Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-19, 19:29 Autor: Jakub Biel

Zapasy węgla są do końca roku, podwyżki będą. NEC gotowy do przesyłania ciepła

Grzejnik [fot. pixabay.com]
Grzejnik [fot. pixabay.com]
Nyska Energetyka Cieplna jest już gotowa do przesyłania energii i ciepła do domów mieszkańców miasta i gminy. Niestety, nysanie muszą być przygotowani na podwyżki cen za ogrzewanie. Jednocześnie władze gminy zapowiadają wprowadzenie projektów oszczędnościowych. Ponadto zapewniają, że rosnące koszty nie spowodują, że szkoły zostaną zamknięte lub przejdą w inny niż stacjonarny tryb pracy.
- Mamy węgiel na placu gdzieś do końca roku. Żeby przetrzymać sezon grzewczy, węgiel musi na bieżąco przyjeżdżać – mówi Artur Pawlak, prezes NEC.

- Ale czy on będzie przyjeżdżał to zależy przede wszystkim od tego, czy będziemy mieli pieniądze fizycznie na koncie, żeby móc za niego zapłacić. Dlatego, że dostawcy w tej chwili uzależniają jakiekolwiek dostawy, od wpłat gotówkowych na konto. A druga rzecz, czy w ogóle będzie dostępny. Tego też nikt na dzień dzisiejszy nie potrafi przewidzieć.

- Mieszkańcy muszą być przygotowani na podwyżki – dodaje Artur Pawlak.

- O ile w zeszłym sezonie węgiel kosztował nas około 6 mln, to w tej chwili będzie nas kosztował około 30 mln. To się wszystko przekłada na ceny dla mieszkańców.

- Przygotowujemy projekt oszczędnościowy, bo zdajemy sobie sprawę, że zbliża się trudny czas – mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

- Te wszystkie oszczędności, które będziemy czynić, a będzie ich bardzo dużo, nie dotkną dzieciaków. Nasze szkoły podstawowe, żłobki czy przedszkola są bezpieczne. Nie będzie żadnych ograniczeń, żadnego wyłączenia, żadnej nauki zdalnej czy hybrydowej. W 100% utrzymamy to, co jest najważniejsze i dla dzieciaków i rodziców. Natomiast przygotowujemy specjalny program, który pozwoli nam oszczędzić jak najwięcej.

Aby zmniejszyć ponoszone koszty nyscy samorządowcy planują m.in. wymienić oświetlenie na terenie całej gminy na LED-owe. Według informacji burmistrza spowoduje to nawet trzykrotną redukcję obecnych wydatków na ten właśnie cel.
Artur Pawlak
Artur Pawlak
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2022-12-07, godz. 14:25 Mikołaj odwiedzi podopiecznych namysłowskiego OPS-u Święty Mikołaj nie ma jeszcze wolnego. Dziś (07.12) odwiedzi on najmłodszych mieszkańców gminy Namysłów. » więcej 2022-12-07, godz. 14:20 Kończy się pewna epoka. Z wieżowców na osiedlu Armii Krajowej w Opolu znikną zsypy Zsypy odchodzą do lamusa. Taki plan ma Spółdzielnia Mieszkaniowa w Opolu. Proces rozpocznie w nowym roku i jest on zakrojony nawet na 5-6 lat. » więcej 2022-12-07, godz. 14:00 "Budżet pełen wyzwań". Władze Opola przedstawiły plany finansowe na 2023 rok [ZDJĘCIA] Bez nowych, dużych inwestycji i z mocno ograniczonymi dochodami. Tak przedstawia się przyszłoroczny budżet Opola. Władze miasta w 2023 roku będą stawiać… » więcej 2022-12-07, godz. 13:00 Centrum przesiadkowe Opole Główne: w czwartek pierwsze kursy autobusów Autobusy już jutro (8.12) wjadą do centrum przesiadkowego Opole Główne. Jako pierwszy o godzinie 6:23 na płytę wjedzie autobus z Nysy. » więcej 2022-12-07, godz. 12:30 61-letni stalker w rękach policji. Aby uniknąć odsiadki, żył jak bezdomny [FILM] Aby uniknąć zasądzonej odsiadki, przez kilka miesięcy koczował w opuszczonym budynku. To jednak nie pomogło seniorowi z Brzegu uciec przed sprawiedliwo… » więcej 2022-12-07, godz. 12:00 Do mieszkańców gminy Rudniki trafia węgiel z polskich kopalni. 1700 złotych za tonę Trwa dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców gminy Rudniki. 300 ton opału dotarło do składu w Żytniowie, co jednak zaspokaja tylko część… » więcej 2022-12-07, godz. 11:50 Kolejny pirat drogowy "zagrał" w policyjnym filmie [FILM] Kierowca opla jechał z prędkością 105 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce”, a jakby tego było mało - wyprzedzał nieoznakowany radiowóz drogówki… » więcej 2022-12-07, godz. 11:15 W Łubianach można już swobodnie korzystać z kranówki. W Turawie wciąż jest dopuszczona warunkowo Woda z wodociągu zaopatrującej wsie gminy Łubniany jest już wolna od bakterii coli - taką informację przekazała nam rzecznik sanepidu Małgorzata Gude… » więcej 2022-12-07, godz. 10:25 WiK Opole. "Świetny fachowiec" kontra kluczowe stanowisko dla osoby z zarzutami 'Agnieszka Maślak jest świetnym fachowcem i cieszę się z jej obecności w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu'. Tak Arkadiusz Wiśniewski, prezydent… » więcej 2022-12-07, godz. 10:15 Kto kogo nękał w WiK Opole? Arkadiusz Wiśniewski o sytuacji w miejskiej spółce - Przede wszystkim to prezes Ireneusz Jaki nękał swoich pracowników - tak wczorajsze słowa szefa opolskiego WiK o tym, jak czuje się nękany przez ratusz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »