Radio Opole » Gospodarka
2022-09-20, 20:30 Autor: Grzegorz Frankowski

Węgiel w Polsce coraz droższy. Mieszkańcy naszego regionu ''ratują'' się zakupami w Czechach. "Gorszej jakości, który gorzej się spala"

Droga do czeskiego składu węgla - [fot: Grzegorz Frankowski]
Droga do czeskiego składu węgla - [fot: Grzegorz Frankowski]
Z powodu wysokich cen węgla i braku surowca na rynku sporo osób postanowiło zaopatrzyć się w towar w Czechach. Polacy kupują u naszych południowych sąsiadów także mało wydajny węgiel brunatny, którego spalanie w większości województw, również w Opolskiem jest zabronione. W małej miejscowości Osoblaha, kilkanaście kilometrów od Głubczyc, każdego dnia próbuje kupić węgiel kilkaset osób
- Bardzo długo musiałam czekać w kolejce, ale udało się – mówi mieszkanka Prudnika, która jako ostatnia kupiła dzisiaj węgiel w tym czeskim składzie.

- Jest na pewno dużo taniej niż u nas w Polsce, bo cenny są kosmiczne. Czeka się tutaj długo na węgiel, to i tak jest dostępny, a u nas jest problem z kupieniem, to dodatkowo jest bardzo drogi. Trzeba przyjechać osobiście. Stać w kolejce bardzo długiej, żeby się zapisać. Zapisy są kosmiczne. Czeka się na sms od dwóch tygodni do miesiąca i jak jest, to mamy tylko trzy dni tylko na odebranie tego węgla. To jest ekogroszek brunatny. Gorszej jakości, który gorzej się spala.

- Wielu mieszkańców naszego regionu nie zdaje sobie sprawy, że węglem brunatnym z Czech nie można w województwie opolskim palić, co regulują odpowiednie przepisy – mówi Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu

- Jest on zakazany do używania na terenie województwa opolskiego. Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa, która mówi o paliwach, które są zakazane do używania. Jest to też węgiel brunatny, a także paliwa stałe wyprodukowane z wykorzystaniem tego węgla. Jest to zabronione i będą wyciągane konsekwencje prawne.

Za palenie brunatnym węglem z Czech grozi mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli jednak sprawa trafi przed sąd, wówczas kara może wynieść nawet 5 tys. złotych.
Mieszkanka Prudnika
Beata Szpakowska

Gospodarka

2022-09-27, godz. 09:38 Opolanie w delegacji - jest ich coraz więcej Coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny wyjeżdża służbowo za granicę. Tak wynika z wyliczeń ZUS, na podstawie danych z zaświadczeń A1. Takie zaświadczenie… » więcej 2022-09-26, godz. 17:00 Lada chwila rozpocznie się remont kolejnego odcinka DW 487 w gminie Gorzów Śląski. Umowa opiewa na 2,5 miliona zł… Niemal 2,5 miliona złotych będzie kosztować remont odcinka drogi wojewódzkiej 487 w powiecie oleskim. Dzisiaj (26.09) podpisano umowę dotyczącą 1300 metrów… » więcej 2022-09-25, godz. 19:00 Osiem nagród zdobyli na poznańskich targach opolscy producenci i kucharze Opolscy producenci i kucharze przywieźli z poznańskich targów 'Smaki regionów' aż osiem nagród. Podczas imprezy miał miejsce krajowy finał konkursu „Nasze… » więcej 2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej 2022-09-23, godz. 18:30 Pieniądze już w samorządach. Wojewoda apeluje o sprawną weryfikację wniosków o dodatek węglowy 160 mln złotych - tyle pieniędzy wypłacił dotychczas urząd wojewódzki w Opolu samorządom z terenu województwa opolskiego. Te mają je rozdysponować mieszkańcom… » więcej 2022-09-23, godz. 12:00 VI Opolskie Targi Ekonomii Społecznej już od dzisiaj w Nysie Dwudniowe wydarzenie odbędzie się w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy ul. Grodkowskiej 54. Potrwa od godz. 13:00 do 19:00. » więcej 2022-09-23, godz. 09:10 Trzy remonty na "krajówkach" w regionie. Będzie ruch wahadłowy 3 remonty tras krajowych chce przeprowadzić jeszcze przed końcem roku GDDKiA w Opolu. Właśnie wyłoniono wykonawców i podpisano odpowiednie umowy. » więcej 2022-09-22, godz. 15:00 "O zmianach w prawie pracy przy kawie". W Wyższej Szkole Bankowej w Opolu zorganizowano szkolenie dla pracowników wielu… Zmiany w dopuszczalnej kontroli pracownika i pracy zdalnej były tematem dzisiejszego (22.09) szkolenia organizowanego przez przedstawicieli Wyższej Szkoły Bankowej… » więcej 2022-09-22, godz. 10:00 Dom? Mieszkanie? Działka? Można zapytać o wszystko podczas sobotniego Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa Bezpłatne konsultacje z zakresu budownictwa zorganizuje w trzech miastach naszego województwa Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. » więcej 2022-09-22, godz. 08:00 Umicore oficjalnie otwarty. Firma zainwestuje w Nysie 660 mln euro W Radzikowicach koło Nysą oficjalnie otwarto fabrykę materiałów katodowych, które są wykorzystywane w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. Docelowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »