Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-14, 10:40 Autor: Roman Juranek

Samorządy zajmą się dystrybucją węgla? Prywatne składy boją się, czy przetrwają sezon grzewczy

Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Węgiel coraz droższy [fot.M.Matuszkiewicz]
Łukasz Horbacz [fot. Marcin Skomudek]
Łukasz Horbacz [fot. Marcin Skomudek]
Hałda węgla, ECO w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Hałda węgla, ECO w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla krytykuje pomysł, by to samorządy zajęły się dystrybucją węgla. Uważa, że nie będą to robić efektywniej czy taniej.
- W pierwszej kolejności, to co się najbardziej nie podoba to to, że ta propozycja nie trafia bezpośrednio do profesjonalistów, czyli do firm zajmujących się dystrybucja węgla, tylko do samorządów, czyli podmiotów, które nie mają zupełnie ani doświadczenia, ani wiedzy jak to robić. Praktycznie rzecz biorąc w środku sezonu grzewczego miałyby zająć się dystrybucją węgla, którą do tej pory zajmowały się składy węgla - firmy handlujące węglem, które przez najbliższe pół roku prawdopodobnie nie będą miały co robić. Branża boi się o swoje istnienie - podkreślił w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Czy sprzedawcy i dystrybutorzy węgla mają jakiś pomysł na rozwiązanie problemu cen i dostępności opału?

- Podstawowa sprawa to skierowanie dystrybucji bezpośrednio do składów węgla. Natomiast jeżeli rząd chciałby rzeczywiście skutecznie i szybko obniżyć ceny węgla, to jest na to sposób, który my forsujemy jeszcze sprzed wojny, kiedy był tworzony projekt tarczy antyinflacyjnej. My zaproponowaliśmy obniżenie stawki VAT na węgiel. Jest cały czas 23%, a proszę zauważyć, że przy dzisiejszych, wysokich cenach węgla, to już jest w granicach 600 zł do tony - dodał.

Innym sposobem może być obniżenie cen samego węgla, bo jak zauważa Łukasz Horbacz, ceny tego surowca na świecie obecnie spadają.
Łukasz Horbacz
Łukasz Horbacz

Wiadomości z regionu

2023-02-07, godz. 21:30 Głuchołazy: bez kolejnego dofinansowania budowa pływalni nie wystartuje Również i w tym roku nie ruszy budowa krytego basenu w Głuchołazach. Gmina ma już umowę z ministerstwem sportu na 3,5 mln zł dofinansowania inwestycji przy… » więcej 2023-02-07, godz. 21:15 Powiat głubczycki organizuje powtórkę dla maturzystów Starostwo powiatowe w Głubczycach kolejny rok z rzędu finansuje dodatkowe godziny nauczania dla tegorocznych maturzystów w Zespole Szkół Ogólnokształcących… » więcej 2023-02-07, godz. 19:30 Opole: debata społeczna z udziałem Anny Dymnej o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną [ZDJĘCIA] O potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną i nowych modelach pomocy rozmawiano podczas debaty społecznej w opolskim ratuszu. Rodzice i opiekunowie… » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Druhowie OSP ze Skotnicy jeżdżą do akcji nowszym wozem Strażacy ochotnicy ze Skotnicy mają do dyspozycji zdecydowanie nowszy wóz niż dotychczas. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR MAN z 2006 roku… » więcej 2023-02-07, godz. 18:12 Opole: rodzice nie poddają się w walce o szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu. W sprawę włącza się radny Batko - Taka placówka w Opolu jest bardzo potrzebna - tak do pomysłu stworzenia szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu odniósł się dziś (07.02) podczas konferencji… » więcej 2023-02-07, godz. 18:00 Czy w Opolu powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży? Wszystko na to wskazuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu przygotowuje się do jednej z najważniejszych inwestycji. Chodzi o budowę Centrum Zdrowia Psychicznego… » więcej 2023-02-07, godz. 16:42 Urząd gminy w Izbicku przeszedł gruntowny remont i termomodernizację Ponad 3 miliony złotych kosztował gruntowny remont i termomodernizacja budynku urzędu gminy w Izbicku. Mimo tego, że zakres inwestycji był szeroki, a same… » więcej 2023-02-07, godz. 16:41 Zamiast pracy palacza, aplikacja na smartfon. Ośrodek w Woskowicach Małych ma nowoczesny system ogrzewania Zabytkowy pałac w Woskowicach Małych doczekał się modernizacji ogrzewania i oświetlenia. Za blisko 7 milionów złotych w kompleksie zamontowano 7 pomp ciepła… » więcej 2023-02-07, godz. 16:28 Mieszkanki Opola szykują siatki maskujące do ukraińskich żołnierzy. Pomóc może każdy Potrzeba materiałów i rąk do pracy. Wolontariuszki z Ukrainy ruszyły z akcją tworzenia siatek maskujących dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią… » więcej 2023-02-07, godz. 15:48 Trwa głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego Ozimka. Do wyboru pięć projektów 250 tysięcy złotych - taką kwotę mają do wydania mieszkańcy Ozimka w ramach budżetu obywatelskiego. Od kilku dni mogą oni oddawać swoje głosy na pięć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »