Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-26, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów: za węgiel 3 razy więcej niż przed rokiem, ale bez obciążania mieszkańców. Brzeg: nie ma obaw, że kaloryfery będą zimne

Brzeska ciepłownia miejska [fot. Daniel Klimczak]
Brzeska ciepłownia miejska [fot. Daniel Klimczak]
Składy węgla dysponują ograniczonymi zapasami [fot. Daniel Klimczak]
Składy węgla dysponują ograniczonymi zapasami [fot. Daniel Klimczak]
Składy węgla dysponują ograniczonymi zapasami [fot. Daniel Klimczak]
Składy węgla dysponują ograniczonymi zapasami [fot. Daniel Klimczak]
Brzeg i Namysłów nie planują ograniczania dostaw ciepła systemowego. Tamtejsze ciepłownie mają zakontraktowaną odpowiednią ilość paliw z polskich kopalń.
Brzeskie Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej rozpoczęło sezon grzewczy tydzień temu i obecnie pracuje na 60 procent mocy. Prezes spółki Dariusz Wawrzyniak zapewnia, że mieszkańcy nie powinni obawiać się zimnych kaloryferów.

- Do tej pory nie wszyscy odbiorcy złożyli wnioski o rozpoczęcie sezonu grzewczego, ale my jesteśmy przygotowani na cały sezon. Nasze paliwo to jest miał węglowy i mamy już około 60 procent miału zgromadzonego na naszym placu. Mamy zakontraktowane dostawy na cały sezon - dodaje.

Obecnie brzeżanie płacą za ciepło o około 50 procent więcej niż przed rokiem. Dzięki rządowym regulacjom w październiku ceny mają spaść, choć jeszcze nie wiadomo, jak bardzo.

Problemów nie spodziewa się także Namysłów. Burmistrz Bartłomiej Stawiarski wskazuje co prawda, że koszt zakupu węgla dla tamtejszej ciepłowni wzrósł trzykrotnie, jednak mieszkańcy nie powinni obawiać się aż takich podwyżek cen.

- Podwyżki były w okresie wakacyjnym, do końca tego roku już nie będzie żadnych następnych. Urząd Regulacji Energetyki być może w przyszłym roku zatwierdzi nowe taryfy, ale szacujemy, że to może być wzrost kosztów o 23 - 24 procent. Spalamy około 8 do 10 tysięcy ton węgla rocznie. Mamy zabezpieczone dostawy węgla do końca tego sezonu - uspokaja.

Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku osób ogrzewających domy indywidualnie. Jak zauważają pracownicy jednego z brzeskich składów opału, obecnie sprzedają oni węgiel importowany aż z południowej półkuli Ziemi, a to powoduje komplikacje.

- Ludzie jak widzą cenę to uciekają. Obecnie tona najpopularniejszego gatunku kosztuje 3450 złotych. Naszego węgla nie ma. Ściągamy z Australii, Indonezji. Zostało nam jeszcze z 15 ton i nie wiemy, kiedy następna dostawa. Jak dotrze, to będziemy mieć - przyznają.

Przypomnijmy, że w tym sezonie ogrzewający domy indywidualnie mogą liczyć na rządową pomoc w zakupie opału. W zależności od rodzaju pieca, dopłaty dla gospodarstw domowych mają wynieść nawet 3 tysiące złotych.
Dariusz Wawrzyniak
Bartłomiej Stawiarski
Pracownicy składu węgla

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »