Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-01, 11:15 Autor: Witold Wośtak

Pandemia przyspieszyła rozwój innowacji w polskiej szkole, ale nadal jest o czym rozmawiać. Nauczyciele przyjechali do Opola

Konferencja pt. "Innowacyjna edukacja dla zrównoważonego rozwoju" [fot. Witold Wośtak]
Konferencja pt. "Innowacyjna edukacja dla zrównoważonego rozwoju" [fot. Witold Wośtak]
Konferencja pt. "Innowacyjna edukacja dla zrównoważonego rozwoju" [fot. Witold Wośtak]
Konferencja pt. "Innowacyjna edukacja dla zrównoważonego rozwoju" [fot. Witold Wośtak]
O innowacyjnej edukacji rozmawiają dzisiaj (01.10) nauczyciele i specjaliści w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu. Do stolicy województwa przyjechało ponad 80 osób z Opolszczyzny i regionów ościennych.
Duży postęp w innowacyjnej nauce wymusiła nauka zdalna podczas pandemii. Zdaniem Barbary Chyłki, prezes opolskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, nie wszyscy nauczyciele są otwarci na nowe trendy.

- Pomimo tego, że mieliśmy przez dwa lata pandemię i korzystaliśmy z różnych narzędzi interaktywnych, wciąż wiele osób boi się używania na zajęciach chociażby smartfonów. Ci nauczyciele tłumaczą, że nie wolno i że to otumania. Chcielibyśmy pokazać w sposób zrównoważony, iż jest to możliwe, a nawet ciekawe.

Od 17 lat w Unii Europejskiej działa program eTwinning. - On pomaga wdrażać nowoczesne technologie i nawiązywać współpracę międzynarodową - zaznacza Jolanta Gradowska z Krajowego Biura eTwinning. A jak jest w Polsce?

- Obecnie na platformie mamy zarejestrowanych ponad 80 tysięcy kont nauczycieli, a więc nie jest źle. Polska przoduje w Europie pod kątem zaangażowania nauczycieli w program eTwinning. Lepsi od nas są jedynie Turcy, a równie dobrzy są Włosi. Należą się więc pochwały dla naszych nauczycieli za zaangażowanie we współpracę międzynarodową.

Dorota Wołyniec, wicedyrektor pierwszego liceum, ocenia, że zdecydowana większość uczniów pozytywnie podchodzi do innowacyjnych narzędzi edukacyjnych.

- Zauważyliśmy również, że niektórzy przenoszą się do tak zwanej szkoły w chmurze i wówczas realizują materiał w domu - u nas były chyba dwa takie przypadki. Znam natomiast przypadek odwrotny. Dziewczyna poszła do szkoły w chmurze i wróciła zaraz we wrześniu, ponieważ okazało się, że brak jej relacji z rówieśnikami. Dla niej to było bardzo trudne emocjonalnie, nawet jeśli miała czas samodzielnej organizacji.

Dodajmy, że Radio Opole jest patronem medialnym konferencji, pt. "Innowacyjna edukacja dla zrównoważonego rozwoju".
Barbara Chyłka
Jolanta Gradowska
Dorota Wołyniec

Wiadomości z regionu

2022-11-30, godz. 22:04 Mundial w Katarze. Polska przegrała z Argentyną, ale mamy awans [KOMENTARZE] Piłkarska reprezentacja Polski awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. W rozegranym na Stadionie 974 w Dosze meczu 3. kolejki grupy C drużyna… » więcej 2022-11-30, godz. 21:00 Zdążyć przed zimą. Wielki front robót na drogach wojewódzkich W połowie grudnia zakończy się remont nawierzchni na DW 385 w Krasnej Górze, podobnie będzie na DW 401 między Młodoszowicami a Grodkowem. Zakończy się… » więcej 2022-11-30, godz. 19:30 Opolska młodzież radzi, jak oszczędzać prąd i gaz. Ruszyła kampania "Oszczędzaj jak Młodzi" Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wspólnie z Technikum Elektrycznym w Opolu opracowało kilka rad, jak skutecznie oszczędzać prąd, wodę… » więcej 2022-11-30, godz. 18:30 "Wezwań do zdarzeń jest coraz więcej". Opolska baza LPR ma już 6 lat Średnio startuje od 4 do 5 razy dziennie, a w ciągu ostatniego roku wykonał blisko 550 lotów. Mowa o Ratowniku23, czyli śmigłowcu, który od 6 lat służy… » więcej 2022-11-30, godz. 18:00 W Kolonowskiem będzie bezpieczniej. Mobilne zapory dla OSP Fosowskie Strażacy z OSP Fosowskie w gminie Kolonowskie jednym z laureatów IV edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 Przebudowa Krapkowickiej w Opolu. Oferty można składać do 5 grudnia Przedłużono termin składania ofert na przebudowę ulicy Krapkowickiej w Opolu. Dziś (30.11) w opolskim magistracie miało nastąpić otwarcie ofert na to zadanie… » więcej 2022-11-30, godz. 16:35 Panowie poszli na badania. Rośnie świadomość profilaktyki raka jąder i prostaty Rak jąder może dotyczyć także młodych mężczyzn, a wczesne wykrycie tej choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Podczas listopadowej akcji Movember specjaliści… » więcej 2022-11-30, godz. 16:00 Opole: bez długich kolejek w ostatnim dniu składania wniosków o tańszy prąd Mija dzisiaj (30.11) termin złożenia wniosku o tańszy prąd dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów użyteczności publiczne… » więcej 2022-11-30, godz. 15:30 Mundial w Katarze. Wieczór pełen emocji, czyli mecz Polska - Argentyna - Polacy muszą to wygrać - tak o dzisiejszym (30.11) mundialowym meczu polskiej reprezentacji z Argentyną mówią opolanie. Emocji nie zabraknie. Większość… » więcej 2022-11-30, godz. 14:15 Oszuści internetowi wciąż aktywni. Policja apeluje o rozsądek Wykorzystują internet do oszustw. Strzelecka policji przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami i kupującymi. W ostatnich dniach do kryminalnych z KPP w Strzelcach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »