Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-05, 09:45 Autor: Krzysztof Rapp

O innowacjach i przesuniętych wyborach samorządowych. Szymon Ogłaza w Radiu Opole

Szymon Ogłaza [fot. Marcin Boczek]
Szymon Ogłaza [fot. Marcin Boczek]
Wicemarszałek regionu zaprasza do Zakrzowa, gdzie startuje dziś (05.10) Pierwsza Regionalna Konferencja Innowacje - Innowacyjność 2022. Organizatorem jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy z zakładami azotowymi ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu.
Gościa Radia Opole zapytaliśmy także o przesunięte na wiosnę 2024 roku wybory samorządowe.
W Zakrzowie startuje dziś (05.10) Pierwsza Regionalna Konferencja Innowacje - Innowacyjność 2022. Organizatorem jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy z zakładami azotowymi ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu.

- Podsumujemy to, co wydarzyło się w ostatnich latach, ale też zastanowimy się nad przyszłością innowacji, zwłaszcza w opolskich przedsiębiorstwach - mówił dziś (05.10) w Porannej Rozmowie Radia Opole Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego.

- To jest właśnie rola samorządu województwa - stwarzanie możliwości, a czasami też wsparcie finansowe. I tu będziemy mówili o tym, co w nowej perspektywie unijnej mamy do zaoferowania w zakresie innowacyjności. Ale też tworzenie strategii, czyli takiego dokumentu, który pokazuje w jakim kierunku powinny iść te prace. Ale tak naprawdę całość zasadniczej części, jeśli chodzi o innowacyjność, to są przedsiębiorcy i nauka. Wspieramy to, żeby w dużych firmach powstawały jednostki badawczo - rozwojowe - mówi Szymon Ogłaza.

Konferencja w Zakrzowie potrwa dwa dni. Dziś (05.10) jej uczestnicy mają się skupić na zielonych innowacjach w przemyśle i rolnictwie.

Wicemarszałka Ogłazę zapytaliśmy także o termin wyborów samorządowych. Przypomnijmy, posłowie zdecydowali, że te nie odbędą się jesienią przyszłego roku, ale wiosną 2024 roku.

- Politycy Prawa i Sprawiedliwości i tych innych partii, których tam jest już chyba wokół kilkadziesiąt, bo każdy ma już swoją partię w tej tzw. Zjednoczonej Prawicy, funkcjonują w takim przeświadczeniu, że przegrają wybory samorządowe na pewno, na 100 procent. Bo przegrywają je konsekwentnie od lat i sondaże pokazują, że z dzisiejszych ośmiu województw zostaną im trzy. No więc myślą sobie, że jeżeli te przegrają i zaraz po nich będą wybory parlamentarne, to już pójdą na pewno na ścięcie - argumentuje Ogłaza.

Jego zdaniem celem Zjednoczonej Prawicy jest więc oddzielenie tych wyborów i zatarcie ewentualnej przegranej w samorządach przed wyborami parlamentarnymi.

Przypomnijmy, posłowie zdecydowali, żeby obecne kadencje samorządów trwały do 30 kwietnia 2024 roku. Ma to na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny odbyć się jesienią przyszłego roku. Główny argument: przeprowadzenie wyborów w podobnym terminie mogłoby doprowadzić do chaosu organizacyjnego.
Szymon Ogłaza cz.1
Szymon Ogłaza cz.2

Wiadomości z regionu

2022-12-02, godz. 18:15 Namysłowska Nike ponownie wróci na plac Wolności. Czy tym razem zostanie w mieście dłużej, niż jeden dzień? Niebawem na namysłowski plac Wolności powróci figura Nike. Monument zniknął z centrum miasta ponad 2 lata temu. » więcej 2022-12-02, godz. 17:51 Potrącenie na przejściu dla pieszych w Opolu. Na autostradzie kolizja 5 samochodów Do potrącenia 16-latka doszło w Opolu na ulicy Książąt Opolskich przed godziną 16. » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 Rozmawiali m.in. o uzależnieniach cyfrowych. "To nie wina dziecka, tylko potarganych rodziców" 'Uzależnienia - jeden problem, wiele perspektyw' - to tytuł konferencji naukowo-szkoleniowej, która miała miejsce dziś (2.12) na Uniwersytecie Opolskim. Specjaliści… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30 "My się tutaj nie zamykamy". Osoby niepełnosprawne pokazały swoje talenty muzyczne Za nami 12. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych. Tym razem na scenie NCPP w Opolu wystąpiło 11 wykonawców, którzy są podopiecznymi… » więcej 2022-12-02, godz. 16:30 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej 2022-12-02, godz. 16:15 Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus 'Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość' - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030 Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030… » więcej 2022-12-02, godz. 14:15 Łubniany: bakterie z grupy coli w wodociągu. W pogotowiu beczkowozy Duże problemy z wodą w gminie Łubniany. Bakterie z grupy coli wykryto w wodociągu zasilającym sołectwa: Jełowa, Łubniany, Brynica, Dąbrówka Łubniańska… » więcej 2022-12-02, godz. 13:15 Sukces USK w Opolu. Wysokie miejsce w rankingu szpitali klinicznych i instytutów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu w gronie liderów najlepiej zarządzanych szpitali klinicznych i instytutów w Polsce. Opolska placówka zajęła wysokie… » więcej 2022-12-02, godz. 12:10 Ofiara straciła wzrok w jednym oku. Pobicie w pociągu przed opolskim sądem Uderzył mężczyznę w pociągu, a ten stracił wzrok w jednym oku. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Kacpra Ż. Do zdarzenia doszło w lipcu tego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »