Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 11:10 Autor: Witold Wośtak

Koniec pierwszego z maratonów matur próbnych. Dzisiaj przez dwie godziny uczniowie mierzyli się z językiem obcym

Matura, zdjęcie ilustracyjne [fot. Mariusz Chałupnik]
Matura, zdjęcie ilustracyjne [fot. Mariusz Chałupnik]
Egzamin z języka angielskiego lub innego nowożytnego na poziomie podstawowym zamyka pierwszy z maratonów tegorocznej matury próbnej. Uczniowie do g. 11:00 musieli oddać swoje arkusze.
Na maturze 2023 zmienia się formuła. Przede wszystkim powrócą dwa egzaminy ustne, a część pisemna w wielu przypadkach została przedłużona. Krystyna Stecka, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, mówi, że nauczyciele długo rozmawiali z uczniami o podejściu do próby wrześniowej.

- Myślę, że to podejście jest bardzo pozytywne, zresztą są zadowoleni po wyjściu z matur. Ta nowa formuła właściwie niczego nie zmienia, jest tylko kilka drobnych zmian, natomiast zmieniły się arkusze ze względu na inny – czteroletni – program nauczania. W każdym razie widziałam, jak wychodzą z języka polskiego i matematyki. Uczniowie byli bardzo zadowoleni. Moim zdaniem, to dobry pomysł, aby we wrześniu przeprowadzić diagnozę – ile umiemy, ile wiemy.

Maturzystki Katarzyna i Gabriela zapewniają, że do egzaminu wrześniowego podchodzą ze spokojem i dystansem.

- Do matury człowiek uczy się przez całe życie, bo nie da się w jeden tydzień nadrobić całej nauki. W każdym razie przykładam się do zadań, bo chcę jak najlepiej napisać te matury. - Moim zdaniem, dobrze, że piszemy to teraz, ponieważ mamy okazję sprawdzić, co jeszcze musimy powtórzyć przez ten rok. Gdybyśmy pisali jedynie w grudniu, mniej czasu pozostaje na ewentualne powtórki.

Dodajmy, przed uczniami trzeciego liceum są jeszcze dwie matury próbne: w grudniu oraz marcu.
Krystyna Stecka
Katarzyna i Gabriela

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Powodem masowego zachorowania lokatorów ośrodka w Głuchołazach mogą… Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2022-11-26, godz. 15:05 3 auta zderzyły się w Trzebiszynie, 2 na DK46. Trudne warunki na trasach regionu Choć mróz odpuścił warunki na trasach województwa do doskonałych nie należą. Jest mokro i ślisko. Co rusz otrzymujemy informację o kolejnych wypadkach… » więcej 2022-11-26, godz. 14:29 Podczas szukania przecen w "Karolince" można zadbać również o zdrowie Badanie poziomu cukru i ciśnienia oraz profilaktyka dotycząca raka piersi czy raka jąder. Między innymi takie możliwości daje dzisiaj (26.11) akcja 'Zdrowie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »