Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-20, 16:15 Autor: Grzegorz Frankowski

Z powodu problemów z opałem w wielu polskich lasach wróciły masowe kradzieże drewna. Jak wygląda sytuacja na Opolszczyźnie ?

Wjazd do jednego z lasów z Nadleśnictwie Kędzierzyn - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wjazd do jednego z lasów z Nadleśnictwie Kędzierzyn - [fot: Grzegorz Frankowski]
Lasy Państwowe informują, że w ostatnim czasie w całym kraju nasilają się kradzieże drewna na opał. Ze złodziejskim procederem mamy również do czynienia w niektórych opolskich nadleśnictwach. Problemy z kupnem węgla, także drewna opałowego spowodowały, że wiele osób szuka alternatywnych, nie zawsze zgodnych z prawem rozwiązań.
- Kradzieże drewna zawsze się zdarzały. Na razie nie obserwujemy tendencji wzrostowej. Zauważalny za to jest duży wzrost sprzedaży - mówi Krzysztof Wiśniewski, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa w Strzelcach Opolskich.

- Powolutku się nasilają. Myślę, że z końcem roku te statystyki będą troszkę gorsze. Na razie mamy kradzieże na podobnym poziomie, jak w roku 2020. W ubiegłym roku było ich troszkę mniej. Na razie nie łączymy tego z dużym zapotrzebowaniem na drewno, które faktycznie jest odczuwalne. W ostatnim kwartale pozyskaliśmy drewna w "samowyrobie", czyli w tzw. gałęzi około 480 m3. Natomiast w analogicznym okresie roku ubiegłego tylko 51 m3. Wzrosła nam też w ostatnim kwartale przeszło dwukrotnie sprzedaż drewna na asygnaty.

- Drewno opałowe praktycznie we wszystkich nadleśnictwach można nabyć w takiej samej cenie jak w zeszłym roku – dodaje Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.

- Dlatego też nasz towar jest trochę towarem deficytowym i wymaga trochę oczekiwania. Gdyż nasza cena jest na tyle atrakcyjna i niepodnoszona. Wiemy, jaka jest inflacja, jak to wszystko działa. Od zeszłego roku mamy tę samą cenę. To jest cena w okolicach 180 zł za m3 surowca opałowego.

W najbliższym czasie Lasy Państwowe zamierzają również z powierzchni pozrębowych produkować na sprzedaż pellet.
Krzysztof Wiśniewski
Paweł Hajduk

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 21:10 Organizacje pozarządowe i społecznicy nagrodzeni. Za nami gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów 'Akces' laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki. To nagroda przyznawana dla najlepszej organizacji pozarządowej… » więcej 2022-11-29, godz. 21:00 Tani węgiel wkrótce przyjedzie do Brzegu. Miasto podpisuje umowę z PGG W najbliższych dniach do pierwszych mieszkańców Brzegu ma dotrzeć węgiel zakupiony po preferencyjnych cenach. Jutro (30.11) zostanie w tej sprawie podpisana… » więcej 2022-11-29, godz. 19:50 Żniwa w gospodarstwach rybackich. Cena świątecznego karpia wyższa niż przed rokiem Choć do świąt niecały miesiąc, to sezon na karpie już się rozpoczął. Dla hodowców to czas wytężonej pracy. » więcej 2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »