróżnienia dla wsi, które wzięły udział w konkursie 'Piękna Wieś… » więcej 2022-11-28, godz. 20:45 Spór o łóżka i pieniądze między ośrodkiem "Samarytanin" i NFZ Wobec dużego zapotrzebowania na całodobową opiekę dla pacjentów paliatywnych Ośrodek Medyczny 'Samarytanin' w Opolu zwiększył liczbę łóżek na oddziale… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 "Nauka języka to nie polityka" – takim hasłem mniejszość niemiecka odpowiada politykom Solidarnej Polski To reakcja na postulat m.in. opolskiego posła Janusza Kowalskiego, który zapowiedział, że złoży poprawkę do budżetu państwa na przyszły rok, aby wykreślić… » więcej 2022-11-28, godz. 18:30 Gminy mają po kilkaset wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie Bardzo duże zainteresowanie węglem w preferencyjnej cenie notują gminy z powiatu oleskiego i kluczborskiego. Samorządy czekają jeszcze na dostawy 'czarnego… » więcej 2022-11-28, godz. 18:00 Więźniowie znów pomogą w dostarczaniu karpi na świąteczne stoły. To element resocjalizacji Skazani z zakładów karnych w Brzegu i Grodkowie ponownie będą pomagać przy odłowie karpi na świąteczne stoły. To efekt współpracy, którą placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »